Anasayfa » Cem Polatoğlu » Cem Polatoglu: Ne demiş atalarımız? EYTİM ŞART!

Cem Polatoglu: Ne demiş atalarımız? EYTİM ŞART!

Seyahat kitaplarında, Türkiye’ye gelen turistlere hangi uyarılar yapılıyor?

Ben de bir ülkeye ilk defa seyahat edeceksem ülke ve halkı hakkındaki uyarılara dikkat ederim.

Örneğin;

Eski doğu bloğu ülkelerinde sokakta para bozdurmamaya, Macaristan, Çekya’da bara davet eden kızlarla gitmemeye, New York’ta gece yarısı Central Park ve civarında gezmemeye, Metro’da dilenenlerin gözüne bakmamaya, Singapur’da ağırlıklı esmer tenlilerin sahip olduğu elektronik mağazalarından çöp almamaya, Rio’da “bir arka sokağı”, favelaları merak etmemeye, Mısır’da dükkanlara tek kadın olarak girilmemesine, Prag’da taksi şoförlerine, Napoli’de kafede masa üstünde bir şey bırakmamaya, Vietnam’da sokak satıcısından yememeye, Çin’de asla bara gitmemeye, Sochi’de korsan taksi kullanmamaya, Güney Amerika’da yabancıların ikram ettiği hiçbir yiyecek veya içeceğe dokunmamaya, Honduras’da parklara yalnız girmemeye, İtalya’da benzin istasyonlarındaki molalarda, elinde yazılı kartonla dilenen Romanlarla konuşmamaya, Türki Cumhuriyetler dediğimiz ülkelerde polisle muhatap olmamaya dikkat ederim.

Çölde 3 t-shirtün, uzun yolda ishal, ağrı kesici, mide bulantı ilaçlarının, iğne-ipliğin seyahati kurtardığını çok görmüşümdür.

Bunlar ayrı bir yazı konusu olabilir ama Türkiye’ye gelen turistlere hangi uyarılar yapılıyor, biz ona bakalım;

-Tüm kitaplarda, ilk sırada “Türk Taksi şoförleri” uyarıları var. “Taksimetreyi açsa bile sizi gezdirir” diyor hemen hepsi. En az 2,3 taksiye, “gideceğiniz yer, aşağı yukarı kaç para tutar” sorun diyor kitaplar.

-Alışveriş uyarısı: Aynı halıyı 300 dolara ve maalesef 5000 dolara satan da var. İpek halı diye Floş satmışlar. Dönüşte bu olay Japon televizyonundaydı. Bombalı saldırılardan daha etkili oldu bu yayın ve Japonlar ellerini ayaklarını senelerce çektiler Türkiye’den. Benzeri yayınlar İspanyol ve İtalyan basınında da çıktı. Diğer ülkeleri saymayayım.

-Uyarılar devam ediyor; Türk bayrağına asla küçültücü bir hareket yapma, din tartışma, küfür etme, camiye üstü açık giysi ve ayakkabı ile girme, musluktan su içme. Yerde cüzdan, ayakkabı fırçası vs. görürsen kaç, tuzak olabilir. Yol soracaksan en az iki kişiye sor…

-Yabancılar için yüksek seviyeli uyarılardan biri de, turistlere yönelik dolandırma, bıçaklama, öldürme ve tecavüz olayları.

Hatırladıklarım;

-Marmaris ilçesinde, Fransız bisikletçi 59 yaşındaki Christian Jean Auguste Niaffe yaşamını yitirdi.

-Gelinlikle dünya turuna çıkan ve Türkiye’de kaybolan İtalyan Sanatçı Pippa Bacca’nın cesedi Gebze’de bulundu.

-Irak sınırında bir Japon gazeteci öldürüldü, bir diğeri Elazığ’da diş fırçalarken bıçaklandı.

-Beşiktaş’ta bir eğlence mekanına otomobilden ateş açıldı. Kurşunlardan biri, arkadaşlarıyla mekana eğlenmeye gelen İsveçli Maggie Badgo’nun başına isabet etti. Genç kadın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

-İstanbul’da kaybolan ABD’li Sarai Sierra’nın cesedi, Sarayburnu sur kalıntılarında bulundu.

-Almanya’dan Türkiye’ye tatil için gelen 15 yaşındaki genç kız, Türkiye’de tecavüze uğradı.

-Gürcistan’dan gelerek Karadeniz’i yürüyerek geçtikten sonra Çatalca’ya ulaşan Polonyalı ünlü gezi yazarı A.P (25), yolda tecavüze uğradı.

-Göreme’de yürüyüşe çıkan 2 Japon kadın turist bıçaklı saldırıya uğradı. Turistlerden Mai Kurkiharac (22) aldığı bıçak darbeleriyle olay yerinde yaşamını yitirdi.

-Rize’de İtalyan çift, karavanda uyurken bıçaklandı. Turistlerden biri öldü, diğeri ise yaralandı.

“Çare Sarıgül değil tabii ki!” 

Peki, Turistlere yönelik bu olayları önlemenin çaresi var mı?

ÇARE SARIGÜL!.. değil tabii ki.

Çare; Dünyadaki diğer turizm geliri elde eden ülkelerde olduğu gibi, ilkokuldan itibaren müfredata turizm dersleri koymak. Turistler Türkiye’de Türklere nasıl davranacağını öğreniyorsa, bizler de turistlere nasıl davranacağımızı öğrenmeliyiz. Tabii turist istiyorsak…

Aksi takdirde, şehirde damacana, köyde sarıkız kültüründen gelenlerin tüm sarışın turist kadınları Helga, her çekik gözlüyü böcek yiyen, Afrikalıyı Arap, Arap’ı Yalelli, Amerikalıyı Gringo, Ermeni’yi düşman ve her Güney Amerikalı’yı Pablo Escobar sanmaya, Fransa’ya hallenip Belçika konsolosluğuna saldırmaya, Belçika’ya kızıp Senegal bayrağı yakmaya, Çinli’ ye kızıp Koreli dövmeye, İsrail’e kızıp Yahudi vatandaşlarımıza dalaşmaya devam ederler…

Ne demiş atalarımız?  EYTİM ŞART…!

#cempolatoğlu #turist #eğitim #eğitimşart #türkiyeturizm

İnceleyin

Polatoğlu: Acenteciler, rehberler, çalışanlar hatta üç kağıtçılarımız bile hazır dostlar. Ya siz?

Körfez Savaşı, Anayasa fırlatma, Sultanahmet bombaları, Reina baskını, Esad, Mısır, Almanya, Amerika restleşmeleri, Kardak krizi, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz