Anasayfa » Tezer Öner » HES mi, PES mi? Kodumuz modumuz oldu

HES mi, PES mi? Kodumuz modumuz oldu

Turizmde ve diğer tüm sektörlerde artık HES kodumuz olmadan neredeyse hiç işlem yapmak mümkün değil. Mesela devlet dairelerine girmek, şehirler arası uçak veya otobüs bileti almak ve daha bir çok şey için kodumuz olmak zorunda.
Kodumuz olacak ama modumuz ne olacak? Sektör zaten sıkılmış, iş kaybına uğramış ve daralmış durumda. Ben kodumla bir yerlere gitmeye çalışırken elin Rus Covidlisi elini kolunu sallayarak benimle aynı otele geliyor. Buradaki yaman çelişkiyi de çözemedik. Ha zaten çözesimiz de yok ayrı konu.
Bir de merak ediyorum. Bu HES kodunu aldık. Covid riski taşıyan ne demek? Şu anda enfekte ve pozitif mi? O zaman sokakta ne işi var, karantinada olması veya tedavi altında olması gerekiyor. Atlatmış mı? Atlattıysa virüsü pasif olarak vücudunda tutuyor demek ki… Riskin tanımı nedir? Bana bulaşma riski olması demek o kişinin Covidli olması demek. Peki gelen Rus kardeşime ya da Alman ablama da HES kodu vermiyorsak ve ben otelde mesela dikkatsiz bir garsonun servis sırasında ondan alıp bana bulaştırmasıyla hasta olursam sorumlu kim olacak? Hatta herhangi bir rapor veya test istemediğimize göre bulaşın o yabancıdan kaynaklandığını da bilemeyeceğiz. E ne oldu şimdi? Bilmem ne otelde Covid kaptım. Kapatın tesisi… Herkes karantinaya… O dönemde kalan misafirlere 14 gün ev hapsi… Valla benim modum çok düşük arkadaşlar…
Pes etmeyi sevmem. Hep mücadele ve ekonomik ya da sosyal risklerle hayatımı sürdürdüm. Hatta bir iki defa sağlık riskiyle de beraber… Ancak hiç bugünkü gibi bir şey olmadan kesinlikle bir şey olmuş ya da olacakmış gibi bir duruma düşerek hayatı Covid risk endişesiyle yaşamamıştım. Yeni olduğu kesin de buna normal denmesine çok bozuluyorum. Gayet anormal bir yaşam sürüyoruz şu anda… Karınca bile daha az stres ve moralle geziyor çimenlerde.
Sonuç olarak Hayat Eve Sığar mı bilemem ama Halkı Eve Sokar desek daha doğru. Çünkü bu uygulama alarm vermeden kimsenin eve giresi yok zaten. Modumuz düştükçe inadına sokağa çıkıyoruz. Türk Milleti işte sen ona kısıtlama de hapis de hemen isyan damarları kabarıyor. Çok sıkıntılı bir süreç dostlar, çok can sıkıcı… İşler, ekonomi, para endişeleri bir yana HES kodu derken millet PES moduna girdi. Umarım bu belayı biran önce atlatır ve işte o zaman normal olan hayatımıza döneriz.

#tezeröner #agondanışmanlık #heskodu #turizmheskodu #hes #covid19 #turizm

İnceleyin

Tezer Öner: 2021 acıların ilacı mı?

2020 nihayet bitti. Herkes evinde bile olsa bu bitişi mutluluk ve umutla karşıladı. Sevinçle karşıladı… ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz