ISM Minibar, pandemide de yatırımlara devam ediyor

40 yılı aşkın süredir otellere minibar ve para kasası üretimi gerçekleştiren ISM Minibar,  pandemiye rağmen yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Patenti ISM Minibar’a ait akıllı otomatik minibarların 2020 yılı sonunda saha testlerine başladıklarını söyleyen ISM Makine Genel Müdürü Niyazi Şencan, ürünü 2022 yılı ortasına doğru yeni iş modeliyle kullanmaya başlayacaklarını belirtiyor. Önümüzdeki dönemde ağırlama sektörü ile beraber son tüketiciye yönelik üretimleriyle de pazarda yer alacaklarını açıklayan Şencan ile firmanın pandemi sonrası büyüme planlarını ve yeni yatırımlarını konuştuk.

ISM Minibar’ı tanıtarak, Horeca kanalına hitap eden çözümlerinizden bahseder misiniz?

ISM Minibar, 1986 yılında Manisa’da kuruldu. 2000 yılında İnci Holding bünyesine dahil olan firmamız, o tarihten bu yana alanında pazara yön veren firmalar arasındaki daimi yerini korumaktadır. Ağırlama sektöründe otel odaları için minibar ve para kasası üretimi yapan firmamız, bu ürünlerin yanı sıra yine otel odaları için ani su ısıtıcısı ve saç kurutma makinelerini de kendi markası ile temin edip satışını gerçekleştirmektedir. Üretmekte olduğumuz tüm minibarlar, otel odaları için özel olarak müşteri konforu gözetilerek tasarlanan, hiçbir hareketli mekanik parçası olmayan, tamamen sessiz ürünlerdir.

2010 yılında üretimine başladığımız Peltier serisi, düşük enerji tüketimine sahip minibarların, Türkiye ve Avrupa’daki tek üreticisi konumundadır. Ürünlerimizin %65’ini başta Avrupa olmak üzere dünyada 60’ın üzerinde ülkeye ihraç etmekteyiz. Yurt içi pazar payımız %70, Avrupa’daki pazar payımız ise %20’dir. Kendi markamızın yanı sıra, dünyaca ünlü birçok marka adı altında OEM olarak da üretim yapmaktayız.

“40 yılı aşkın süredir pazara yön veriyoruz”

Kaliteyi her zaman en üst seviyede tutmak holding ve şirket olarak görevimizdir. ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 45001 bütünleşmiş sistem sertifikalarımız mevcuttur. Bu sertifikaların yanı sıra, Avrupa Birliği için Tüv Rheinland GS, ABD ve Kanada için UL 250, Meksika Pazarı için UL-NOM, Arap Yarımadası için G-Mark, Rusya için EAC ve Afrika ve Ortadoğu için Tüv Rheinland CB sertifikalarımız mevcuttur. Burada özellikle ABD, Kanada ve Meksika için sahip olduğumuz UL sertifikalarına özel bir parantez açarak, dünya üzerinde UL sertifikasına sahip tek minibar üreticisi olduğumuzu da ayrıca belirtmek isterim. 40 yılı aşkın bir süredir üretim ve satış tecrübesiyle ağırlama sektöründe kendi alanında pazara yön veren firmaların başında gelmekteyiz.

Firmanız için 2020 nasıl bir yıl oldu?

2020 yılı, sektörümüzdeki diğer firmalar gibi bizim için de zorlu geçti. Biz de üretim ve satış kaybı yaşadık. Otel doluluklarının dünya genelinde %20’lere düştüğü, yeni otel ve yenileme projelerinin neredeyse tamamen durduğu bir yılı geride bıraktık. Sektörümüz, böylesine zorlayıcı bir yılı daha önce hiç yaşamadı. Fakat bunca zorluklara rağmen gerek kalitemiz gerekse esnek üretim hatlarımızla pandemi sürecini hafif yaralar ile atlattığımızı söyleyebilirim.

2021 yılına hangi ürün gruplarıyla girdiniz? Bu yılki üretim stratejisini nasıl kurguladınız? Pandemi koşulları tasarımlarınızı nasıl şekillendirdiniz?

Pandemi nedeni ile içinden geçtiğimiz bu zor dönemi, yatırımlarımıza hız vererek değerlendirmek istedik. Özellikle üretim hatlarımızda gerçekleştirdiğimiz yeni yerleşim ve dijitalleşme çalışmaları çok kısa sürede meyvelerini vermeye başladı. Yatırımlarımız sadece daha iyi makine, teçhizat ve yazılıma sahip olmak amacını değil, aynı zamanda öncelikli insan felsefesiyle emek yoğun çalışan arkadaşlarımıza daha iyi bir çalışma ortamı sunmak üzere titizlikle hayata geçirilmektedir.

Üretim hatlarında yapılan yeniliklerin yanı sıra, alanında her zaman ilklere imza atmayı alışkanlık haline getiren, Türkiye ve dünyada her anlamda sektörün tartışmasız öncü firması olmayı kendine misyon edinen firmamız, yine bir ilke imza atarak 2020 yılının sonunda, bünyesinde bulundurduğu ISMART Tasarım Merkezi için Bilim ve Sanayi Bakanlığı’ndan ‘Tasarım Merkezi’ onayını almaya hak kazandı. ISMART Tasarım Merkezi ile birlikte gerek yeni ürünlerimizin hayat geçmesi gerekse yeni iş modellerinin hazırlık ve saha testlerinin yapılması anlamında oldukça verimli bir iki yıl geçirdiğimizi söyleyebilirim. Bu dönemde yeni T3 para kasamız ve yeni model saç kurutma ve ani su ısıtıcımız müşterilerimiz ile buluştu. Konvansiyonel ürünlerin yanı sıra yeni ve daha önce dünyada hiçbir üretici tarafından çalışılmamış, patenti ISM Minibar’a ait akıllı otomatik minibarlarımızın 2020 yılı sonunda saha testlerine başladık. Bu ürünümüzü de 2022 yılı ortasına doğru yeni iş modelimiz ile birlikte kullanmaya başlayacağımızı ayrıca belirtmekten gurur duyarım.

“Önümüzdeki dönemde sadece ağırlama sektörü ile değil…”

Pandemi tüm dünya için bir tehdit oldu ama aynı zamanda birçok üretim firmasına da potansiyel fırsatları hayata geçirmeleri için uygun bir ortam sağladı. Biz de bu fırsatları değerlendirip sadece B2B değil, B2C satış kanalı için yeni ürünler geliştirme yolunda atılımlar gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde sadece ağırlama sektörü değil, son tüketici tarafında da ürünlerimiz sahada olacaktır. Çok güzel bir söz vardır: “Dünya bize atalarımızdan miras kalmadı, onu torunlarımızdan ödünç aldık” diye. ISM Minibar olarak 20 yılı aşkın süredir bu sektörde faaliyette olan, doğaya saygılı firmaların başında gelmekteyiz. Enerji tüketiminin ve buna bağlı karbondioksit salınımının ne kadar önemli olduğunun farkındalığı ile üretmekte olduğumuz tüm ürünlerde, enerji verimliliğini ana tasarım girdisi olarak almaktayız. Bu bağlamda hem mevcut ürünlerimizin hem de yeni geliştirmekte olduğumuz ürünlerin enerji verimliliğine dikkat ederek, karbondioksit ayak izimizi de her geçen gün azaltmaktayız.

Bu yıl ve önümüzdeki döneme ilişkin ihracat hedefleriniz nedir? Yeni pazarlar var mı, ağırlıklı hangi ülkelere satış yapıyorsunuz?

Üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerin %65’ini Avrupa başta olmak üzere dünyada 60’ın üzerinde ülkeye ihraç etmekteyiz. En fazla ihracat yaptığımız ülkeler sırası ile İtalya, İspanya, Avusturya ve Almanya’dır. Avrupa’nın yanı sıra Kuzey Afrika ülkelerine de yüklü miktarda satışımız mevcuttur. Son dönemde Güney Amerika, Uzakdoğu ve Arap Yarımadası’na özel pazarlama faaliyetleri içerisindeyiz ve bu bölgelerdeki pazar payımızı da hızla artırmaya başladık. Aşılama süreci ile ilgili olumlu gelişmeler 2021 yılından beklentilerimizi bir nebze daha artırdı. İhracat özelinde düşünürsek, 2021 yılının geçtiğimiz yıldan daha iyi geçeceğini öngörmekteyiz. Ancak tabii ki pazarın, yeniden 2019 yılındaki üretim ve satış adetlerine ulaşabilmesi için en az bir sene daha beklenmesi gerektiğini de düşünmekteyiz.

Bu yıla dair planlamalarınız, büyüme odaklarınız, projeleriniz neler?

Bu yıl öncelikli olarak geçen sene olduğu gibi Tasarım Merkezi faaliyetlerimize ağırlık vermeye devam edeceğiz. Üniversite sanayi iş birlikleri kapsamında bölge üniversitelerimizle devam ettirmekte olduğumuz iyileştirme ve enerji verimliliği projelerimizde hızlı bir şekilde devam ediyor. Yeni ürünlerimizin prototip çalışmalarının yanı sıra, 2022 yılında uygulamaya geçeceğimiz yeni iş modelimizin fizibilite ve saha çalışmalarını da bu sene içinde tamamlayacağız. ISMART Tasarım Merkezi’mizin hayata geçmesi ile birlikte soğutma alanında faaliyet gösteren ve yenilikçi bakış açısına sahip “start-up” firmalarla da yakın temas halindeyiz. Bu vesile ile kreatif fikri olan ve fark oluşturmak isteyen buluş sahiplerine de kapımızın her zaman açık olduğunu belirtmek isterim.

Son olarak The Hotel Show Dubai’den beklentileriniz neler?

Bildiğiniz üzere 2020 yılında düzenlenmesi gereken sektörün tüm fuarları ertelendi ya da iptal oldu. Müşterilerine yakın olmayı seven bir firma olarak fuarları özlediğimizi belirtmek isterim. Bu bağlamda The Hotel Show Dubai Fuarı bizim için iki sebeple oldukça özel bir fuar olacak. Hem müşterilerimizle yeniden bir araya gelip, pazarın nabzını daha yakından tutacağız hem de hedef pazarımız içinde yer alan bölge için özel bağlantılar yapma fırsatı bulacağız.

#ısmminibar #ısm #minibar #horeca #thehotelshowdubai #ISMMakineGenelMüdürüNiyaziŞencan #akıllıotomatikminibar #hotelminibar #hotel #restaurant

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir