Anasayfa » Marka » Bilgeinox çatı tipi güneş enerjisine yatırım yaptı

Bilgeinox çatı tipi güneş enerjisine yatırım yaptı

Çatı Tipi Güneş Enerjisi santral yatırımını Krannich Solar ve çözüm ortağı Endura Enerji iş birliğiyle 2020 yılının başlarında hayata geçiren Bilgeinox, yatırım sayesinde hem çevre değerlerinin korunmasına hizmet edecek hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

Temelleri 1948 yılında atılan, 70 yılı aşkın süredir teknolojik olanakları, donanımlı kadrosu, tasarım ve üretim becerisi ile endüstriyel mutfak sektörünün öncüsü konumunda olan Bilgeinox, sektöründe ilklerin öncüsü olmaya devam ediyor. Gerek yerli gerek yabancı birçok markanın çözüm ortağı, tasarımcısı ve tedarikçisi olan firmanın %100 tüketici güvenliği ve hijyen bilinci ile sektörde yenilikçi müşteri ve kalite odaklı olmanın yanı sıra çevre değerlerini de dikkate alarak üretimlerini gerçekleştirdiğini belirten Bilgeinox İcra Kurulu Başkanı/ CEO Gürhan Akdoğan, “Şirketimiz çevre ve doğayı koruma odaklı yaklaşımı ile faaliyetlerini sürdürmekte ve sürekli iyileştirme anlayışı ile süreçlerini yeniden düzenlemektedir.” dedi.

Dünyada ve günümüzde, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmanın çok daha önemli hale geldiğine vurgu yapan Akdoğan, “Fosil yakıtlı sistemler ile enerji üretimi çevre değerleri açısından da olumsuzluklar oluştururken, dövize dayalı ve dışa bağımlı doğalgazdan elektrik enerjisi üretimi ekonomik açıdan Türkiye’nin önemli dar boğazlarından birisi olup alternatif enerji kaynaklarına yönelmek ülkemiz için bir zorunluluktur. Dünyamızın, çevre değerlerinin, hem de ekosistemin korunması açısından çok önemlidir. Dolayısıyla Bilgeinox olarak etik değerlerimiz ve çevre politikaları anlayışımız ile tükettiğimiz enerjinin bir kısmının yenilenebilir enerji kaynaklarından edinmek aldığımız stratejik kararlardan birisidir.” şeklinde konuştu.

Bu stratejik karar doğrultusunda 1.286 Kwp’lik GES yatırımlarını bu yıl başında gerçekleştirdikleri bilgisini veren Akdoğan, firmanın yeni dönem çalışmalarına ilişkin şunları söyledi:

Yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş enerjisini tercih etme sebebimiz…

“Türkiye, güneş kapasitesi çok yüksek olan ülkelerden bir tanesidir. Bize göre İngiltere, Almanya gibi güneş ışınım kapasitesi az olan ülkelerde bile güneş enerjisinin çok yoğun kullanıldığını düşünürsek, ülkemizin bu konuda mevcut potansiyelinin mutlaka kullanılması gerekli olduğunu düşünüyoruz. Ülkemizde elektrik enerji kaynaklarının %18’i hidrolikten, %29’u doğalgazdan, %32’si kömürden, %3,6’sı da güneş enerjisinden elde ediliyor. Burada görüldüğü üzere güneş enerjisinin payı çok az. %32 kömür yani fosil yakıtla üretilen enerjiden çok ciddi karbondioksit emisyonu dünyaya salıyoruz. Sera gazı etkisiyle ve küresel ısınma nedeniyle ozon tabakasının delinmesi ve ekosistemin bozulması dünyamız açısından çok tehlikeli bir boyutta. Diğer taraftan doğalgazın çevresel etkisinin az olmasına karşın dışa bağımlı olması nedeniyle %30 oranında döviz kaynaklarının dışarıya akmasına neden olmaktadır. Hem çevresel etkisi hem de ekonomik açıdan değerlendirildiğinde güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payının olması gerekenden çok düşük olduğu kanaatindeyiz.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları sadece güneş enerjisi olarak ifade edilmeyebilir. Jeotermal Enerji, Biokütle Enerjisi, Rüzgâr Enerjisi de alternatif enerji kaynaklarıdır. Biz elektrik ihtiyacımızı karşılamada yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş enerjisini tercih etmede maliyetlerimizi düşürmenin yanı sıra dünyaya ve çevreye karşı olan sorumluluğumuzu da yerine getirmiş oluyoruz.Çatı Tipi Güneş Enerjisi santrali yatırımımızı gerçekleştirdik”

Bilgeinox’un Çatı Tipi Güneş Enerjisi yatırımı 2020 yılının başlarında başlamış olup, 1.286 kWp’lik bir projedir. Bu yatırımı yaklaşık 8 aylık bir süre içinde gerçekleştirdik. Burada tüketimimizin yaklaşık %37’sini güneş enerjisinden elde etmiş olacağız. Dünyanın bu sektörde en önemli firmalarından Krannich Solar ve çözüm ortağı Endura Enerji’den edindiğimiz tecrübe, bilgi, uygulama ve destekleriyle Çatı Tipi Güneş Enerjisi santrali yatırımımızı gerçekleştirdik.

Çevre değerlerine ve ekonomiye katkı

Bu vesileyle çevre değerlerinin korunması başta olmak üzere ülkemize ekonomik olarak da önemli bir katkımız olacak ve maliyetlerimizde önemli bir kazanım sağlanacak. Çevre değerlerinin korunması ve karbon ayak izi açısından da yılda 1050 ton karbondioksit emisyonu sağlamış olacağız. Dünyada çeşitli literatürlere bakıldığında bir ağacın 12 ile 25 KG karbondioksit emisyonuna olumlu katkı sağladığı düşünülürse, Bilgeinox her yıl 30.000-35.000 ağaç dikimi karşılığı doğaya ve çevreye önemli bir katkı sağlıyor olmuş olacaktır.

Bu projeyi bizler, Bilgeinox’un toplumsal sosyal sorumluluğu çerçevesinde insanlığa ve doğaya karşı sorumluluğu olarak görüyoruz. Dolayısıyla bizim önerimiz sanayicilerin bu tür alternatif enerji kaynaklarını mutlaka kullanmaları, diğer taraftan da enerji verimliliği projeleriyle mümkün olan en az enerji tüketecek ve enerji tasarrufu sağlayacak yatırımları yapmaları, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri yaklaşımıyla üretim faaliyetlerini gerçekleştirmeleridir.  Endüstriyel mutfak sektöründe şirketimizce ilk kez gerçekleştirilen bu yatırımla bir kez daha Bilgeinox’un sektörde diğer firmalara öncülük etmesinden gurur duyuyoruz.”

#Bilgeinox #KrannichSolar #EnduraEnerji #güneşenerjisi #yenilenebilirenerji #çatıtipigüneşenerjisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İnceleyin

Pandemi sürecinde ekipman tercihi nasıl yapılmalı?

Oda içinde ziyaretçilerin doğrudan kullandığı ekipmanlar pandemi sürecinde daha da önem kazandı. Kullanıcıların sürekli değişmesi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz