Anasayfa » Manşet » Glamping işletmelerinin önlenemez yükselişi…

Glamping işletmelerinin önlenemez yükselişi…

Orhan Genceli

Amerika, Kanada ve özellikle Kuzey Avrupa’da başlayan hospitality sektörünün yeni trendi, glamping işletmelerinin önlenemez yükselişi…

Glamping akımının Güney Afrika’da lüks safari çadırları, Ortadoğu’da Dubai ve Katar gibi ülkelerde çöl safari tesisleri gibi çok özel örnekleri mevcut. Bu işletmeler pandemi sürecinde tüm dünyada daha tercih edilir olmalarının yanında kalite standartlarının artırılması ve konaklama çeşitliliği ile ülkemizde ve komşumuz İran’da örnekleri olan tesisler, otelcilik sektörü ile rekabet edecek yatırımlar ve işletmeler çeşitliliğine ulaştı.

Peki nedir bu glamping? 

Glamping aslında İngilizce’de ‘büyüleyici’ anlamına gelen ‘glamorous’ ve kamp yapmak anlamına gelen ‘camping’ kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkan kusursuz bir kavram. Tatil anlayışı olarak da aslında kelime anlamına da uyumlu; sade ve doğal olanının lüks ve konfor ile birleşmesi. Biraz daha açmak gerekirse, doğanın kucağında lüks çadırlarda konforunuzdan asla ödün vermeden yaptığınız kamp deneyimine deniyor, glamping.

Tarihçesi ise kısaca şöyle… 

‘Glamping’ kelimesi ilk olarak İngiltere’de 2005’te ortaya çıktı ve 2016’da Oxford İngilizce Sözlüğü’ne eklendi. Kelime yenidir, ancak’ ‘Glamping’ kavramı lüks çadırda yaşamayı veya (kampta kalacak lüks yer anlamında) olsa da, yeni değildir.

16. yüzyılda, İskoç Atholl Kontu’nu ziyaret eden Kral James V ve annesi için Highlands’de cömert bir deneyim hazırladı. Dük burada gösterişli çadırlar kurdu ve onları kendi sarayının tüm erzaklarıyla doldurdu.

Aslında bizim için bu kavram hiç de yabancı değil. Orta Asya’dan Anadolu’ya yerleşik hayata geçene kadar çeşitli yurt ve çadırlarda obalar kurduk. Daha sonra özellikle, Osmanlı’da sefere ya da askeri bir görevde birinden diğerine taşınan gösterişli oba çadırları (yurtları) vardı. Tüm zanaatkar ekipleri bu imparatorluk çadırlarını dikmek ve sürdürmek için orduyla birlikte seyahat ederdi. Osmanlı padişahlarının kullandığı çadırların içindeki ve dışındaki zarif süslemeler, onları bir hükümdara yakışır heybetli meskenler haline getirmiştir.

Yaklaşık 400 yıl sonra 1920’lerde, zengin Amerikalılar ve İngilizler arasında bir Afrika safarisi ‘yapılması gereken şey’ haline geldi. Ancak zengin gezginler, macera arayanlar bile konfordan veya lüksten fedakârlık etmeye istekli değildi. Elektrik jeneratörlerinden katlanır banyolara kadar, gezginlere macera sırasında her türlü otel lüksü sağlandı.

Konaklama çeşitleri

Lüks lodge ve safari çadırları, klasik çadırlar, yurtlar, tipii’ler, iglo, ağaç evler, kabinler (bungalov), karavanlar, podlar ayrıca eski ahır ve ambarlar, çeşitli orman kulübe tipi konaklama çeşitliliği ile bulunduğu yerin doğasına, iklim şartlarına ve özelliğine göre çeşitlendirilmiş zengin konaklama çeşitliliğine sahiptir.

Glamping ile kamp arasındaki farklar nelerdir?

Çadır kampı denince akla ilk gelen zahmetli çadır kurulumudur. Glampingde ise, genellikle kalın kanvas kumaşlardan yapılma safari çadırları veya oba çadırları olarak geçen büyük çadırlar ya da yukarıda sırladığımız çeşitli konaklama ürünleri kullanılıyor. Bu konaklama yerlerinde banyo, tuvalet ve bir otel odasına bulunan tüm konfor yer almaktadır. Birçoğunda klima yer aldığı gibi özellikle soğuk olan bölgelerde şömineye bile rastlanmaktadır. 

Uluslararası fonlar tüm dünyada bu tür yatırımlarla ilgileniyor

30 ülkedeki gezginleri araştıran Booking.com yıllık seyahat raporuna göre, %83’ü sürdürülebilir ve çevreye duyarlı seyahatin önemli olduğunu düşünüyor. Anket, 2016’da %62’den 2021’de %81’e, önümüzdeki yıl çevre dostu veya sürdürülebilir bir konaklama biriminde en az bir kez konaklamak isteyen gezginler arasında artan bir trend olduğunu belirtiyor.

Sürdürülebilirliğe ve hatta bazı durumlarda biyoçeşitliliğin korunmasına daha derin bir bağlılık göstererek, doğa temelli konaklama sahipleri ve işletmecileri, bu tür fonlardan dünyanın birçok ülkesinde destek almaktalar. 

Özellikle ülkemizde yapılan bu tür yatırımlarda çevre ve doğayı hoyratça kullanan ve doğaya zarar veren yatırımcılardan olmayın. İyi bir konseptiniz olsun istiyorsanız hedef kitlenizi doğru belirleyin. Nitekim bu tür konaklama tesislerini tercih eden tüketici sürdürülebilir turizm anlayışında olan işletmeleri tercih etmekteler. 

Siz de bir glamping işletmesine sahip olmak istiyorsanız ikinci yazımı beklemenizi tavsiye ederim.

#orhangenceli #glamping #turizm #konaklama #2022 #trend #sürdürülebilirlik #sürdürülebilirturzm #tatil

İnceleyin

“Türkiye Sürdürülebilir Gıda Platformu Şeffaflık ve İzlenebilirlik Tüketici Araştırması 2022” sonuçları açıklandı

Sürdürülebilir Gıda Platformu (SGP), Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, gıdada şeffaflık ve izlenebilirlik farkındalığını ölçümleyen, “Türkiye Gıdada ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz