Anasayfa » Etkinlik » Balıkesir Kahvaltı Festivali, basın lansmanını İstanbul’da gerçekleştirdi

Balıkesir Kahvaltı Festivali, basın lansmanını İstanbul’da gerçekleştirdi

Haber: Hatice Ünal Bilen

2-5 Haziran tarihleri için gün sayan Uluslararası Balıkesir Kahvaltı Festivali, İstanbul lansmanını GTD koordinasyonunda turizm-gastronomi sektör temsilcileri ve yazarlarının katılımıyla Crowne Plaza Harbiye’de gerçekleştirdi.

“Balıkesir Kahvaltısı” ve “Uluslararası Balıkesir Kahvaltı Festivali” lansmanı bugün Crowne Plaza Harbiye Hotel’de gerçekleştirildi. GTD-Gastronomi Turizmi Derneği koordinasyonunda düzenlenen ve sunuculuğunu Oyuncu-Sunucu İlker Ayrık’ın yaptığı davette GTD Başkanı Başkanı Gürkan Boztepe’nin yanı sıra Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Balıkesir Valisi Hasan Şıldak hazır bulundu.

İki yılı aşkın süredir Balıkesir Valiliği koordinasyonunda yürütülen ‘Marka Şehir Balıkesir’ çalışması kapsamında ‘Lezzet Dolu Balıkesir’ mottosuyla şehrin gastronomik değerlerinin ön plana çıkarılması hedefleniyor. Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Ticaret Borsası ve Gastronomi Turizmi Derneği iş birliği ile yürütülen ‘Gastronomi Şehri Balıkesir’ projesi ile Balıkesir’in kahvaltılık ürünleri “Balıkesir Kahvaltısı” çatısı altında markalaşıyor.

Gürkan Boztepe: “Balıkesir’i yurt dışında tanıtmak istiyoruz”

Lansman açılışında konuşan GTD Başkanı Gürkan Boztepe, “Bu organizasyonun önemi bizim için çok büyük. Yarın itibariyle Balıkesir’de önemli bir açıklama yapılacak. Açıklamanın içeriği, Gastronomi Turizmi Haftası ve Gastronomi Yılı ilan edilmesi. Balıkesir’de 50 çeşit peynirden tutun da bal, özellikle de ekmek konusu çok hassas bir detay. Bu tarz kültürlerimizin Balıkesir’de bulunması bizim için çok önemli. Ben diyorum ki, bu organizasyonu 2-5 Haziran tarihlerinde Gastronomi Turizmi Derneğimizin destekleri ile çok daha yoğun bir şekilde yurt dışına tanıtmak istiyoruz.” diye konuştu.

Yücel Yılmaz: “Balıkesir kendi ürettiğini satan bir şehirdir”

Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise, Balıkesir’in gastronomik değerlerine ve üretim zenginliğine vurgu yapan konuşmasında, “Şu masada olan her şey Manyas’taki insan için de, Bandırma, Edremit veya Bigadiç’deki insan için de etrafındaki 20 kilometrelik alandan gelir. Balıkesir Merkez’deki adam çok Ayvalık’takinden almaz. Zaten aynı zenginlik hemen yanındaki Bigadiç’deki Savaştepe’den gelir. Yani 100 kilometre bir şeyin transfer edilen bir yer değildir. Bizim pazarcı esnafımız arasında bir kendi ürettiğini satanlar var bir de halden alıp satanlar var. Halden malı alıp satan sayısı 18-20, kendi ürettiğini satan insan sayısı 300-400.  Aradaki farkı görüyorsunuz değil mi? Başka illere gittiğiniz zaman herkes halden alıp gelip, satıyor. Kendi ürettiğini satmıyor. Bilinmelidir ki, kalitenin ön şartı hammaddedir.” ifadelerini kullandı.

“Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı şehrimizde tanıtılacak”

‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabının lansmanı ve Türk Mutfağı tanıtımının Balıkesir’de yapılacak olmasından duyduğu gururu paylaşarak sözlerini sürdüren Yılmaz şöyle devam etti: “Az önce Gastronomi Başkanımız da açıkladı.  Önemli bir gün var. Dünya kendi mutfaklarıyla reklamını yapıyor ve gastronomi gerçek bir turizm alanı oluşturdu. İnsanlar mutfaklarıyla kültür transferi yapıyor. Ticaret yapıyor. Bir manada da bunlardan gelir elde ediyor.”.

Bundan üç sene önce Türk Mutfağı çalışmasının başladığını anımsatan Yılmaz, “Bunun Emine Erdoğan himayesinde yapılması da ayrı bir zenginlik kattı. Geçen sene bu bahsettiğim ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabı çıktı. Fakat pandemiden dolayı etkin bir tanıtım yapılamadı. 21-27 Mayıs’ı Türk Mutfağı Haftası ilan edildi. Bu kapsamda da 81 ilimizde ve dünyadaki bütün büyük elçiliklerimizde, konsolosluklarımızda Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri yapılacak. Bu amaçla her yerde var olan kitabın lansmanı ve Türk Mutfağı tanıtımı yapılacak. Türkiye lansmanına da Emine Erdoğan hanımefendi yarın (21 Mayıs Cumartesi) bizim Edremit ilçemizde Güre’de, bunun festivalini stantlı tanıtımın başlangıcını yapacak. Dünya başlangıcı dediğimiz şeyi Balıkesir’de yapacak. Biz de bu işe asılıyoruz. Diyoruz ki ‘Balıkesir’i keşfedin’.” diye konuştu.

“Biz alternatif bir destinasyonuz”

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı ve Vali ile üç senedir önemli bir çalışma yaptıklarını belirten Yılmaz, “İstanbul’a bu kadar yakın. Bursa ve İzmir ile dipdibe olduğumuz.  Yani Türkiye’de yaşayan her 6 insanın komşumuz veya içimizde olduğu, 60 milyon insanın yaklaşık 1-5-2 saat yolculukla Balıkesir’e gelebileceği bir mesafede, Türkiye ekonomisinin de yüzde 60’ının döndüğü bir yerin merkezindeyiz. Diyoruz ki, biz alternatif bir destinasyonuz ve mutfağıyla, gastronomisiyle, kahvaltısıyla, turizm alanlarıyla, yatırım bölgeleriyle bu kadar yakınken bu şehrin tanıtımını yapalım. Orijinalliğini çok bozmadan ki bunun elimizde olduğunu düşünüyoruz. Organize sanayilerimizi de, turizm alanlarımzı da, tarımımızla idari ve mülki yönetimler olarak planlayabileceğimizi düşünüyoruz, tanıtımını yapmak istiyoruz.” dedi.

“Üreticiden direkt sofraya getiriyoruz”

Konuşmasının devamında Balıkesir’in kahvaltı kültüründen ve üretim hassasiyetlerine de değinen Yücel Yılmaz, “Bugün burada bizimle olan değerli konuklarımızdan herkesin kahvaltısında olan şeylerden bahsediyoruz. Kimse yumurtasız kahvaltı etmiyor, kimse peynirsiz kahvaltı etmiyor. Herkesin sofrasında da zeytin var, zeytinyağı var. Peki bizdekinin farkı ne? Az önce İlker Bey, ‘Benim restoranımın bir özelliği olacak.’ dedi. Tarladan mutfağa. İşin içerisine nakliye girmeyecek, dolap girmeyecek, herhangi bir koruma zehiri girmeyecek. Koparacağız, pişireceğiz.” dedi. Balıkesir kahvaltısının da yüzde 100 bu özelliklere sahip olduğunun altını çizen Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Üreticiden direkt aslında önünüze geliyor. Neden diyeceksiniz, bizim restoranlarımızın büyük bir çoğunluğu üretici ile direkt temas halindedir, aracı yoktur. Kaymağı üreten adam haftalık onun kaymağını 3 kere getirir, verir gider. Yoğurdu getiren adam öyledir diye özetleyebiliriz”.

#BalıkesirKahvaltısı #UluslararasıBalıkesirKahvaltıFestivali #CrownePlazaHarbiye #GTD #GastronomiTurizmiDerneği #İlkerAyrık #gürkanboztepe #balıkesirkahvaltısı #balıkesirmutfağı #TürkMutfağıHaftası #AsırlıkTariflerleTürkMutfağı #EmineErdoğan

İnceleyin

“Türkiye Sürdürülebilir Gıda Platformu Şeffaflık ve İzlenebilirlik Tüketici Araştırması 2022” sonuçları açıklandı

Sürdürülebilir Gıda Platformu (SGP), Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, gıdada şeffaflık ve izlenebilirlik farkındalığını ölçümleyen, “Türkiye Gıdada ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz