Anasayfa » Gündem » IADWP Başkanı Kitzia Morales: “Dünya, Türkiye destinasyon düğünleri için yarışıyor”

IADWP Başkanı Kitzia Morales: “Dünya, Türkiye destinasyon düğünleri için yarışıyor”

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

Türkiye düğün turizmi potansiyelinin sınırsız olduğunu belirten IADWP Başkanı Kitzia Morales, dünyada Türkiye destinasyon düğünleri için  bir yarış başladığını kaydetti. Morales, yeni pazar açılımları için destinasyonların olgunlaşmasının önemine dikkat çekti.

Dünyada 2500 üyesi olan New York merkezli Uluslararası Destinasyon Düğün Profesyonelleri Derneği (IADWP), son iki yıldır çalıştay rotasını Türkiye’ye çevirdi. İstanbul’un ardından 17. Çalıştayı’nı Bodrum’da gerçekleştiren IADWP’nin Başkanı Kitzia Morales, Türkiye’nin düğün turizmi potansiyelini ve Bodrum çalıştayını Hotel & Restaurant Magazine için değerlendirdi.

“Biliyordum ki, Murtaza o insandı…”

Türkiye pazarına girişini ve Murtaza Kalender ile iş birliği sürecinden de kısaca bahseden IADWP Başkanı Kitzia Morales şunları söyledi: “Tanışmamız çok komik bir hikayeydi. Pandemi sırasında bir beyefendi benimle iletişime geçti, kim olduğunu bilmiyordum. İtalya ve Amerika’daki üyelerimize sordum. Herkes Murti’yi tanıyordu. Konuşmaya başladık. Bana ‘Sen Amerika’da güçlüsün ama bunu Avrasya’ya da getirmemiz gerekiyor.’

“İkimiz de durdurulmazız”

Bütün üyelerimiz ve liderlerimiz gerçekten Murtaza’yı tanıyordu ve çok istekli oldukları için iş birliği yaptık. Murtaza ile ilk konuşmaya başladığımız anda biliyordum ki, Murtaza o insandı. Bizimle aynı görüşlere sahip. Aynı zamanda ülkesini çok seviyor. Ben de kendi ülkeme bayılıyorum. Turizmi zaten çok seviyordu ama bizim için en önemli şey, ikimiz de durdurulamazız.”

“Türkiye destinasyon düğünleri için dünyada bir yarış başladı”

Türkiye’nin düğün turizmi potansiyelini değerlendiren IADWP Başkanı, “Dünyada zaten Türkiye’deki destinasyon düğünleri ile ilgili bir yarış var. Bunda ülkenizin doğal, kültürel güzelliklerinizin, gastronomi değerlerinizin payı büyük. Türkiye’ye kolay ulaşımı da bu yarışı başlatan nedenlerden oldu. Burada yapılan iç düğünlerin de aslında potansiyeli çok yüksek. Yedi ülke 50 bin tane düğün yapıldı. Bu da çok iyi bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.”

“Hindistan, İran, Lübnan’dan Türkiye’ye yoğun talep var”

Hindistan, İran ve Lübnan’dan Türkiye’ye çok yoğun bir düğün talebi olduğunu vurgulayan Morales, Türkiye’de İstanbul başta olmak üzere Bodrum, Kapadokya ve Antalya’nın destinasyon düğünlerinde öne çıktığının altını çizdi. Morales, Kapadokya’nın çok güzel fotoğraf verdiğini, Bodrum’ un ise yüksek seviyeli düğünlere uygunluğundan bahsetti.

“Yeni pazarlar için destinasyonlar olgunlaşmalı”

Dünyada olası yeni pazar açılımlarına ilişkin görüşlerini de paylaşan IADWP Başkanı, “Uluslararası düğünlerin farklı destinasyonlarda da yapılması için destinasyon olgunluğu önemli. Bu noktada öncelikle lokal çiftlerin, lokal düğünlerin yeni destinasyonlarda yapılması önerinde bulunan Morales, “Hem kendileri öğrenerek hem de promod ederek katkıda bulunabilirler.”

“Türkiye için potansiyel sınırsız”

Dünyada yılda Amerika hariç, 600 bin düğün destinasyonu olduğunu belirten Morales, “Sadece Hindistan’dan da bahsedersek, yılda bir milyonun üzerinde destinasyon düğünleri yapılıyor.” dedi. Şu an Türkiye’den sayıları net bir şekilde alamadıklarını söyleyen Morales, geçtiğimiz yıl sadece 500’ün üzerinde destinasyon düğünü yapıldığını bildiklerini aktardı. Türkiye için potansiyelin sınırsız olduğunu anlatan Morales, “Örnek vermek gerekirse, Meksika tek başına yıl içinde 90 bin destinasyon düğünü alıyor. Şu an bunu genişletmek çok olası.” diye konuştu.

IADWP Başkanı Kitzia Morales, Bodrum çalıştayının çok iyi geçtiğini de sözlerine ekledi.

#TravelShopTurkey #murtazakalender #BodrumBelediyesi #IADWP #kitziamorales #interview UluslararasıDestinasyonDüğünProfesyonelleriDerneği #çalıştay #azkahotelbodrum  #ıadwppresents17theditionofworldromancetravelconferencealongwithglobaleventsandweddingconvention #b2bnetworkingeventeurisia

İnceleyin

“Türkiye Sürdürülebilir Gıda Platformu Şeffaflık ve İzlenebilirlik Tüketici Araştırması 2022” sonuçları açıklandı

Sürdürülebilir Gıda Platformu (SGP), Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, gıdada şeffaflık ve izlenebilirlik farkındalığını ölçümleyen, “Türkiye Gıdada ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz