Anasayfa » Marka » Jumbo Genel Müdürü Sami Hotak: “Horeca yatırımlarımızı çeşitlendireceğiz”

Jumbo Genel Müdürü Sami Hotak: “Horeca yatırımlarımızı çeşitlendireceğiz”

Çelik, porselen ve cama hayat veren, ince işçilik ve 120’den fazla endüstriyel tasarımıyla 74 yıldır sektörün lider markası konumundaki Jumbo, “Geçmişten günümüze kadar her daim, zamansız tasarımlar” mottosu ile geniş ürün gamını tüketicileri ile buluşturmaya devam ediyor. Toplam cirosunun yüzde 25’ini Horeca sektöründen elde eden markanın ev dışı tüketim kanalına yönelik yatırımlarını, ihracat ve e-ticarete yönelik pazar hedeflerini Jumbo Genel Müdürü Sami Hotak ile konuştuk.

Pandemide Horeca kanalının çok değişkenlik gösterdiğini belirten Sami Hotak, kısıtlamalar sebebiyle yılın ilk döneminden aksiyon alamadıklarını ifade etti. 2019 yılına göre yaklaşık yüzde 15 civarında bir büyüme kaydettiklerini anlatan Hotak şunları söyledi: “Şubat ve Mart ayları Horeca kanalımız için en önemli aylar. Çünkü bu dönemde oteller ve restoranlar yenilenmeye başlar. Bu sene yılın ilk döneminde kısıtlamalar olduğu için herhangi bir aksiyon alamadık. Kısıtlamaların bitmesi ile öncelikle Ege Bölgesi’ndeki otellerden yoğun talep aldık. Akdeniz bölgesi genel olarak turistlerin geliş dönemine göre hareket ediyor. Pandemi sebebiyle orada yaşanan değişim nedeniyle bölgedeki oteller daha yavaş ve temkinli hareket etti. Bu nedenle daha çok Ege Bölgesi’ndeki otel ve restoranlarla çalıştık. 2020 yılı pandemi ile geçtiği için biz Horeca’da 2019 yılını baz alıyoruz. Şu anda 2019 yılına göre yaklaşık yüzde 15 civarında bir büyümemiz var. Genel ciromuzun yüzde 25’i ise Horeca’dan.”“Horeca’da şanslı olmamızın iki sebebi var”

Jumbo’nun ev dışı tüketim kanalındaki şansını iki göstergeye bağlayan Hotak şöyle devam etti: “Yakın coğrafyadaki bütün işletmeler ana ihtiyaçlarını Türkiye’den temin ediyor. Horeca’da şanslı olmamızın iki sebebi var. İlk olarak ülkemizdeki endüstriyel mutfak üretiminin çok başarılı olmasını ve yoğun talep almasını söyleyebilirim. Buna bağlı olarak gelen markalar diğer ekipmanlarını da yine Türkiye’den temin ediyor. Diğer yandan çok başarılı şefler ve yöneticiler yurt dışında hizmet veriyor. Bu bağlantılar sayesinde ürünlerimizi yurt dışına da ihraç ediyoruz.”

“Katar ve Dubai’de çok etkiliyiz”

Sami Hotak, Jumbo olarak Horeca sektöründe son dönemde Katar ve Dubai’de çok etkili olduklarını belirtti. Avrupa’da Montenegro’ya yeni satış yapmaya başladıklarını söyleyen Hotak, “Jumbo olarak Horeca kanalında özel ve nitelikli ürünlerimizle fine dining restoran konseptlerinde ve otellerde yoğun ilgi görüyoruz. Bu sene Horeca müşterilerimiz için özel olarak geliştirdiğimiz yeni porselen ürünler tasarladık. Ayrıca ilk defa fuarda görücüye çıkacardığımız kahve ve bar kategorisinde ürünlerimiz var. Kahve ve bar ürünleri Horeca müşterilerimiz hassasiyet gösterdiği, tasarım ve kalitede hassas davrandıkları bir alan. Dolayısıyla çok iyi geri dönüşler alıyoruz.” diye konuştu.

“İhracattaki sorunlar Türkiye için bir fırsat oluşturdu”

Horeca cirosunun yüzde 50’si ihracattan gelen Jumbo; Arap Yarımadası, Türki Cumhuriyetler ve Balkan ülkelerine uzun zamanlı ihracat yapan firmalardan. Bu yıl itibari ile Amerika’ya ihracatı da artırdıklarının altını çizen Hotak, ihracatta yaşanan sorunların Türkiye için bir fırsat oluşturduğunu, özellikle Avrupalı firmaların tedarikini Uzakdoğu’dan Türkiye’ye kaydırdığını belirterek, “Bizim sektörümüz için de hammadde fiyatlarındaki değişkenlik önemli bir sorun oluşturuyor. Çelikten bahsetmek gerekirse, buradaki birim fiyatlar 2 bin 500 dolardan 4 bin 500 dolara yükseldi.  Biz Jumbo olarak bu değişkenleri tüketiciye direkt yansıtmıyoruz. Sürekli fiyat değişikliği yapmadan, olabildiğince yükü kendi üzerimizde tutuyoruz. Mağazamıza gelen bir tüketicinin tekrar geldiğinde değişen fiyat görmesi bizim duruşumuzla örtüşmüyor. Bu nedenle yılda 2 kere fiyat güncellemesi yapıyor ve geri kalan değişkenleri kendi içimizde çözmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.“Jumbo By You ile müşterilerimizle buluşacağız”

Pandemi sürecinde e-ticaret kanalında çok hızlı bir büyüme kaydettiklerine dikkat çeken Jumbo Genel Müdürü Sami Hotak, salgın öncesinde toplam cironun yaklaşık yüzde 20’sini bu kanaldan elde ettikleri bilgisini paylaştı. Şu anda cironun yüzde 35’lik kısmının e-ticaretten geldiğini ifade eden Hotak, “Bu nedenle dijitalleşmeye önem veriyoruz. Kısa bir süre sonra offline ve online kanalları birbirine bağlayacağımız, benzersiz alışveriş deneyimi yaşatacağımız, yeni dijital platformumuz Jumbo By You ile müşterilerimizle buluşacağız.” dedi.

 “Marina ve yat ürünlerine ağırlık vereceğiz”

Jumbo Genel Müdürü Sami Hotak, markanın önümüzdeki dönem yatırımları hakkında ise şu bilgileri aktardı: “Lüks segmentte bir marka olduğumuz için mağaza açarak büyümek bizim için her zaman avantajlı bir strateji olmuyor. Bu nedenle biz de üründe ve hizmette farklılaşarak büyümeye devam ediyoruz.  Önümüzdeki dönem yatırımlarımızı çeşitlendireceğiz. Marina ve yat ürünlerine ağırlık vereceğiz. Önümüzdeki dönemde 4 marinada konsept mağazalar açacağız. Bu kategorimiz için de 1912 yılında kurulan dünyanın en kaliteli ham maddeyi kullanarak akrilik ürünler yapan İtalyan Guzzini markası ile anlaştık. Marinalarda açacağımız mağazalarda ve belli Jumbo mağazalarımızda bu ürünlere yer vereceğiz. Hem tasarım hem de malzeme olarak bu alanda çok ilgi göreceğini düşünüyoruz. İş birliğimizin ikinci aşamasında ise Jumbo’ya özel bir koleksiyon hazırlayacağız. Guzzini şu anda 50 farklı başarılı tasarımcı ile çalışıyor. Hepsi de çok başarılı isimler. Jumbo olarak biz de kendi zamansız tasarımlarımızı Guzzini kalitesi ile buluşturmak istiyoruz.”“Yatırımlarımızda Antalya, İzmir, Ankara’ya yoğunlaşacağız”

Ağırlıklı olarak fine dining restoranlar ile çalıştıklarının altını çizerek yatırım projelerini detaylandıran Hotak, “Bu sene müşterisine deneyim yaşatmak isteyen katma değerli yeni restoranlar açıldı. Dolayısıyla o tarafta da büyümemizi sürdürdük. Yakın zamanda Göktürk’te, içerisinde bistrosu olan bir mağaza açacağız. Deneyim noktasında müşteri ile buluşacağımız alanları artırmak istiyoruz. Aynı zamanda da bizim tasarladığımız ürünlerin ne kadar tüketici ile buluşacağını ölçeceğimiz bir mağaza olarak düşünüyoruz. Bununla beraber tüketici geri bildirimlerini de direkt görebileceğiz. Bizim için çok yeni bir alan. İlk mağazadan sonra büyük şehirlerde bir mağaza açma hedefimiz var. Yatırım yapacağımız öncelikli iller olarak Antalya, İzmir ve Ankara’yı sayabiliriz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

#jumbo #jumbogastro #jumbohoreca #jumbotürkiye #samihotakk #gastronomi #gastro #evdışıtüketim #horeca #otelrestorankafe #hotelrestaurantcafe

 

İnceleyin

Erpiliç ve Bolca Hindi ‘Sıfır Atık’ belgeli

Türkiye’nin en önemli piliç ve hindi eti üretim firmalarından Erpiliç ve Bolca Hindi; israfın önlenmesi, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz