Anasayfa » Manşet » Beliz Şurdum: Çözüm marka şirketlerde!

Beliz Şurdum: Çözüm marka şirketlerde!

Elchyn Group Mekanlar Direktörü Beliz Şurdum: “İstanbul otellerinde rekabet büyük, Çözüm marka şirketlerde ” diyor!

“İstanbul otelleri arasında rekabet çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Cost dengesini sağlamak için catering pazarında isim yapmış şirketlerle çalışmak otellere hem prestij hem hizmet kalitesi anlamında avantaj sağlayacaktır. Biz de bu anlamda Türkiye’nin önde gelen otellerinden teklif aldık, görüştük ve yakın zamanda sonuçlarını almaya başlayacağız.”

Türkiye’nin ilk profesyonel catering firmalarından Elchyn Catering, İstanbul’un en ünlü düğün mekanlarından Fransız Bahçeleri, restoran ve davet mekanıyla en özel organizasyonların ev sahipliğini yapan Ulus Tepe Majeur… 30 yılı aşkın bir süredir catering, düğün ve etkinlik ve toplantı hizmetleriyle sektörel faaliyetlerini sürdüren Elchyn Group’u, en yeni mekanı Ulus Tepe Majeur’da bir araya geldiğimiz Mekanlar Direktörü Beliz Şurdum ile konuştuk.

DSC_4761

Beliz Hanım, mekanlarınızla ön planda olan bir şirketsiniz. Bize Elchyn Group’tan kısaca bahseder misiniz?  

Ankara menşeli bir şirketiz. Grup şirketlerimizden ilki; Türkiye’nin ilk profesyonel catering firması olan Elchyn Catering 1987 yılında kuruldu. İlerlediğimiz bu uzun yolda, birçok diplomatik misyonun, Türkiye ve dünya çapında birçok firmanın, bankanın davetlerini gerçekleştirerek beğenilerini kazandık. Mutfağımız, pastanemiz, örtüler bölümümüz, servis malzemeleri kısmımız, depomuz, muhasebemiz ve bu birimlerle ilgilenen çok geniş bir ekibimiz var. Catering ayağında fuarlarda da firmalara profesyonel hizmet sunabilmek için Elchyn Expo adı altında farklı bir oluşuma girdik. Yaklaşık 30 senedir yeme içme sektöründeki tecrübemizi, Fransız Bahçeleri’ne ve Tepe Majeur’e yansıttık. Kusursuz hizmet anlayışı ve kalite bizim için çok önemli. Bu ikisini de maksimum seviyede misafirlerimize sunmamız, bizi farklı bir noktaya taşıdı. Zaten Elchyn Catering tarafındaki başarımız, 4. ACE OF M.I.C.E. Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri’nde “En İyi Catering Firması” ödülüyle taçlandırıldı.

Tepe Majeur 5 -

İstanbul’da düğün, davet ve toplantı adresleri deyince Fransız Bahçeleri ve Ulus Tepe Majeur öne çıkıyor. Bu mekanları öne çıkaran özellikleri biraz daha detaylı anlatır mısınız?

Fransız Bahçeleri, hem iş dünyasından hem cemiyet hayatından ünlü simaların mutluluğa adım attığı nadide mekanlardan bir tanesi. İstanbul’un seçkin noktası Tabraya’da, 57 dönümlük bir alan üzerine kurduğumuz Fransız Bahçeleri’nde 3000 kişiyi ağırlayabilecek kokteyl alına sahibiz. Yine 750 kişiye hizmet verebilecek oturmalı yemek alanımız sayesinde davetli sayışınızı minimum seviyede tutmak zorunda değilsiniz.

Tepe Majeur’u, Ulus’ta açtık. Doğayla iç içe muhteşem manzarası ve kaliteli hizmet anlayışıyla Tepe Majeur, etkinlik mekanlarına yeni bir alternatif sunuyor. 2000 kişilik bahçesinden toplantı salonuna kadar ister düğün ister kurumsal toplantı… 300 kişiyi ağırlayabilen 3 katlı mekanımızın, 2. ve 3. katları özellikle iş toplantılarında kullanılıyor. Sevdiklerinizle doyasıya eğlenebileceğiniz, kendinizi evinizde hissedebileceğiniz alanlarında düğün, nişan gibi organizasyonlarınız için samimi bir ambiyans sunuyoruz. Olmazsa olmazımız olan kaliteli hizmet anlayışımız, bahçe, restoran gibi mekan alternatifleri sunmamız ve iddialı lezzetlerimizle, nişan, kurumsal etkinlikler, doğum günü gibi tüm organizasyonlar için en doğru adresiz.

DSC_4780

30 yıllık tecrübenize dayanarak sektörlerin yemek tercihleri ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Catering sektörü, turizm sektörü/otel organizasyonları tercihleri açısından bakarsak nasıl farklılaşıyor?

Elchyn Catering olarak Türkiye’nin dev şirketleri olmak üzere 1000’in üzerinde kurum ve kuruluşa hizmet vermekteyiz. Özellikle son 5 yıl içerisinde sektörler arasındaki yemek tercihleri konusundaki farklılıklar önemli ölçüde artmış durumda. Artık her sektör, yemek tercihlerini çalışan profili, iş ortakları ve hatta hedef kitlelerine göre belirliyor ve bu şekilde çok daha profesyonel organizasyonlara imza atılmış oluyor. Artık fix menü devri kapandı. Sektöre hatta markaya özel menü dönemi başladı. Markanın kurumsal kimliğine yönelik menüler oluşturmaya başladık. Çünkü nasıl kişiliklerimiz yemek tercihlerimizi etkiliyorsa, markaların kimlikleri için de aynı şey söz konusu.

“Finansçılar, fazla yemek çeşitliliğinden hoşlanmazlar”

Sektörler arasındaki farklılıkları kısaca örneklendirmek isterim; Finansçılar; detaycı, kurumsal ve analitik düşünen kişilerdir. Daha çok plazalarda çalışmaktadırlar. Durum böyle olunca hem plaza kültüründen dolayı Avrupa’daki ve Amerika’daki yenilikleri her zaman daha yakından takip ediyorlar hem kilolarına dikkat ediyorlar hem de sosyo-ekonomik durumlarından ötürü lüks ve yeni açılan hit mekanlarda yemek yemeyi seviyorlar. Onların bu özelliği de organizasyonlara yansımış durumda. Bir organizasyonda somon füme, dana carpaccio, nachos gibi başlangıçlardan sonra karşınıza İtalyan mutfağının vazgeçilmezi risotto, sushi gibi lezzetler çıkıyorsa, o zaman bilin ki finansçıların düzenlediği bir organizasyondasınızdır. Finansçılar, fazla yemek çeşitliliğinden hoşlanmazlar. Onlar için az ama öz olmalı. Örneğin; 5 çeşit bir yemek sunacaksınız, bu 5 yemekteki lezzetler en üst düzeyde olmalı. Çünkü finansçılar, sürekli farklı lüks restoranlara gittikleri, en iddialı yemekleri tattıkları için damak tatları gelişmiştir.

DSC_4725

“Turizmcilere dünya mutfağından özgün lezzetler sunuyoruz” 

Keza turizm sektörü de finans sektörüne yakın bir sektör. Turizmciler de hem yurt içinde hem de yurt dışında farklı lokasyonlara gittikleri için dünya mutfağını çok iyi bilmektedirler. Turizmcilerin organizasyonlarında genellikle dünya mutfağından özgün lezzetler sunmayı tercih ediyoruz.  Uzak Doğu mutfağından Meksika mutfağına, Fransız mutfağından Orta Doğu mutfağına kadar çok geniş bir yelpazeyi, turizm sektörünün organizasyonlarında sunuyoruz. Özellikle Y kuşağı çalışanlarının yoğun olduğu bilişim, iletişim gibi sektörlerde ise sosyalleşmeyi artıracak barbekü partileri son yıllarda oldukça revaçta. Bununla birlikte ilk kez Elchyn Catering’in başlattığı; Dünya mutfaklarından sushi, kokoreç, salata bar, taco, waffle, Hint mutfağı, hamburger, turşu, midye dolma, burrito gibi lezzetlerin seyyar arabalarda sunulduğu “seyyar tatlar” da Y Kuşağı çalışanlarının vazgeçilmezleri arasına girmeye başladı.

2017 yılı otel düğün-davet trendlerinde nelerin ön plana çıkacağını öğrenebilir miyiz?

Dünya geneline bakacak olursak çoğu alanda artık bir doğallığa, sadeliğe dönüş söz konusu. Mekan dekorasyonunda abartılı, yaldızlı, varaklı detaylar yerini çiçeklere ve soft renklere bırakmaya başladı. Her düğün daveti veya kurumsal organizasyonlar, davet sahiplerinin belirlediği konseptler çerçevesinde şekillendiğinden yemek tercihleri de konsepte uygun şekilde hazırlanıyor.

Son yıllarda hangi etkinlikler ön plana çıkmaya başladı? Sektördeki son durum nedir, trendler ne yöne gidiyor?

İnsanlar artık hayatlarındaki mihenk taşlarını sevdikleriyle bir araya gelerek kutlamak istiyorlar. Bu bir emeklilik kutlaması da olabilir, evlilik yıldönümü kutlaması da… İnsanlar, kesinlikle evlerinden çıkmaya ve bütün özel günlerini etkinlik mekanlarında tertiplemeye başladılar. Çalışan profilinin değişmesiyle birlikte, yoğun çalışma temposu arasında gerçekleştirilen kurumsal toplantılar da şekil değiştirdi. Önceden şirket içerisinde veya otellerin toplantı salonlarında gerçekleştirilen toplantılar, yeni nesil yöneticiler ile birlikte çok daha keyifli mekanlara taşınmaya başlandı. Özellikle Tepe Majeur, kurum içi motivasyon yemekleri, kutlama organizasyonları, kurumsal toplantılar için oldukça revaçta.

DSC_4782

İstanbul mekanları arasındaki rekabet ne durumda? Krizden ne şekilde etkilenildi? Buna karşın ne tür bir kriz yönetimi ve stratejisi uygulandı?

Elchyn Catering olarak işlettiğimiz her iki mekanda da krizin etkilerini yaşamadık. Hem kurumsal iş yemekleri ve toplantılarında, hem düğün, nişan gibi özel gün organizasyonlarında krizin aksine artan ivmelerle sektörde adımızı duyurmaya devam ediyoruz. Öncelikle insanlar, artık farklı mekan alternatiflerine yönelmeye başladılar. Doğanın içinde, sessiz ama bir o kadar da şehrin merkezinde, ulaşımı kolay bir lokasyonda davet vermek bize artı değer kazandırıyor. Nitelikli ve kaliteli hizmet politikamızı hem sunum hem çeşitlilik hem de lezzetimizle hissettirdiğimiz için olsa gerek, tüm grup şirketlerimizde ekonomik olarak zorlanılmayan bir süreçte olduğumuzu belirtebilirim.

DSC_4772

Son olarak grubun ileriye dönük hedefleri, yeni projeleri var mı?

İstanbul otelleri arasında rekabet çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Cost dengesini sağlamak için catering pazarında isim yapmış şirketlerle çalışmak otellere hem prestij hem hizmet kalitesi anlamında avantaj sağlayacaktır. Biz de bu anlamda Türkiye’nin önde gelen otellerinden teklif aldık, görüştük ve yakın zamanda sonuçlarını almaya başlayacağız. Turizm atılımımızla birlikte, iki mekanımızın işletmesinin kusursuz ilerlemesi, Elchyn Expo ve Elchyn Catering şirketlerini de içinde barındıran Elchyn Group markasının bilinirliğinin güçlenmesi için marka iletişim çalışmalarımıza devam edeceğiz.

#ElchynGroup, #MekanlarDirektörü, #BelizŞurdum, #İstanbul, #otel, #rekabet, #çözüm, #markaşirketler, #turizm, #röportaj, #otelsektörü, #FransızBahçeleri, #UlusTepeMajeur

İnceleyin

Bentour Reisen, 2021 yaz programını tanıttı

Bentour Reisen, 2021 Yaz Programı tanıtımını bu yıl ilk defa online platform üzerinden gerçekleştirdi. Her ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz