Anasayfa » Orhan Genceli » Covid-19 mücadelesinin lideri, ağırlama sektörü…

Covid-19 mücadelesinin lideri, ağırlama sektörü…

İptal edilen uçuşlar… Boş odalar… Sessiz restoranlar. Koronavirüs halihazırda küresel ağırlama endüstrisine ve diğer birçok sektöre zarar veriyor. Dünya virüsü kontrol altına almak için mücadele ederken, konaklama endüstrisi haklı olarak ön saflardaki çalışanlarının güvenliğinin yanı sıra maruz kalan ve endişeli müşterilerin güvenliğine odaklandı.

Bugün gerçek, trajik. Sektörümüz durmuş vaziyette, krize verilen tepkinin ilk ekonomik teminat hasarı oldu ve şüphesiz en büyük ekonomik etkiyi çekecek. Ancak sektörümüzün de toparlanmanın hızlandırılmasında oynayacağı önemli bir rol var. Artık normale dönmek isteyen müşterilerin güvenini geri kazanmak ve olumsuz etkilenen oyuncuların direncini güçlendirmek için girişimci bir ruhla mükemmelliğe dönüş gerekiyor. Otelcilik üzerine yapılan pek çok araştırmaya göre; sektörümüzün gelecekteki yeteneklerini yetiştirme ayrıcalığına sahip olarak, endüstrimizin bu becerilere bolca sahip olduğuna ve bu yeni zorluğu üstlenmeye hazır olduğuna ben ikna oldum. Sektörde yapılan yenilikler ve alınan önlemler ile tüm sektörlere fayda sağlayacak birçok örnek ve öğrenilmesi gereken dersler vardır.

Bu benzeri görülmemiş krizle nasıl başa çıkılacağına dair bir el kitabı yok. SARS, sahip olduğumuz en iyi örnek olarak çok konuşuldu, ancak ölçek kıyaslanamaz. Dünya çapında küresel vaka sayısı, yalnızca bir ay sonra SARS’ınkini aştı ve coğrafi yayılma çok daha geniş. Öte yandan Çin’in dünyadaki rolü değişti. Bu ekonomik güç merkezi, şu anda yurt dışına 2002’den sekiz kat fazla turist gönderiyor ve şu anda küresel seyahat harcamalarının %30’unu oluşturuyor. O zaman bile, SARS, makroekonomik etkisinin 30 ila 100 milyar dolar arasında değişen tahminleriyle sert vurdu. Covid-19 için etki felakettir ve dünyayı kalıcı bir şekilde değiştirecek. Sektör, tüketici davranış kalıpları için SARS’tan ilham alabilir ve maruz kalabileceğimiz ekonomik etkiyi ve iyileşmeye katkıda bulunan en iyi uygulamaları tahmin edebilirken, iyileşmenin temel itici gücü inovasyon olacaktır. Ekonomimize etki kaçınılmazdır, ancak bugünün davranışları ekonomik rekoru iyileştirebilir, toparlanmayı hızlandırabilir ve dünyayı gelecek krize daha iyi hazırlayabilir. Yani her şey bir kenara atılmamalı!

Çalışanların ve müşterilerin güvenliği elbette en önemli önceliktir

Çalışanların ve müşterilerin güvenliği elbette en önemli önceliktir. Birçok kuruluş, bulaşma riskini en aza indirmek için hijyen standartlarını ve gözetim kontrollerini sıkılaştırmıştır. Önümüzdeki yıl korku, insanların hayatlarında silinmez bir iz bırakacağı kesin ve toplumsal olarak daha fazla sosyal mesafe ve hijyen önlemlerine dikkat edeceğiz. Yeni çalışma yöntemlerini öğrenmeye zorlandık, belki de daha iyi bir iş-yaşam dengesi için daha büyük bir payı online çalışmaya bıraktık. Bu şok dalgası, her etkileşimi, her deneyimi, her ürünü, görünmez bir düşmanın travma yaşamış bir neslin yeni beklentilerine uyarlaması gereken tüm hizmet mesleklerini sarsacak.

Pandemi azaldıkça güveni tazelemek ve yeniden sağlamak için ilgili çalışanlar ve müşterilerle dikkatli iletişim şarttır. Ağırlama profesyonelleri üzerindeki şiddetli baskılara rağmen, mükemmellik devam etmelidir: etkilenen müşterilere istisnai hizmet, sınırlama önlemlerinde mutlak hassasiyet, iletişimde bütünlük vb. Ancak o zaman endüstri, normalliği yeniden sağlamak için tanıdık ve güvenilir markalarından yararlanabilecektir ya da daha doğrusu, yeni bir normal oluşacaktır.

Bu değişen koşullarda girişimcilik büyük bir değerdir. Örneğin, SARS krizi sırasında başarılı oteller, yetersiz kullanılan temizlik personelini, aniden ek temizlik hizmetlerine ihtiyaç duyan şirketlere taşeron olarak verdiler. Misafir alması yasaklanan restoranların paket servis için tasarlanmış yeni menülerin ortaya çıktığını da gördük. Krizden önce halihazırda yapılmakta olan teknolojik değişiklikler giderek daha önemli hale geliyor. İleriye dönük şirketler, kısa ve uzun vadede bir şeyler yapmanın yeni yollarını arıyor ve çalışanlarını bu yeni zorluklara en iyi şekilde hazırlamak üzere eğitmek için zaman harcıyor ya da harcamak zorunda kalacak.

Birlikte çalışmak hem büyük bir sorumluluk hem de büyük bir fırsat. Otelcilik ve turizm STK’ları ve hükümetle yakın çalışarak oteller, seyahat acenteleri iyileşmede kilit bir rol oynayabilir. Seyahat edenler, bireysel bir hizmet sağlayıcı yerine bir destinasyon seçtiklerinden, güveni yeniden inşa etmek, kuruluşlar tarafından tek başına ele alınamaz. Bula, şehir genelinde ve hatta ülke çapında bir endişe kaynağıdır. Dolayısı ile Güvenli Turizm Sertifikası gibi çalışmalar güvenli destinasyon ve güvenli şehir gibi imajı güçlendirecek çalışmalara devem edilmelidir.

Son olarak, daha iyi planlama elbette bu büyüklükteki bir krizin ardından tavsiye edilecek en açık görevdir ve önceden başarılması en zor olanıdır. Yine de, dünyayı saran maske ve tıbbi ekipman kıtlığından dersler çıkarılabilir. Sağlayıcıların, öngörülebilir senaryolar için acil durum planları ve düzenlemelerinin yanı sıra, bir kriz durumunda önemli kararların hızlı ve etkili bir şekilde alınabilmesi için personel için açıkça önceden tanımlanmış roller ve sorumluluklar olmalıdır. Güvenli turizm kriterleri sürekli güncellenmeli ve sadece ceza ile değil, iyi uygulayan lokasyonlar oteller ve işletmeler ödüllendirilmelidir.

Otelcilikte “normal” bir gün diye bir şey yoktur

Otelcilik sektöründe “normal” bir gün diye bir şey yoktur. Bu alanda çalışan herkes beklenmedik durumla başa çıkmaya hazır olmalıdır. Son derece bağlantılı dünyamız bu salgın gibi olayları daha olası hale getirdiğinden, kriz tepkisini geleneksel olarak karakterize eden panik ve ihmal döngülerinden uzaklaşmamız gerekiyor. Liderlere, her türlü senaryo ile başa çıkmak için organizasyonlarında direnç geliştirmeleri tavsiye edilir. Üniversitelerimiz otel ve konaklama endüstrisindeki yeni nesil liderler için eğitimlerini güncellemeleri gerekir ve bu merkezinde yer almalıdır. Öğrencilerini yalnızca olası krizleri tahmin etmeyi, planlamayı ve bunlara yanıt vermeyi öğretmek yetmez, aynı zamanda problem çözme becerilerini de geliştiriyoruz. Ağırlama liderleri hızlı düşünebilmeli, adapte edebilmeli ve daha önce hiç yaşamadıkları büyük ve küçük zor senaryoların çözümlerine odaklanabilmelidir. Bu nedenle, sektörümüzün öncülük etmesi güçlük içindedir ve tüm sektörlerdeki iş liderlerini, otelcilik endüstrisinin kahramanlarının ruhundan ve azminden ilham almaya davet ediyoruz ki bu onları daha da güçlendirecektir.

#turizm #ağırlamasektörü #seyahat #covid19 #orhangenceli #turoydyönetimkuruluüyesi #turoyd

İnceleyin

Orhan Genceli’den online yemek siparişi satışını artırmanın 8 anahtar tavsiyesi!

Paket servis için bir provizyona sahip olmak, restoranınızdaki gelirleri, satışları ve kar marjlarını artırmanın harika ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz