Anasayfa » Gastro Güncel » Gastronomi turizminde hijyen güveni ‘GT Hijyen Belgesi’yle sağlanacak!

Gastronomi turizminde hijyen güveni ‘GT Hijyen Belgesi’yle sağlanacak!

Haber: Hatice Ünal Bilen

Türk gastronomisine hijyen sertifikasyon belgesi kazandırmak üzere yaklaşık üç yıldır yoğun bir faaliyet içinde bulunan Gastronomi Turizmi Derneği (GTD), COVID-19 pandemisi süreciyle birlikte tüm standartlarını hızla tamamlayarak “Gastronomi Turizmi Hijyen Belgesi”ni sektöre kazandırdı.

Gürkan Boztepe: “Dünya standartlarının Türkiye’de de uygulanabileceğini kanıtlamak istedik”

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, koronavirüs sonrası tüketicinin hijyen konusunda fazlasıyla dikkatli hareket edeceğine dikkat çekerek, “İlk etapta Michelin’e alternatif olarak Restoran Derecelendirme ve Hijyen Standartları için Kalite Derneği ve Diversey ile Bakanlık kriterlerine entegre bir plan hazırladık. Bunu yaparken dünyada kullanılan tüm sistemleri detaylı olarak inceledik. Amacımız, Türkiye’de de tüm dünyada geçerli standartlar ile çalışılabileceğini kanıtlamaktı. Çok ciddi ivme kazanmış bu sektörün kriz sonrası en hızlı çıkışı yakalayacak sektör olduğunun bilincindeyiz.” dedi. Boztepe, sözlerinin devamında dernek olarak İngiltere ve Türkiye’de ofisleri olan X Sights ile yaptıkları araştırma sonuçlarına değinerek, ülkemizde büyük yankı uyandırdığını söylediği bu raporun pandemi sonrası gastronomi sektörüne dair önemli tespitler ve argümanları barındırdığını ifade etti.

X Sights Araştırma Sonuçları’ndan kısa örnekler paylaşan Boztepe, şöyle devam etti:

“Hijyen Sertifkası restoran seçiminde ne kadar etkili?’ sorusuna verilen tüketici yanıtlarında oldukça etkili olacağına inanların oranı %88, çok etkili olur diyenlerin oranı %49, hiç etkili olmaz cevabı verenlerin oranı ise %1’de kalmıştır. Ayrıca restoran tuvaletlerinde sterilizasyon %91, misafirlerin ateşinin ölçülmesi %88, mutfak personeli hijyen için bone, maske, önlük, eldiven, galoş gibi önlemler %86 oranında tüketiciye güven sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.”

Kişiye ve kuruma özel teslim edilecek

GTD tarafından kişiye ve kuruma özel teslim edilmek üzere hazırlanan uluslararası akreditasyonda çalışan personele ve mekana hazırlanan sertifika haricinde, yurt dışından onaylı GT Hijyen Kartları, fotoğraflı ve barcodlu bir şekilde kişiye özel teslim edilecek. 40 saatlik hijyen eğitiminin ardından Diversey firması, Bakanlık kriterleri ile hazırlanan 200 soru ile sahada denetleme yapacak. Bu denetlemeyi başarı ile bitiren kişi ve kurumlar GT Hijyen Sertifikası’nı ve Cardcert Kart’ını almaya hak kazanacak.

Gastronomi turistine güven vaat edecek

Hijyen Belgesi’nin sağlayacağı yeni ve şeffaf düzenin gastronomi turistine güven vaat edeceğinin altını çizen Boztepe, “Bu sertifikayı alan kurumların TC. Kültür Turizm Bakanlığı Sertifikalandırma Birimi’ne ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB)’ne bildirilmesinin ardından, www.gthijyen.com web sayfasında da bulundurulması ile yerli yabancı turistlerin güven ve huzur ile iletişim içinde olmaları sağlanacak. Ayrıca sertifikaya hak kazanan kurumlar, GTD Sosyal Medyası’ndan ve basından da periyodik olarak güncellenecek. Hijyen Belgesi’nin sağlayacağı bu yeni ve şeffaf düzen, gastronomi turistine güven vaat edeceği bir gerçek.” dedi.

#gastronomiturizmiderneği #gtd #gastronomiturizmiderneğibaşkanıgürkanboztepe #gthijyenbelgesi #gastronomiturizmihijyenbelgesi #hijyenbelgesi #gastronomi #gastronomiturizmiderneği #diversey #xsights #hijyen #yemeiçme #covid19 #kültürveturizmbakanlığı

 

İnceleyin

Hizmet sektöründe istihdam sayısı 684 bin kişi azaldı

TÜİK’in Ekim 2020 İşgücü İstatistikleri’ne göre, Türkiye’de istihdam oranı yüzde 43.6 olarak gerçekleşti. Bu dönemde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz