Anasayfa » Gündem » Ali Can Aksu: “Türkiye’de 110’un üzerinde otel uluslararası marka tabelasını indirmek istiyor”

Ali Can Aksu: “Türkiye’de 110’un üzerinde otel uluslararası marka tabelasını indirmek istiyor”

Turizm yatırımlarında çarpık yapılaşmanın tüm hızıyla ve hezeyana uğratarak devam ettiğini belirten TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, Türk turizm yatırım arenasındaki acı tabloyu rakamlarla ortaya koyarak, “100 milyar dolarlık yatırımların yaklaşık %60’ı profesyoneller tarafından yönetilmiyor. Genel istihdamda ise, otelcilik sektöründe çalışanlarının yüzde 45’i farklı sektörlere kaymış durumda.” dedi, ilgili bakanlıkları çözüme davet etti…

TUROYD-Turizm Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ali Can Aksu, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’de irili ufaklı bakanlık kayıtlarında kayıtlı olan ve belediyeler bünyesinde faaliyet gösteren turizm yatırımları yaklaşık 100 milyar doları buluyor. Turizm yatırım hızında İstanbul ön sırayı alırken; Antalya, Bodrum, Marmaris ile birlikte Ankara, İzmir, Bursa, Konya ve özellikle Anadolu’nun tüm illerimizde ciddi bir hareketlilik gözlemleniyor.

Bu yatırımlar planlanırken, bölgesel ve yatırım analizleri yapılıyor mu?

Maalesef: Hayır!

Yatırım gerekçesi ise: Tutku, özenti, yüksek karlılık beklentisi ve en önemlisi Uluslararası Otel Marka Danışmanları (simsarların) yanlış yönlendirmesi sonucu hezeyan başlıyor.

Uluslararası otel markalarını kurtarıcı rolünde gören yatırımcıların büyük bölümü çoğunlukla bu markaları pazarlayan simsarların etkisinde, bir kısmı ise marka özentisi…

Anadolu’da bu tabir şu şekilde kullanılır; “Bize yakışan marka olmalı”

Amacımız markaları kötülemek mi? Hayır kesinlikle değil.

Doğru markayı doğru analizlerle entegre etmek gerekiyor.

Amacımız yatırımcıyı bilinçlendirmek ve yanlış planlama ile hataya düşmesini engellemek.

Çok iyi bir inşaat firması veya sanayici olmakla iyi bir otel işletmecisi olamazsınız.

“Milyonluk yatırımlarınızı ahbap, çavuş, yeğenlerle yürütürseniz…”

Bu iş, profesyonellerin işi. Otelcilik eğitimini almış deneyim kazanmış çalışanların işi. Hatalı kararlardan dolayı milyonluk yatırımlarınızı; ahbap, çavuş, yeğenlerle yürütürseniz elbette ki bu iş faciaya dönüşecektir.

Türkiye’de 110’un üzerinde otel, uluslararası marka tabelasını indirmek istiyor. Ağır şartlı sözleşmelerden dolayı bu yerel ticari mahkemelere çok iş düşecek demektir.

Yapmış olduğumuz araştırma ve incelemelerimizde yatırımcının;

Profesyonellerden destek almadan yatırım planlarının yapılmadığı, lokal analizlerin yapılmadığı, markalaşma analizlerinin yapılmadığı, sözleşmelerin tam olarak okunmadığı, franchise ve management farkının ne olduğunun bilinmediği, marka ile vizyon oluşturmak  uğruna oluşan aşırı ego!

Markadan kurtulmak olumlu sonuç doğuracak mı?

Tabiikî hayır! Geçici bir çözüm olacaktır. Geleceği iyi tasarlamak, donanımlı turizm personeli ile çalışmak ve güvenmek daha esaslı olacaktır. Türk turizm yatırım arenasında acı tablo şu ki: 100 milyar dolarlık yatırımların yaklaşık %60’ı profesyoneller tarafından yönetilmiyor. Genel istihdamda ise, otelcilik sektöründe çalışanlarının yüzde 45’i farklı sektörlere kaymış durumda. Dolayısı ile T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra T.C. Sanayi Bakanlığı,  T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın öncelikle; Turizm Meslek Yasası, Yatırım Planlama ve İzleme Koordinasyon Merkezi, en önemlisi Yatırımcı Eğitimi konularının çözüme kavuşması ile turizm yatırımlarında istikrar oluşacaktır.”

#TUROYD #TurizmOtelYöneticileriDerneği #BaşkanAliCanAksu #turizm #turizmyatırım #kültürveturizmbakanlığı #turizmmeslekyasası #çalışmavesosyalgüvenlikbakanlığı #sanayibakanlığı #turizmçarpıkyapılaşma

                                

İnceleyin

Online yemek sektörü hava yolundan fazla büyüdü

Türkiye’de online yemek sektörünün hacmi 2021 yılının ilk yarısında yüzde 50 büyüyerek 6 milyar lirayı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz