Anasayfa » Gündem » Dünyanın en büyük 160 düğün organizatörü Bodrum çalıştayında buluştu

Dünyanın en büyük 160 düğün organizatörü Bodrum çalıştayında buluştu

Haber: Hatice Ünal Bilen

Uluslararası Destinasyon Düğün Profesyonelleri Derneği (IADWP)’nin 17. Çalıştayı Bodrum’da gerçekleşti. Yaklaşık 55 ülkeden 160 düğün planlayıcısının ağırlandığı çalıştayda konuşan TravelShop Turkey Genel Müdürü ve IADWP Avrupa ve Asya Sorumlusu Murtaza Kalender, dünya düğün turizminin 350 milyar dolara yükseldiğini ifade ederek, “Türkiye bunun sadece yüzde 10’una aday olsa, 35 milyar dolar yapıyor. Bu çok büyük bir rakam, çok büyük bir hedef.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Destinasyon Düğün Profesyonelleri Derneği 17. Çalıştayı 17-18 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi. TravelShop Turkey, Bodrum Belediyesi ve IADWP Uluslararası Destinasyon Düğün Profesyonelleri Derneği iş birliği ile düzenlenen çalıştayda 55’e yakın ülkeden yaklaşık 160 destinasyon düğün firması, 20’ye yakın uzman destinasyon düğün konuşmacısı ve 10’a yakın büyükelçi yer aldı.

İki günlük program, Azka Otel Bodrum’da gerçekleşen açılış seremonisinin ardından destinasyon düğün konuşmacıları konferansı ve akşamında Golden Age Hotel Yalıkavak’ta IADWP üyeleri için düzenlenen gala yemeği ve plaket töreni ile devam etti. Program, 18 Mayıs Çarşamba günü B2B Networking etkinliği ve 19 Mayıs Perşembe günü düzenlenecek olan Bodrum şehir turu ile son bulacak.

Murtaza Kalender: “BODER adaydı ama aramızda yok” 

Uluslararası Düğün Profesyonelleri Derneği (IADWP)’nin de aynı zamanda Avrupa ve Asya sorumluluğunu yürüten TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, 16.sı 5-8 Ekim 2021 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen Uluslararası Destinasyon Düğün Profesyonelleri Derneği Çalıştayı’nın bu yılki değerlendirmesini şu sözleriyle yaptı: “Türkiye’ deki ikinci çalıştayımız bu. Aslında buraya gelmeden önce beş ayrı ülke adaydı. Biz Bodrum’u tercih ettik. Bodrum’da BODER aday olmuştu ama aramızda yok. BODER çekilince Bodrum Belediyesi ile devam ettik. Bodrum’da başka iş ortaklarımız da oldu. IADWP’nin Bodrum Başkanı Fatih Öztarakçı da çok yardımcıydı, sponsorumuz oldu.”

“55 ülkeden 160 düğün plamlayıcısı katıldı” 

Bodrum’da düzenlenen çalıştaya yaklaşık 55 ülkeden 160’a yakın düğün planlayıcısının katılım sağladığını belirten Kalender, ağırlıklı Hindistan, Latin Amerika ülkeleri ve Amerika’dan gelenleri ağırladıklarını söyledi.

Bodrum’daki yoğunluk, kısıtlı oda sayısı ve kongre salonu yetersizliğinin yanı sıra katılımcı üyelerin yoğun sezona girmeleri sebepleriyle sayı bir miktar düşse de başarılı bir çalıştay geçirdiklerine işaret eden Kalender şöyle devam etti: “Misafirlerimizi ilk gün Gümbet Limanı’ndaki PrimeTime cruise gemisinde ağırladık. Çok güzel bir eğlence oldu, hiç beklemedikleri şovlarla karşıladık onları. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da bizi yalnız bırakmadı. bugünkü toplantımız da iyiydi. Şu an buraya gelen düğüncüler en az 1 milyon dolar düğün yapan firmalar. Katılımcılardan 20’ye yakını düğünlerin burada organize edecek. Yarın da B2B networkumuz var. Bodrum güzel geçiyor ama çok daha iyi olabilirdi.”

“Dünyada düğün turizmi 350 milyar dolara çıkıyor” 

“Latin Amerka, Arjantin, Brezilya, Meksika, bunların hepsi bakir bölgeler. Çok başarılı bir çalıştay oluyor. Bizi bir acente olarak görmemek lazım, bir derneğin üyesiyiz biz de. Bu çalışmalarımız böyle giderse Türkiye dünya düğün turizmi pazarında çok önemli noktalara gelecektir.” diyen Kalender, dünya düğün turizminin 350 milyar dolara çıktığını ifade ederek,” Türkiye bunun sadece yüzde 10’una aday olmuş olsa 35 milyar dolar yapıyor. Bu çok büyük bir rakam, çok büyük bir hedef. ” dedi.

“Hindistan’da her yıl bin kişi 1 milyon dolarlık düğün yapıyor” 

Hindistan’ pazarından bir örnekle sözlerini sürdüren Kalender, “Hindistan’da her yıl bin kişi 1 milyon dolarlık düğün yapıyor, bu çok büyük bir rakam. En az bir milyon dolar. Biz bu rakamın yüzde 10’una bile aday olsak 100 milyon dolar yapıyor.”

Murtaza Kalender, bir sonraki yıl düzenlenecek çalıştayı Mısır’da yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

#TravelShopTurkey #murtazakalender #BodrumBelediyesi #IADWP UluslararasıDestinasyonDüğünProfesyonelleriDerneği #çalıştay #azkahotelbodrum  #ıadwppresents17theditionofworldromancetravelconferencealongwithglobaleventsandweddingconvention #b2bnetworkingeventeurisia

İnceleyin

“Türkiye Sürdürülebilir Gıda Platformu Şeffaflık ve İzlenebilirlik Tüketici Araştırması 2022” sonuçları açıklandı

Sürdürülebilir Gıda Platformu (SGP), Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, gıdada şeffaflık ve izlenebilirlik farkındalığını ölçümleyen, “Türkiye Gıdada ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz