Anasayfa » Gündem » Firuz Bağlıkaya: Turizmin geleceği için yerli aşı bir an önce devreye girmeli

Firuz Bağlıkaya: Turizmin geleceği için yerli aşı bir an önce devreye girmeli

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin düzenlediği 1. Uluslararası Turizm Forumu, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın açılış konuşmasıyla başladı. Dünya genelinde pandemiden en çok etkilenen turizm sektörünü ‘Yeniden Doğuş’ sloganıyla bir araya getiren forumda konuşan Bağlıkaya, şunları söyledi:

Dünya turizm gelirlerinde kayıp, 1 trilyon dolar 

Hepinizin bildiği üzere, turizm sektörü olarak çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Salgınının ortaya çıkmasının üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçti. Yapılan araştırmalar, pandemi döneminde tüm dünyada en çok etkilenen sektörün turizm sektörü olduğunu gösteriyor.  Açıklanan veriler de bu durumu çok açık biçimde ortaya koyuyor. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından açıklanan verilere göre; 2020 yılında uluslararası seyahat sayısında 1 milyar azalma yaşanırken turizm gelirlerinde 1 trilyon dolar seviyelerinde kayıp yaşandı. Sektörümüz ve dünya turizmi açısından yüzyılın en büyük krizi ile mücadele ediyoruz. Bu süreçte, TÜRSAB olarak, tüm gücümüzle sektörümüzün nefes alabilmesi için alınması gereken doğru önlem ve tedbirleri, ilgili makamlara yazılı ve sözlü olarak bildirdik. Alınması gereken önlemleri birebir takip ettik ve sürekli bilgilendirmelerde bulunduk. Bu süreçte verilen her türlü destek ve katkı için başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm yetkililere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

“Yerli aşı bir an önce devreye girmeli” 

Pandeminin sürmesi, virüsün etkisinin yeni varyantlarla artması nedeniyle ülkelerin aldığı kapanma kararları ve seyahat kısıtlamaları devam ediyor. Aşının koruma süresinin henüz belli olmaması ve aşı üretiminde yaşanan sıkıntılardan dolayı hala birçok belirsizlik ve bilinmezlikle karşı karşıyayız.  Toplum bağışıklığını hızlıca elde edebilmemiz için yerli aşımızın bir an önce devreye girmesinin çok önemli olduğunu bir kez daha idrak ettik. Maalesef tüm dünyada aşı savaşları yaşanıyor. Aşının adil ve eşit dağılımından çok uzakta bir dünya var.  Bunu kırmak için tüm motivasyonumuzu yerli aşıya odaklamamız gerekiyor. İnanıyorum ki yerli aşımıza en kısa zamanda kavuşarak hem toplum sağlığı hem de ekonomimiz açısından geleceğe emin adımlarla yürüyeceğimiz bir yol haritasına ulaşacağız.

“Turizme KÇÖ gibi yeni destekler verilmeli” 

İçinden geçmekte olduğumuz bu zorlu süreçte sektörümüze kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere yeni destekler verilmesi, sektörümüzün kendini toparlaması için büyük önem taşıyor. Bu konudaki taleplerimizin çok değerli devlet büyüklerimiz tarafından bir kez daha değerlendirilmesinin bizler için taşıdığı anlam ve önemi huzurlarınızda bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu dönemde turizm sektörü tüm bileşenleri ile pandeminin etkilerini derinden hissetti. Sadece incoming yapan acentalarımız değil, iç turizmden kültür turizmine, hac umre acentalarımızdan kruvaziyer ve mıce sektörüne kadar tüm alanlarda çok ciddi kayıplar yaşadık. Seyahat acentaları dışında konaklama sektörü ve havacılık sektörü de bu dönemdeki kayıpların üstesinden gelmeye, kendisini toparlamaya çalışıyor. Her şeye rağmen aşılanma sürecinin başlaması hepimize umut veriyor. Bizler, yeni dönemin savaşçıları olarak turizm sektörünün başarılı yarınlara ulaşması için mücadelemize devam edeceğiz.

#türsab #türkiyeseyahatacentalarıbirliği #1uluslararasıturizmforumu #turizmforum

İnceleyin

Online yemek sektörü hava yolundan fazla büyüdü

Türkiye’de online yemek sektörünün hacmi 2021 yılının ilk yarısında yüzde 50 büyüyerek 6 milyar lirayı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz