Hakan Sezgin: “Avrupalı turist için Türkiye’nin eski ekonomik cazibesi kalmadı”

Haber: Hatice Ünal Bilen

2024 yaz sezonunda Ortadoğu pazarının önde olmasını beklerken tüm İstanbul otellerinde hissedilir bir pazar kaybı yaşandığını dile getiren Sheraton Istanbul City Center Genel Müdürü Hakan Sezgin, bu boşluğu Uzak Doğu ve Hint pazarlarıyla doldurmaya çalıştıklarını belirtti. Sezgin, ekonomik şartlar nedeniyle fiyat/performans cazibesine sahip Türkiye’nin Avrupalı turist için eski ekonomik cazibesinin kalmadığını da söyledi.

Aralık 2023’ten bu yana Sheraton Istanbul City Center’in Genel Müdürlük görevini yürüten deneyimli turizmci Hakan Sezgin, İstanbul turizminde 2024 yılı beklentilerini ve gelecek öngörülerini paylaştı.

Ocak-Haziran dönemini doluluk oranları açısından değerlendiren Hakan Sezgin, Ocak ve Şubat aylarında zayıf bir talebin olduğunu, buna karşın Mart, Nisan ve Mayıs aylarında artan bir talep gördüklerini söyledi. Mevcut koşulların değişmemesi halinde yılı belirledikleri hedefler doğrultusunda kapatacaklarına inandıklarını dile getiren Sezgin, artan fiyatların otel doluluklarına etkisi ile ilgili ise şunları söyledi: “Otel fiyatlarının yükselişi tüm pazardaki talebi doğrudan etkiledi. Özellikle pandemi sonrasındaki ekonomik buhranın getirdiği fiyat artışları, turistler tarafından keskin bir şekilde hissedildi. Bu durum, ülkemizin ekonomik cazibesini azalttı ve rekabet gücümüzü olumsuz yönde etkiledi. Uzun vadeli hedefimiz, kaliteli hizmet sunarak misafir memnuniyetini korumak ve yüksek geliri sürdürülebilir kılmak.”

“Orta Doğu boşluğunu Uzak Doğu ve Hint pazarlarıyla doldurmaya çalışıyoruz”

Bu stratejiyi başarmak için pazar çeşitliliğine odaklandıklarına dikkat çeken Sezgin, “Ortadoğu bağımlılığını azaltarak Uzak Doğu, Hint pazarı ve Avrupa gibi farklı pazarlara yöneldik. Ayrıca, farklı paket alternatifleriyle misafir çekmeye çalışıyoruz. 2025 yılında mevcut fiyat seviyelerinin korunacağını öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

2024 yaz sezonunda Ortadoğu pazarının ön planda olmasını beklenirken tüm İstanbul otellerinde hissedilir bir Orta Doğu pazar kaybı yaşandığını kaydeden Sezgin, şöyle konuştu: “Alternatif olarak Uzak Doğu ve Hint pazarındaki etkinliğimizi artırarak bu boşluğu doldurmaya çalışıyoruz. Sonbahar döneminde ise toplantı grupları ve Avrupa pazarını hedefleyerek verimli bir süreç geçireceğimize inanıyorum. Doğru kanalları ve pazarlama stratejilerini kullanarak hedef pazarlardaki etkinliğimizi devam ettireceğiz.”

“Avrupalı için Türkiye’nin eski ekonomik cazibesi kalmadı”

Hakan Sezgin, Avrupa pazarındaki düşüşe dair gözlemlerini de paylaştı. Türkiye’nin halen Avrupa pazarında tercih edilen bir destinasyon olduğunu otel verilerinden de açıkça görebildiğini söyleyen Sezgin, “Ancak ekonomik şartlar nedeniyle fiyat/performans açısından cazip olan Türkiye’nin artık eski ekonomik cazibesi kalmadı. Bu da Avrupa pazarını doğrudan etkiliyor.” diye belirtti.

“İstanbul için bir talep azalması beklemiyorum”

Hakan Sezgin, İstanbul turizmiyle ilgili görüşlerini de aktardı. Kentin her daim talep gören bir destinasyon olduğunu hatırlatan Sezgin, bu talebi doğru yönlendirmenin ve kanalları etkin bir şekilde kullanmanın önemine işaret ederek şunları söyledi: “İstanbul için bir talep azalması beklemiyorum. Önemli olan bu stratejiyi nasıl yöneteceğimiz. Devlet büyüklerimizin de verimli strateji ve politikalarıyla işletmeleri desteklemesi gerekiyor. 2016 yılından bugüne ülkemizde ve dünyada yaşananlar, özellikle bu coğrafyada emek veren otelciler için sıra dışı bir deneyim kazandırdı. Ülke turizmi olarak her dibe vuruşumuzun ardından hızlı toparlanma yeteneği gösterdik. Artık planlarımızı yıllık olarak öngörmek zor. Her çeyreğe ayrı ayrı odaklanmak ve kısa vadeli planlarla esnek kararlar almak gerekiyor. Turizm paydaşları, mevcut ve sonraki yıllarda ihtiyaçlara göre yol haritasını yeniden çizerek olumsuzlukları olumlu hale getirmeyi bileceklerdir.”

“Bu yıl sahne aktiviteleri ve canlı müzik performanslarına yoğunlaştık”

Katarlı ARTIC bünyesinde 1 Temmuz 2019’dan bu yana misafirlerini ağırlayan Sheraton Istanbul City Center, konaklamanın yanı sıra düğün, yiyecek-içecek, spa ve eğlence alanlarıyla da iddiasını sürdürüyor. İstanbul’daki tek Le Petit Chef restoranına sahip otel, üç boyutlu sanal gerçeklik dünyasında misafirlerine sıra dışı deneyimler yaşatıyor. Bu yıl özellikle sahne aktiviteleri ve canlı müzik performanslarına yoğunlaştıklarını söyleyen Sezgin, “Yerel misafirlere ulaşmak için bu buluşma noktalarına daha fazla önem veriyoruz. Özellikle The SOUQ Istanbul içerisindeki sahne ile özel grupları ve yerel misafirlerimizi eğlence ile buluşturuyoruz.” dedi.

Hakan Sezgin, otel etkinlikleri açısından toplantı ve etkinlik pazarına da önem verdiklerini vurgulayarak, “Özellikle bahar döneminde verimli bir toplantı ve etkinlik dönemi geçirdik ve bu verimliliği sonbaharda da devam ettirmek istiyoruz.” diye konuştu.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir