Çarşamba , 17 Ağustos 2022
Anasayfa » Dekorasyon » gioielli DEMO Genel Müdür Yardımcısı İlker Tayalı: Horeca alımlarında öncelik, hijyenik ürünlerde

gioielli DEMO Genel Müdür Yardımcısı İlker Tayalı: Horeca alımlarında öncelik, hijyenik ürünlerde

Otel ekipmanları üreticisi gioielli DEMO, olumsuz pandemi koşullarına rağmen proje bazlı teslimatlarına hız kesmeden devam ediyor. Pandemi sürecinde mevcut işleri sürdürdükleri  için üretim tarafında bir kayıplarının olmadığını ancak faaliyette olan otellerin açılmaması ve  yeni otel inşaatlarının durmasının tüm dünya gibi firmalarını da etkilediğini belirten gioielli DEMO Genel Müdür Yardımcısı İlker Tayalı ile küresel salgının yurt içi ve yurt dışı pazarlara etkilerini ve gelecek döneme ilişkin planlarını konuştuk.

gioielli DEMO için 2020 yılı nasıl başladı? Sektöre hangi yeni ürünler ve yatırım planlamaları ile girdiniz?

Açıkçası 2020 çok iyi başlamıştı. Ocak – Şubat aylarında biri yurt içinde, yedisi yurt dışında olmak üzere sekiz otel projesi almıştık. Mayıs – Haziran aylarında da hepsini teslim etmiş olacaktık. Pandemi ile birlikte işlerin yavaşlamasına rağmen biz hiç ara vermeden tüm projelerimizi söz verdiğimiz tarihlerde hazır edip, fabrikamızdan teslim ettik. Ancak halen yurt dışı seyahat kısıtlamalarından dolayı montajına gidemediğimiz iki projemiz bulunmakta. Bununla otel oda mobilyalarındaki yeni modellerimizle yurt dışında çok daha geniş bir pazara hitap etmeyi planlıyorduk. Yine de bu süreçte elimizdeki işlere devam ettiğimiz için üretim tarafında kaybımız olmadı ama neredeyse tüm dünyada faaliyette olan otellerin kapalı olması, yeni otel inşaatlarının durması veya yavaşlaması herkes gibi bizi de etkiledi.Pazarın şu anki cirosal ve adetsel büyüklüğü nedir? Firma olarak pazarda kendinizi ne şekilde konumlandırıyorsunuz?

Dünyada yaklaşık 1.100.000 konaklama tesisi olduğunu ve açılacak binlerce yeni otel olacağını düşünürsek, sektörün büyüklüğünü hayal bile edemeyiz. Böyle bir pazar içinde kendimizi konumlandırmak çok şık olmaz ama bugüne kadar İngiltere, İrlanda, Hırvatistan, Almanya, İtalya, Fransa, Yunanistan, Gürcistan, Irak, Nijerya ve Somali’de yüksek kalite standartlarımız, hızlı üretimimiz ve zamanında teslim ettiğimiz projelerimiz referanslarımız olarak pazardaki konumumuza bir gösterge olabilir diye düşünüyorum.

İhracat yapan bir firmasınız. Yeni normalde kaynak pazarlara yönelik nasıl bir yol haritası izlemektesiniz? Ağırlıklı ihracat yaptığınız pazarlarda durum nedir?

Açıkçası bu süreçte tüm planlar alt üst olmuş durumda. Ama bu bir süreç ve bu doğrultuda çok şey değişecek. Şu anda duran ya da ağır giden yeni projeler belli bir süre sonra tekrar normale dönecek. Biz de ağırlıklı olarak çalıştığımız ülkelerde pazarlama faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyoruz.Bağlı bulunduğunuz alanda ürün tercihlerini neler belirliyor? Pandemi süreci pazarın üretim kriterlerini, standartlarını ne yönde şekillendirdi?

Mart ayından beri gündemimiz pandemi ile birlikte hijyen. Şu anda faal olan otellerde alımlar, sadece hijyen standartları çerçevesinde bulunabilecek ürünler doğrultusunda yapılmakta. Bugün bizim müşterilerimiz olan otel, restoran ve kafelerin ve onların müşterilerinin de önceliği,  hijyen koşullarının sağlanması. Bu durumda mobilyalarda antibakteriyel ürünlerin önemi artıyor. Özellikle sık temas edilen mobilya yüzeylerinin antibakteriyel ve kendi kendini temizleyen malzemelerden üretilmesi noktası çok önemli. Ayrıca kişiye özel, kolay dezenfekte edilebilen, sıklıkla kullanılabilen ekipmanlara talep ön planda.

Bize gelir isek, bu dönemde mobilya ve ekipmanlar için de çok kısıtlı bir ürün gamından söz etmemiz gerekiyor. Pandemi süreci mobilyada üretim kriterlerini hijyen standartlarına bağlı olarak etkileyebilir ama biz pandemi öncesinde de ürünlerimizi bu koşulları sağlayarak üretiyorduk. Kalite standartlarımızdan ödün vermeden  ürünlerimizi en güvenli şekilde üreterek müşterilerimize hizmet etmeye çalışıyoruz.“Mobilyalarda antibakteriyel ürünlerin önemi artıyor. Özellikle sık temas edilen mobilya yüzeylerinin antibakteriyel ve kendi kendini temizleyen malzemelerden üretilmesi noktası çok önemli. Ayrıca kişiye özel, kolay dezenfekte edilebilen, sıklıkla kullanılabilen ekipmanlara talep ön planda.”Salgınla birlikte satışlar azalırken, online satışlar hareketlendi. Firma olarak online satış kanalını ne oranda kullanıyorsunuz? Dijitalleşmeye yönelik çalışmalarınız oluyor mu? Bağlı bulunduğunuz alan, dijitalleşme firmalar için ne tür fırsatlar sunuyor?

Proje bazında üretim yapan bir firmayız. Seri üretimimiz olamasa da mevcut otel ekipmanlarımız ve otel oda mobilyalarımızla ilgili olarak uluslararası online satış kanalları ile ortak projeler için görüşmelerimiz sürüyor. Yakında bir satış kanalında ürünlerimiz pazara sunulacak. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan yaptığımız pazarlama faaliyetlerimizle  ürünlerimizin dijital ortamda beğenilerek satışlarını sağlıyoruz.

Ar-Ge, Ür-Ge ve teknolojiye yatırım yapıyor musunuz?

Elbette, özellikle otel ekipmanlarında yeni ürünler üzerinde çalışarak müşterilerimize farklılıklar sunmaya çalışıyoruz. Ayrıca makine parkımıza da takviyeler yaparak kapasitemizi artırmış bulunuyoruz.Yılı ne şekilde kapatmayı planlıyorsunuz? 2021 için planlamalarınız neler?

Yurt içi ve yurt dışında görüşmelerimizin sürdüğü birkaç proje var. Gerçekleşmesi halinde beklentilerimize yakın seviyede 2020 yılını kapatmış olacağız. 2021 yılı yine pandemi ile başlayacak aşının bulunup kullanıma başlanması ve seyahat engellerinin kalkması gibi sıkıntıların aşılması ile birlikte herhalde altıncı ayı görmüş olacağız. Bu da zor bir dönemin bizleri beklediğini gösteriyor.

#gioielliDEMO #demodekorasyon #oteldekorasyon #restorandekorasyon #ilkertayalıröportaj #horecadekorasyon #horeca #otelmobilyaları #otel #restoran #oteltasarım #tasarım #dizayn #otelekipmanları

 

 

İnceleyin

Ressam Sanem Beniz Dursun: “3-5 art tabloyla sanat oteli olamazsın!”

Röportaj: Hatice Ünal Bilen Girne Amerikan Üniversitesi mezunu. Resim sanatçısı aynı zamanda iç mimar. Kendini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz