Anasayfa » Dosya Konusu » Çin Gastronomi Festivali’nde iki ülkenin master şefleri buluştu

Çin Gastronomi Festivali’nde iki ülkenin master şefleri buluştu

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Çin Büyükelçiliği, Çin Kültür Bakanlığı, Çin Mutfak Birliği ve üniversite bazında Başkent Üniversitesi Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi- Thermopolium Gastronomi Akademisi iş birliğiyle 2018 “Çin Yeni Yılı” kapsamında düzenlenecek olan Çin Gastronomi Kültür Festivali, 1-10 Şubat tarihlerinde gerçekleştiriliyor. İpek Yolu Ekonomik Kuşağı inisiyatifi çerçevesinde Çin ile Türkiye’nin dostluğunu pekiştirmek, Çin yemek bilimi ve kültürünü tanıtmak üzere gerçekleştirilen festival kapsamında ülkenin dünyaca ünlü master şefleri, Türk meslektaşlarıyla bir araya geldi. Festivalde Türkiye’den Master Şef Deniz Orhun’un eşlik ettiği Çin’in yemek uzmanları, Türkiye halkı için otantik ve lezzetli Çin yemekleri sundu. Ayrıca etkinlikte, Türk şefleriyle Çin mutfak tekniklerini ve kültürünü paylaştı. Çinli şefler, Çin halkının konukseverliğini Türkiye’de yaşatarak, iki halkın dostluğunu pekiştirdi.

Master şeflerin büyük buluşması

Çin Gastronomi Federasyonu Başkan Yardımcısı Bian Jiang, Çin yeni yılının ilk gününde böyle bir etkinliğin yapılmasından memnuniyet duyduğunu dile getirerek, “Bugün Çin yeni yılının ilk günü o nedenle bu etkinlik son derece önemli. Türkiye ve Çin, İpek Yolu’nun batı ve doğu ucunda bulunan iki önemli medeniyet merkezi. Bugün burada Türk ve Çinli aşçıların bir araya gelmesi ve birlikte yemekleri tatmaları son derece anlamlı.” dedi. Çinli şeflere eşlik eden TGA’nın Master Şefi Deniz Orhun, “Yediklerimiz davranışlarımız olur, Türk mutfağı bir mutfak imparatorluğu aynı şekilde Çin mutfağı da çok köklü bir mutfak. Çin kültüründe kullandıkları sağlıklı pişirme tekniklerini tanımak, yemeklerini ve ortak lezzetlerimizi çıkarmak, fikir ve metot alışverişi yapmak için ve en önemlisi Gastronomi Turizmi ve gıda malzemeleri ticareti açısından bu tür organizasyon ve buluşmaların faydalı olacağını düşünüyorum. Aksi bilinse de Çin Mutfağı ana teknik ve sunum ile Türk Mutfak imparatorluğumuza çok yakın bir mutfak sanatına sahip” dedi.

#master, #sef, #festival

İnceleyin

Otel ve restoran mutfaklarında renovasyon planlaması nasıl yapılmalıdır?

Otel ve restoran mutfaklarında kullanılan cihaz bazlı ekipmanların ömürleri yaklaşık on yıl kadar olması, eski ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz