Corendon Grup 2013’te yüzde 26 büyüdü!

2013 yılında yüzde 26’lık bir büyümeyle 650 milyon dolar ciroya ulaşan Corendon Turizm Grubu, 2014 yılında tarifeli uçuşlara başlıyor.

Avrupa’daki başarılı turizm operasyonlarıyla dikkat çeken Türk bayraklı tur operatörü ve havayolu şirketi Corendon, 2013 değerlendirmesini ve 2014 hedeflerini Hollanda’da düzenlenen Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı’nda açıkladı. Corendon Grup olarak 2013 yılında başarılı bir performans sergilediklerini söyleyen Corendon Vliegvakanties Genel Müdürü Atılay Uslu, 2013 yılını yüzde 26’lık bir büyüme ile kapattıklarını belirtti. Geçen sene Hollanda pazarından 750 bin kişinin kendileri ile tatil yaptığını ve bunun 500 bin kişisinin Türkiye’yi tercih ettiğini kaydeden Uslu, 2013 yılı itibariyle Hollandalıların en çok tercih ettiği tatil destinasyonu olan Türkiye’deki kış ve yaz dönemleri için birçok yeni destinasyon ve alternatif tatil seçenekleri hazırladıklarını açıkladı. Uslu, Corendon’un yıllar süren başarısının ardında turizm ürünlerini çeşitlendirmek ve turizmi 12 aya yaymak için gösterdikleri gayretin yattığını ifade etti. Uslu, 650 milyon dolar ciro ve ürettikleri turist sayısıyla 2013 yılını Hollanda pazarının 4. büyük tur operatörü olarak tamamlayan Corendon Turizm Grubu’nun 2014 hedeflerinin Hollanda’da sektör 3’üncüsü olmak olduğunu açıkladı.

10. yılında tarifeli uçuş yetkisi aldı!

Corendon Turizm Grubu’nun bünyesinde 2004 yılında kurulan Corendon Airlines’ın bugün geldiği güçlü konumu ve gelecek hedeflerini paylaşan Corendon Airlines Genel Müdürü Yıldıray Karaer ise kurulduğu günden bugüne Belçika ve Hollanda gibi güçlü olduğu pazarlarda yürüttükleri başarılı operasyonlar sonucu yüksek bir pazar payına ulaşan ve zaten düzenli uçuşlar gerçekleştirmekte olan Corendon Airlines’ın, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ilgili denetimlerinden geçerek tarifeli uçuşlar için gerekli ruhsatı aldığını açıkladı. İlk günden bugüne yolcu emniyeti, konforu ve memnuniyetine yatırım yaptıklarını kaydeden Karaer, müşteri memnuniyetini artırmanın bu adımın arkasında yatan en önemli unsurlardan biri olduğunu belirtti. “Ayrıca uçtuğumuz uluslararası havalimanlarında tarifeli havayollarına tanınan haklardan yararlanmak istiyoruz” diyen Yıldıray Karaer, bu girişimlerini ilk olarak geçen sene charter havayollarının uçuşlarını durduran Kazakistan pazarında gerçekleştireceklerini söyledi. Kazakistan ile yaşanan sorunlara ilk kez değinen Yıldıray Karaer, Türkiye’de geçen sene bir havayolu şirketinin operasyonlarını durdurması nedeniyle Kazakistan’ın bunu bahane ederek kendi uçuş faaliyetlerini de durdurduğunu belirterek “Kazakistan 250-300 bin turist gelen bir pazar. Dirsek darbesi ile bu pazarın dışına çıkarılmaktan memnun değiliz. Kazakistan’dan yılda 40-50 bin koltuk uçan havayoluyuz. Bu potansiyeli tarifeli uçuşlar ile değerlendirmek istiyoruz” dedi.

Corendon Airlines Almanya pazarına giriyor!

Yıldıray Karaer, 2014 hedefleri arasında Almanya pazarına yönelik çalışmaların da yer aldığını açıkladı. 2014 Nisan ayı itibariyle Almanya pazarına sağlam bir giriş yapmaya hazırlanan Corendon Airlines’ın, pazarın en güçlü tur operatörleri ile yaptığı işbirlikleri sonucunda Antalya’ya getireceği Alman turist hedefini yaklaşık 15 havalimanından 250 bin koltuk olarak belirledi. Karaer, Türkiye için Avrupa’nın en büyük pazarı olan ve 2014’te yüzde 10-15 büyümesi beklenen Almanya pazarına girmeleri ile birlikte oluşan talep artışını karşılamak için filosundaki uçak sayısını 12’ye çıkardıklarını belirtti.

2014’te hedef 2,5 milyon yolcu taşımak

Yıldıray Karaer, basın toplantısının sonunda, 2011 yılında kurarak bünyelerine kattıkları ve bugün 3 uçakla operasyon düzenleyen Corendon Dutch Airlines ile birlikte geçtiğimiz yıl 1,75 milyon yolcu taşıdıklarını 2014 hedeflerinin ise mevcut pazarlarındaki büyümeler ve Almanya gibi yeni girdikleri pazarlar ile birlikte 2,5 milyon yolcu taşımak olduğunu belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir