Anasayfa » Gündem » Firuz Bağlıkaya: “Boş teneke seslerine aldırmıyoruz”

Firuz Bağlıkaya: “Boş teneke seslerine aldırmıyoruz”

Haber: Hatice Ünal Bilen

Antalya Pine Beach Belek’te ilki düzenlenen TÜRSAB Turizm Kongresi’nde konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Bu kongrenin önemini ve değerini bilmeyenler, buradakilerin emeklerini küçük görenler olabilir. Bu gibi durumlarda kara çalmayı, köstek olmayı, moral bozmayı huy edinmiş olanların sayılarının az olduğunu biliyoruz. Boş teneke seslerine aldırmıyoruz. Kim ki mücadelemiz, kim ki mücadele azmimizi kıracağını, bizi yıldıracağını sanıyorsa yanıldıklarını buraya bakıp görebilirler.” diye konuştu.

‘İletişim – Eğitim – Dayanışma’ sloganıyla bu yıl ilki düzenlenen TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi’nin açılış töreninde konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, ülkemizin son iki yıldır mücadele ettiği pandemi sürecinin etkilerini ele almak, krizden çıkış yollarını ve sektörün geleceğini değerlendirmek üzere hayata geçirdikleri kongrenin Antalya’ya, Türkiye’ye ve sektöre yeni bir ivme katacağına inandıklarını belirterek, “Sektördeki sorunları makro ve mikro ölçekte ele alacağımız ve bunların yanı sıra her geçen yıl biraz daha yükselen erken rezervasyon kampanyasının startını vereceğimiz kongremizin Türk turizmine öncü olmasını diliyorum.” dedi.


Türk turizminin ana direği olarak, seyahat acenteleri mesleğini daha ileriye taşımak için bir arada olduklarını belirten Bağlıkaya, “Bizi burada yalnız bırakmayan, başta Antalya Valimiz Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sektör paydaşları ve üyelerimiz aynı amaç için buradalar.” diye konuştu.
Turizmin doğası gereği birleştirici bir güce sahip olduğunu ve bugüne kadar tüm krizleri bu şekilde omuz omuza, yılmadan aştıklarını kaydeden Bağlıkaya, “Bizimle birlikte olanları, memleket faydası olan işlerde dayanışmayı bilen dostlarımızı bir kez daha saygıyla selamlıyorum.” dedi.

“Şikayet etmeden işimizi yaptık”

Bağlıkaya, Türk turizminin pandemi kaynaklı içinde bulunduğu zor günlere vurgu yaparak, “Maalesef bu salgından hepimiz ağır yaralandık ama en çok yara da bizim sektörümüzde, turizmde açıldı. Buna rağmen yılmadık, çalıştık, seferber olduk, ülke ekonomisine can simidi olduk. Şikayet etmeden işimizi yapmaya çalıştık. Geriye bakıp şikayet etmek yerine ileriye bakıp, çalışmak sektörümüzün en önemli özelliğidir. Bu kongreyi düzenlememiz, sizin de katılmanız bunun bir kanıtıdır. O yüzden hep birlikte durum değerlendirmesi yapmak, ortak aklı harekete geçirmek için buradayız.” ifadelerini kullandı.

Outgoing, mice ve kruvaziyerin toparlanması zaman alacak”

Konuşmasının devamında bu yılın ikinci yarısından itibaren önce iç pazarda, temmuz ayı itibariyle de yurt dışındaki bazı pazarlardaki hareketliliğin sezonun kısmen de olsa toparlanmasına katkı sağladığını ifade eden Bağlıkaya, şöyle devam etti: “Elbette outgoing, mice ve kruvaziyer gibi zaman isteyen segmentler için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Bu segmentlerin toparlanması daha uzun zaman alacak. 2 yıla yakın bir süredir bekleyen sabırsız bir talep söz konusu. Pandeminin sona ermesiyle birlikte bazı segmentlerin çok kısa bir sürede toparlanmasını bekliyoruz.”

“Yeniden bir başarı hikayesi yazmak için yeniliklere hazırlıklı olmalıyız”

Bağlıkaya, dünya genelinde aşılanma oranlarının artması ve aşı kartlıların seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla önümüzdeki dönemde rekabeti farklı bir boyuta taşıyacağını belirterek, “Önümüzdeki dönemde artık yepyeni kuralların, yepyeni tüketici davranışlarının ve deneyimlerin başrol oynadığı, yeni bir hikayenin içinde bulunacağız. Bundan önce olduğu gibi bu hikayenin baş kahramanları olmak, yeniden bir başarı hikayesi yazmak istiyorsak bu yeniliklere hazırlıklı olmalıyız.” dedi.

“Beklediğimiz gelecek artık yanıbaşımızda”

Bu dönemde iklim değişikliği, sürdürebilirlik, bilgi kirliliği, dijitalleşme, sosyal sorumluluk ve tüketici beklentilerinin turizmde daha fazla yer alacağını anlatan Bağlıkaya, herkesin bu sürece hazırlıklı girmesinin sektör açısından hayati bir önem taşıdığının altını çizdi. Başkan Bağlıkaya, “Beklediğimiz gelecek artık yanıbaşımızda. Bunu görmezden gelemeyiz. Bu açıdan turizm sektörünün pazarlama alanında lokomotifi olan biz seyahat acentelerine büyük görevler düşüyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak biz de sektöre ve ülkemize olan inancımızla, hizmet anlayışımızla ve vizyonumuzla bu yeni döneme daha güçlü girilmesini sağlamak için yola çıktık. Yeni dönemde eksiklerimizi ve avantajlarımızı görebilmek, rotamızı daha net bir şekilde tayin edebilmek ve her anlamda özgüvenimizi tazeleyebilmek için bu kongreyi yapıyoruz.” diye konuştu.

“Boş teneke seslerine aldırmıyoruz”

28 farklı panelde 80’in üzerinde konuşmacının yer alacağı kongre ile tüm konuları ele alacaklarını kaydeden Bağlıkaya, “Dünya turizmindeki son gelişmeler çerçevesinde kendimizi aynada birkez daha görme şansını yakalayacağız. Bu kongrenin önemini ve değerini bilmeyenler, buradakilerin emeklerini küçük görenler olabilir. Bu gibi durumlarda kara çalmayı, köstek olmayı, moral bozmayı huy edinmiş olanların sayılarının az olduğunu biliyoruz. Boş teneke seslerine aldırmıyoruz. Kim ki mücadelemiz, kim ki mücadele azmimizi kıracağını, bizi yıldıracağını sanıyorsa yanıldıklarını buraya bakıp görebilirler.” dedi.

“Turizm için herkesle el ele vermeye hazırız” 

Kongreden bir kez daha herkese seslenme isteğini dile getiren Bağlıkaya, “Biz ülkemiz, mesleğimiz için durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bizimle birlikte olmak isteyen herkese kapımız da, gönlümüz de açıktır. Turizm için herkesle el ele vermeye hazırız. Yeter ki iyi niyetli olsunlar, yolumuza da engel olmasınlar. Ortak akıl ve vizyona, birlik ve beraberlik içinde bu krizi aşacağımızdan hiç şüphemiz yok.” şeklinde sözlerini tamamladı.

#türsabturizmkongresi #turizm #kongre #acente #antalyapinebechotel #

İnceleyin

İmzalar atıldı: Gastromasa 2022’de Kiev’de!

Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, Eylül 2022’de gastronominin dev isimlerini Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ağırlayacak. Türkiye’de olduğu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz