Anasayfa » Gündem » Aydın Karacabay: KÇÖ, haziran sonuna kadar uzatılsın

Aydın Karacabay: KÇÖ, haziran sonuna kadar uzatılsın

ITO Oteller Komitesi Başkanı ve Levni Hotel & SPA Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Karacabay, bir basın açıklaması yaparak, Kısa Çalışma Ödeneğinin haziran sonuna kadar uzatılması talebinde bulundu, “KÇÖ kararı yeniden gözden geçirilmelidir.” dedi.

Karacabay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İşveren ve işçilere maddi destek sağlamak amacıyla başlatılan Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) ödemeleri önümüzdeki mart ayında sona eriyor. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin bir kez daha ve son kez uzatıldığını açıkladı. Yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin 31 Mart 2021’e kadar uzatıldığına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

KÇÖ kararı yeniden gözden geçirilmeli

Bu karardan en çok otelcilik sektörünün etkileneceğini vurgulayan İstanbul Ticaret Odası (İTO) 16’ncı Oteller Komite Üyeleri, otellerin daha fazla zarar görmemesi ve çalışanların işini kaybetmemesi için, sektörel olarak Kısa Çalışma Ödeneği kararın yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. Komite üyeleri, Kısa Çalışma Ödeneği’nin sektörel olarak en az bu yılın haziran ayına kadar uzatılması yönündeki taleplerini, ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunması için İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’e iletti.
Konu ile ilgili açıklamada bulunan İTO 16’ncı Oteller Komite Başkanı ve Meclis Üyesi Aydın Karacabay, “Küresel boyuttaki söz konusu krizden ilk etkilenen turizm, uluslararası yayınlarda da ortaya konduğu üzere, krizden en son kurtulacak sektör olarak belirtiliyor.
Sektörümüz, devletimizin istihdam yükünün büyük bir kısmını karşılıyor. Pandeminin yaratmış olduğu tüm olumsuzluklara rağmen de, sağlanan desteklerle varlığını devam ettirmeye çalışıyor. Bunu yapmaya çalışırken de devletin sağlamış olduğu desteklerin payı büyüktür. Pandeminin sektörümüze olan etkilerini göz önünde bulundurularak, Komitemizin 2021 yılı İş Program talepleri arasında, kısa çalışma ödeneğinin 2021 yılının ortalarına kadar devam etmesi yer alıyor” dedi.

#aydınkaracabay #kısaçalışmaödeneği #kçö #kçöuzatılsın #turizm #istanbulticaretodası #ito #levnihotel #covid19

İnceleyin

TUYED’e iddialı yönetim!

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED),13. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı Point Hotel Taksim’de gerçekleştirdi. TUYED, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz