İsa Akdağ: Yabancı uyruklu kaçak rehberler Türkiye’de cirit atıyor!

Mezopotamya Turizm Platformu Sözcüsü ve Turist Rehberler Birliği (TUREB) Eski Disiplin Kurulu Üyesi İsa Akdağ, yabancı uyruklu kaçak rehberlerin ülkemizde adeta cirit atığını söyledi. Akdağ, yaptığı açıklamada, seyahat acentelerinin Suriyelilerin elinde olduğunu, rehberliğin ise Suriye, Irak,İran, Tunus, Mısır, Bulgar uyruklu kaçak rehberlerin ise cirit attığı bir meslek haline geldiğini belirtti.

“Rehberlik bilgi, birikim ve donanım gerektiren bir meslektir. Kanun ve yönetmelikle tanımı belirlenmiş,  TBMM’de onaylanmıştır’’ diyen Akdağ, şunları kaydetti:

“Nasıl şu an önüne gelen öğretmenlik, doktorluk, avukatlık yada başka bir mesleği icra edemiyorsa, rehberlikte en az bu meslekler kadar kutsal ve profesyonellik gerektiren bir meslektir ve ancak Profesyonel Turist Rehberleri tarafından icra edilebilen kutsal bir meslektir. Bu ülke Muz Cumhuriyeti değildir, rehberlik mesleği;  Suriyeli, Iraklı, İranlı, Bulgar, Tunus, Mısırlı ya da şu an ismini zikremediğim ülke vatandaşları tarafından icra edilemeyecek kadar profesyonellik gerektirir.

Kaçak rehberler Dolmabahçe Sarayı’nı anlatırken, ülkemizi ziyaret eden misafirlere,  ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için, altın hamamda süt ile yıkanır hurafe ve safsataları anlatıyor.  Osmanlı’yı anlatırken de atalarımızın baş kesen ve işgalci olduğunu anlatacak kadar cahil ve küstah olabiliyor.

Başta devletimize, TUREB’e, TÜRSAB’a ve diğer STk’lara seslenmek istiyorum! Biz rehber olarak yurt dışına giderken, meslek erbabı olmamıza rağmen, yanımıza o ülkenin belgeli rehberini almadan mesleği icra ettirmiyorlar.

Ülkemizde turizmde cirit atan, ülkelerini bırakıp kaçan, Suriyelilerin ülkelerinde bile yerel rehber almadan rehberlik yapmanız mümkün değilken, peki bizim ülkemizin bu ülkeler kadar mı değeri yok? Sosyal medya mecralarında, belgesiz, vergisiz ve risksiz para kazanmak, başka hangi ülkede bu kadar kolay ve mübah?

Turizm camiası; bu haksızlığa ve kanunsuzluğa bir an önce dur demeli! Dünyanın başına bela olan pandemide 2,5 yıldır can çekişen acente ve rehber camiasının hakları korunmalı. Devletimiz, turizm işi ile alakası olan yabancıları tespit etmeli, TUREB ve TÜRSAB’ta sosyal medya takip ekipleri kurmalı, kolluk kuvvetlerine de belgesiz ve kokartsız araç ve şahısları direkt denetleme ve turdan men etme yetkisi verilmeli.’’

#MezopotamyaTurizmPlatformuSözcüsü #TuristRehberlerBirliği #TUREBEskiDisiplinKuruluÜyesi  #İsaAkdağ #rehberlik #kaçakrehberlik #tureb #rehber #turizm #seyahat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir