Anasayfa » İş'te Kadın » Dorak MICE Grup Direktörü Tuğçe Aydemir: “Aradığım tutku ve heyecanı turizmde buldum”

Dorak MICE Grup Direktörü Tuğçe Aydemir: “Aradığım tutku ve heyecanı turizmde buldum”

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

Dorak MICE Grup Direktörü. Bir turizm firması ajansında grafikerlikle başladığı kariyer yolculuğunu bugün Dorak Holding çatısı altında etkinlik sektörü yöneticiliğiyle devam ettiren Tuğçe Aydemir, aradığı tutku ve heyecanı turizmde bulduğunu belirterek, “Turizm sektörü bana isteklerimi, aradığım tutkuyu ve heyecanı sonuna kadar verdi. Organizasyon ile uğraşmak, tasarlamak, içerik üretmek ve yönetmek elbette büyük bir planlama işi. Ancak her an her şey değişebilir. Değişkenliğe hazır olmalısınız. Her zaman en doğru olanı seçmelisiniz. İyi bir karar alıcı, lider olmalısınız. Ben işimde kendimi buldum” diyor.

Genç ve deneyimli turizmci Tuğçe Aydemir’in turizmde yolculuğu bu röportajımızda…

Turizm sektörüyle nasıl tanıştınız? Eğitim hayatınızdan ve ilk ideallerinizden başlayarak anlatır mısınız?

Lise hayatında güzel sanatlara olan yeteneğim, üniversite eğitimimde Uludağ Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünün ardından resim bölümü lisans eğitimime yönelmeme sebep oldu. Kariyer hayatımdaki farklı sektör pozisyon değişikliklerim sebebi ile görevimi başarıyla sürdürebilmek adına işletme alanında lisans eğitimimi tamamladım. Mezuniyetimin ardından bir turizm firması ajansında grafiker olarak çalıştım. Orada edindiğim tecrübeler ve ilgi alanımın değişmesi ışığında bir başka turizm firmasında müşteri ve etkinlik yönetimi görevini üstlendim. Turizm ile ilgilenmek, birçok sektöre hizmet verirken bilgi sahibi olmak ve hareketin içerisinde olmak beni inanılmaz etkiledi. İş hayatım, müşteri yöneticiliği, satış pozisyonları ile adım adım gelişti ve ilerledi.Turizmin ajans faaliyetlerinden operasyonun merkezine geçiş kararını nasıl aldınız?

Çalıştığım yöneticilerimin ortak özellikleri hırslı, yıllık hedefleri ve rotası belli olan, planlı ve iş takibi hep kâğıt üzerinde yazılı olan kişilerdi. Tasarlamaktan, hayal etmekten ve yeni bir şey oluşturmaktan her zaman keyif aldım. Ancak reklam ajansların masa başında olması beni sınırlandırıyordu. Belli bir çalışma ortamına bağlı kalmak yerine sürekli değişen bir zeminde karşıma çıkan seçeneklerden en iyisini bulabilmek, iletişim içerisinde olmak, performansımı ortaya çıkarabilmek, hizmet haline sunabilmek benim için daha keyifli ve heyecanlı geliyor. Turizm sektörü bana isteklerimi, aradığım tutkuyu ve heyecanı sonuna kadar verdi. Organizasyon ile uğraşmak, tasarlamak, içerik üretmek ve yönetmek elbette büyük bir planlama işi. Ancak her an her şey değişebilir. Değişkenliğe hazır olmalısınız. Her zaman en doğru olanı seçmelisiniz. İyi bir karar alıcı, lider olmalısınız. Ben işimde kendimi buldum diyebilirim.

“Hedeflediğim yolda ilerlediğim için mutluyum”

Dorak MICE ile yollarınız nasıl kesişti?

Bir noktadan sonra turizm sektörünün lider marka oyuncuları arasında yer almak istediğimi, bu hedefe duyduğum tutkuyu fark ettim. Organizasyon firması deneyimim beni MICE’a sürükledi. Kapadokya benim için çok özel bir şehir. Oraya âşık olduğumu söyleyebilirim. Dorak Holding’in Kapadokya bölgesindeki yatırımları, turizme yön vermesi, referans ile teklif gelmesi ve karşılıklı olumlu değerlendirmesi ile şirketin bünyesine katıldım. 2014 yılında başladığım Dorak Holding kariyerim, 2015 yılında Dorak MICE ile devam etti. 2017 yılında ise Grup Direktörü pozisyonuna yükseldim. Sektörün öncü firması Dorak Tur’un Dorak MICE Grup Direktörü olarak hedeflediğim yolda ilerlediğim için mutluyum. Tecrübelerimiz her farklı deneyimimize renk katarak, farklı bakış açılarından bakmamızı sağlıyor. Hayat durağan değil, hareketli. Ona ayak uydurabileceğim ve ilerleyen bir yol çizdim. Dorak MICE terfimden, bugüne çok keyifli ve çok heyecanlı, müşterilerime hizmet vermekten keyif aldığım bir iş deneyimi serüvenin içerisindeyim.

 Dorak MICE bünyesinde yürüttüğünüz genel aksiyonlardan kısaca bahseder misiniz?

Dorak MICE Grup Direktörü olarak, “Yıllık genel ve pazarlama bütçe planlaması ve yönetimi, sosyal medya hesaplarının yönetimi, ekip yönetimi, yurtdışı ve yurtiçi ofislerimizin hizmet verdiği pazarların hizmet vereceği markaların ve özel grupların organizasyonlarının yürütülmesi ve planlanması, Dorak otel ve marka yatırımlarımızın tanıtım ve satış faaliyetlerinin yürütülmesi, müşteri ve marka yönetimi” görevlerini üstleniyorum.

Dorak, turizmin köklü yapılanmalarından biri. Pandemi sürecinde yol haritanız ne oldu? Malum, MICE sektörü salgından en fazla etkilenen alanlardan biriydi, süreci nasıl yönettiniz?

Pandemi sürecinde şirket olarak hayatta kalmayı ve bunu minimum enerjiyle gerçekleştirmeyi hedefledik. Dorak Holding, 49 yıllık köklü bir turizm şirketi. Bu süreci atlatacak yeterli imkâna sahiptik. Normalleşme süreciyle pandemi nedeniyle ertelenen bazı etkinlere yeni takvim belirledik. Bazılarını gerçekleştirme fırsatı yakaladık. İptal edilen etkinliklerimizin yeniden gerçekleştirilebilmesi için çaba sarf ettik ve bu etkinliklerin gelecekte bir tarihte hayat bulması için çalıştık. Koronavirüs pandemisi, insanlığın uzun yıllardır deneyimlemediği bir sağlık ve ekonomik kriz ortamı oluşturdu. Ne zaman son bulacağı hakkında ne yazık ki bir fikrimiz yok. Ancak son bulmasıyla işlerin uzun vadede normale döneceğini söylememiz mümkün. 2020 yılı kayıp bir yıl oldu. Ertelenen etkinliklerimiz, iptal edilen ancak gerçekleşmesi için çabaladığımız işler ve pandeminin son bulmasıyla gelecek yeni organizasyonlarla bizi iş dolu bir gelecek bekliyor.“Yıllık hedefimizin %10’nu gerçekleştirmeyi bekliyoruz”

Yılı ne şekilde kapatmayı hedefliyorsunuz?

Dediğiniz gibi salgından en çok etkilenen sektörlerden biri de turizm oldu. Bu sene planlarımızdan ve hedeflerimizden çok farklı/uzak noktadayız, yıllık hedefimizin yüzde 10’nu gerçekleştirmeyi bekliyoruz.

Turizm, MICE cephesinde 2021 yılına ilişkin tespit ve öngörüleriniz neler olur? Türkiye ve dünya turizmini neler bekliyor?

2020 yılını turizm sektöründeki tüm oyuncular büyük bir umutla ve hazırlıkla bekledi. Pandemi tüm beklentileri boşa çıkarsa da 2021 için umudumuzu korumak ve iyi dileklerimizle umutlu olmak istiyoruz. Burada belirleyici faktör, pandeminin son bulup, bulmayacağı. Sınırların açıldığı, seyahat serbestliğinin sağlandığı ve sağlık korkusunun olmadığı bir dünyada turizmin ve MICE sektörünün hızla toparlanacağını söyleyebiliriz. Ancak pandemi varlığını sürdürürse ve yaydığı korku bireylerin davranışlarını etkilerse, 2021 yılının bu yıldan daha zor ve ekonomik olarak daha büyük sıkıntılar doğuracağı bir yıl olarak geçeceğini söyleyebilirim.

Çağımızda dijital ve sosyal medya akımları ile iletişim, satış, pazarlama alanları geleneksel metotlardan yeni akımlara yönelmiş durumda. İş yapma stili olarak siz ne kadar gelenekselci, ne kadar yenilikçisiniz? Değişen dünyada sosyal medya ve dijitalin gücü hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Bunu Dorak MICE çatısı altındaki çalışmalarınıza ne oranda yansıtıyorsunuz?

İş yapma şeklimizde geleneksel olduğumuz tek konu, müşteri memnuniyeti ve mutluluğudur. Çalıştığımız markanın sorumlulukları söz konusu olduğunda Dorak Holding’in 49 yıldır değişmeyen hizmet mükemmeliyetçiliği devreye giriyor. Bizce, işin yürütülmesini sağlayan her şart yerine getirilmeli ve sürecin tüm aşamaları tamamlanmalı. MICE sektöründe yenilikçi olmalısınız, gelişmelisiniz, geliştirmelisiniz ve bunu müşterilerinize ve rakiplerinize göstermelisiniz. Dünya bugün değişmedi, her gün değişiyor ve bizler bu değişime ayak uydurabildiğimiz kadar varız. Dorak MICE olarak, hızlı aksiyon alabilen, genç ve dinamik bir ekibe sahibiz. Dijitalleşme konusunda çalıştığımız markaların istekleri doğrultusunda gerekli adımları atmaktan asla çekinmedik ve proaktif davranarak onlara hep daha iyisini sunmayı hedefledik.

Dorak MICE Grup Direktörü Tuğçe Aydemir kendi ağzından düzenli, hırslı, planlı, enerjik ve yaptığı işten keyif almasını bilen bir yönetici. Enerjisini ve mutluluğunu evde sevdiklerine ve kendine bolca ayırdığı zamanlara borçlu olduğunu dile getiren Aydemir, işten arta kalan zamanlarda spor yapmaya, yeni açılan restoran menülerini deneyimlemeye ve yorumlamaya bayılıyor. Yeni yerleri keşfetmekten büyük bir haz duyuyor. “Kadınlar MICE sektörüne erkeklerden daha yatkın”

 Turizmde kadın olmak üzerine neler söyleyebilirsiniz? Dorak MICE’ın kadının turizmdeki istihdamına yönelik bakış açısı nedir?

MICE sektörü için Türkiye’de ve dünyada kadın dominant bir sektör diyebiliriz. Bilindiği üzere sektörümüz, ayrıntıların önemli olduğu, organizasyon ve empati yeteneğinin öne çıktığı bir alan. Kadınlar bu konularda erkeklere göre daha yatkın. İşe bakış açımız başarımızı etkiliyor. Fakat biz bu konuyu ayrı düşünemiyoruz, kadın ve erkeklerin her sektörde birlikte çalışması önceliğimiz. Dorak Holding en başından beri kadınlara yönetici pozisyonlarında görevler vererek onların fikirlerine ve bakış açısına değer veren bir organizasyon oldu. Holding bünyesinde pozitif ayrımcılığın uygulandığını söyleyebiliriz. Kadın çalışanlarımızın sayısı erkek çalışanlarımızla kıyaslandığında daha fazla. Kadınlar, Türkiye’de pek tercih edilmeyen görevler hariç, (şoförlük, güvenlik görevlileri vb.) diğer tüm alanlarda şirketimizin pozisyonlarını dolduruyor.

Bundan sonraki hayallerinizde, ideallerinizde neler var?  

Kapadokya’yı çok sevdiğimi belirtmiştim. Kapadokya’da dünyaca ünlü, her yıl gerçekleştirilecek hedef kitlenin 7’den 70’e uzandığı bir festival organize etmek istiyorum. Bu yakın gelecekteki en büyük hayalim. Ayrıca insanlar tek başına tatile gitmek istiyor. Fakat turlara kimlerle gideceğini bilemiyor ve vazgeçiyor. Buradan hareketle bireysel tatillerin kategorize edilerek ve bireysel hobi ve tercihlere göre belirlenen tur programları düzenlemeyi planlıyoruz. İnsanların keyif aldıkları, arkadaşları ile birlikte yeni tatil rotası çizebilecekleri bir programın hazırlığı içerisindeyiz ve yakın tarihte hayata geçireceğiz.

#dorakholding #dorakmice #dorakmicegrupdirektörü #tuğçeaydemirröportaj #mice #miceturizmi #etkinlikturizmi #etkinlik #turizm

 

 

 

 

İnceleyin

Songül Göktaş-Rosati: 2023’te seyahat sektörünün tamamen düzeleceğine inanıyorum

Röportaj: Hatice Ünal Bilen Bentour Reisen Almanya Genel Müdürü Songül Göktaş-Rosati ile turizm kariyerini, şirketin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz