EMITT 2017 21. kez kapılarını açtı

Haber: Hatice Ünal Bilen
Fotoğraflar: Hakkı Günerkan

Dünyanın dört bir yanından gelen turizmcileri ağırlayan Emitt Turizm Fuarı, 26 Ocak Perşembe günü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 70’i aşkın ülkeden katılan kurum ve kuruluşlara 21. kez kapılarını açtı.

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT, 21. kez kapılarını açtı. Fuarın açılışını ITE Turkey Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, ITE Turkey Yönetim Kurulu Üyesi ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, ITE Group Bölge Direktörü Vincent Brain, Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Feibig, Avrupa Oteli Restoran ve Kafeler Birliği (HOTREC) Başkanı Susanne Kraus – Winkler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb D. Rifai ve Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı gerçekleştirdi.

hacer aydın

Aydın: “EMITT hem ticari bir platformdur hem de tatilciler için önemli bir adrestir”

Fuarın ilk günkü açılış toplantısında konuşan ITE Turkey Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın: “EMITT turizm sektörü profesyonellerinin bir araya geldikleri ticari bir platform olmasının yanı sıra tatil tutkunları için de önemli bir adres niteliğini taşıyor. Japonya, Kırgızistan, Nepal, Kosova ve Mauritius’un ilk kez katıldığı fuar katılımcılarıyla, ziyaretçi sayısıyla ve turizm sektörüne kazandırdığı ticari hacim ile etkili bir platform. Turizm sektörüne her yıl katkı sağlayan Yurtdışı Alım Heyetleri Programı kapsamında bu yıl 450’yi aşkın satın almacıyı ağırlıyoruz. Bu program kapsamında yapılan görüşmeler, turizm sektörünün bir nevi 2017 yılındaki rotasını çizecek. Fuar kapsamında düzenleyeceğimiz panellerde ise; dünya turizm sektörünün lider isimlerini, ülkemiz turizm sektörü temsilcileriyle bir araya getireceğiz ve sektöre bilgi akışı sağlayacağız. EMITT’te bu sene sektörün gelişmesine paralel olarak organize ettiğimiz, Kış Turizmi Özel Bölümü, Outdoor Turizmi Özel Bölümü ve Otel Destek Ekipmanları Özel Bölümü ile katılımcılarımıza ve ziyaretçilerimize farklı seçenekler sunacağız. Ziyaretçilerimiz de erken rezervasyon ve fuara özel kampanyalar sayesinde cazip fiyatlarda tatillerini satın alabilecekler” dedi.

nabi avcı

Avcı: “Turizmde rekabet yıkıcı olmamalı”

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı törene ilişkin yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“1950’lerde 25 milyon olan uluslararası turist sayısı bugün 1 milyar 200 binin üzerine çıktı. Turizm ülkeleri olarak birbirimizle rekabet etmeye ihtiyacımız yok. Bu sayı yakın zamanda 2 milyarın üstüne çıkacak. Dolayısıyla her ülke istediğinden de fazla turist ağırlayacak. Bugün Türkiye’ye gelen, yarın Tunus’a, Mısır’a ya da başka bir yere gidecek. Dolayısıyla turizmdeki rekabet yıkıcı olmamalı, dünya barışına katkı sağlamalıdır. Bu kapsamda bu fuar, tüm dünyaya ve dünyayı yaşanmaz bir hale getiren karanlık güçlere karşı bir meydan okuma alanı. Bu meydan okumaya ve mücadeleye katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu fuarın sadece Türkiye turizmine değil, dünya turizmine ve barışa katkı sağlayacağı inancındayım.”

vasip şahin

Şahin: “Hedefimiz 30 milyon turist”

İstanbul Valisi Vasip Şahin şöyle konuştu: İstanbul en son 13 milyona yaklaşan bir turist aldı. Ama bu hedef değildi, bizim asıl hedefimiz en az 30 milyon turisttir. Bunun için İstanbul’un alt yapısını tamamlamaya çalışıyoruz. İstanbul’daki bu turizm hareketliliği teröre bir mesajdır. Bu fuara emek veren herkese teşekkür ediyorum.”

kadir topbaş

Topbaş: “Bu fuar aynı zamanda teröre karşı bir başkaldırıdır”

EMITT Turizm Fuarı’nda bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş şunları söyledi: “Göreve geldiğim ilk günden beri yeter ki turizm yatırımları yapılsın diyorum. Bugün İstanbul kendi değerlerini dünyaya tam olarak anlatabilmiş değil. Bölgemizde çok farklı değerler var. Bunları da ön plana çıkarmamız gerek. Fuara katılanlara İstanbul’a gelme cesaretini gösterdikleri için teşekkür ediyorum. Herkes dışarı çıksın, alışveriş yapsın, gezsin, yesin, içsin diyorum. Bu aynı zamanda teröre karşı bir başkaldırıdır da.”

Her geçen yıl artan katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla sektörünün büyümesine doğrudan katkı sağlayan fuarda ziyaretçiler, 4 gün boyunca “tatil” konseptinin her türü için yurt içi ve yurt dışından çok sayıda alternatif buldu. Bu kapsamda, TYD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy ve TYD üyelerinin de yer aldığı programda, Murat Ersoy katılımcılara ve ziyaretçilere turizmde kolay ve hızlı ulaşımın önünü açacak olan online satış platformundan bahsetti.

IMG_8318

80 ülke katıldı

Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından tatil rotalarını aynı platformda bir araya getiren EMITT, bu yıl 70 bin metrekarelik 12 salonda 80 ülkeden 5.000 kurum ve kuruluşu ağırladı.

EMITT; fuar boyunca devam eden “Turizmde Yeni Hedefler ve Stratejiler”, “Özgünlükleriyle Markalaşan Şehirler” ve “Kent, Kültür ve Yaşam: Mardin” başlıklı panellerle sektöre bilgi akışı sağladı. EMITT süresince katılımcılar tarafından hazırlanan çeşitli sahne gösterileri ve stant etkinlikleri de gerçekleşti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB’in desteğiyle ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) iş ortaklığında düzenlenen fuarı yaklaşık 60 bin kişi ziyaret etti.

EMITT, uluslararası alanda yeni satın alma, iş geliştirme, yeni iş ve işbirliği fırsatları sunuyor. Katılımcıların iş hacimlerini arttırma olanağı bulduğu fuarda; ülke pavilyonları, tatil destinasyonları, yaz turizmi kış turizmi ve outdoor turizmi destinasyonları, oteller ve turizm merkezleri, tur operatörleri ile acenteler yer aldı.

EMITT ziyaretçileri ise fuarda hem seçtikleri tatil destinasyonlarını inceleme hem de bütçelerine uygun olan tatil seçeneklerine karar verme olanağını buldu. Fuarda seyahat severlerin bütçelerine uygun tatil rotaları cazip fiyatlar ve “Erken rezervasyon” kampanyaları ile sunuldu.

IMG_8235

Turizm sektörünün lider isimlerini ağırladı

Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından turizm profesyonellerini, turizm belde ve kuruluşlarını, ziyaretçilerle buluşturan EMITT, bu yıl da turizm sektöründe bilgi akışı sağlayan panellere ev sahipliği yaptı. Fuar kapsamında düzenlenecek ilk panel “Turizmde Yeni Hedefler ve Stratejiler” başlığıyla 26 Ocak Perşembe günü saat 14.30’da gerçekleşti. TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner’in moderatörlüğünde düzenlenen panelde; DRV Başkanı Norbert Fiebig ve HOTREC Başkanı Susanne Kraus Winkler konuşmacı olarak yer aldı.

“Kent, Kültür ve Yaşam: Mardin” konulu panel ise yine fuarın birinci günü gerçekleşti. Dicle Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde düzenlenen panelde konuşmacı olarak Mardin Valisi Mustafa Yaman, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça, MARSEV Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Nehrozoğlu ve DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ bulundu.

Fuarın ikinci gününde ise “Özgünlükleriyle Markalaşan Şehirler” paneli Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. İbrahim Birkan’nın moderatörlüğünde gerçekleşti. Panelin konuşmacıları arasında Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer yer aldı.

 IMG_8279

Yurtdışı Alım Heyeti Programı 55 ülkeden, 450 tur operatörünü ağırladı

EMITT Turizm Fuarı’nda her yıl olduğu gibi bu yıl da Yurtdışı Alım Heyeti Programı düzenlendi. TravelShop Turkey işbirliğiyle gerçekleştirilen program kapsamında 55 ülkeden 450 tur operatörü ağırlandı. Tur operatörlerinin geleceği ülkeler arasında; Almanya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler, Güney Afrika, Hindistan, İspanya,  İtalya,  Kuveyt,  Makedonya, Portekiz, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Tayland, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan yer aldı.

#TurizmFuarı, #Tüyap, #SeyahatFuarı, #TÜROFED, #TYD, #KOSGEB, #EMITT, #ITF, #EUF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir