Anasayfa » Gündem » Kadir Uğur, Türkiye’deki otelcilere test maliyetlerini karşılama çağrısı yaptı

Kadir Uğur, Türkiye’deki otelcilere test maliyetlerini karşılama çağrısı yaptı

Türkiye’deki otelcilere bir çağrı yapan Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, PCR test maliyetlerinin turistleri zorladığını belirterek, “Türkiye’ye gelecek turistlerin geldikleri ülkelerde oluşan PCR test masraflarının bir kısmını Bentour olarak üstlendik. Türkiye’den çıkarken oluşacak masrafları da Türkiye’deki otelcilerimiz karşılarsa, turistlerin önündeki ek masraf engelini ortadan kaldırabiliriz.” dedi.

Türkiye’nin 2020 yaz sezonunda aldığı kararlar ve uygulamalar ile dünyaya örnek olduğunu ifade eden Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, buna karşın test maliyetlerinin turistleri zorladığını belirterek, “Bilindiği üzere Batı Avrupa Ülkeleri, bilhassa Almanya, Türkiye’den çıkışlarda ve Almanya’ya girerken PCR Testi istiyordu. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın almış olduğu yeni karar ile Türkiye’ye girişlerdeki PCR Testi uygulaması ile turistlerin ödeyeceği masraflar ikiye katlandı. Bu uygulama turistleri zor durumda bırakmış bulunuyor. Bu yüzden az olan rezervasyonlarda daha da azalma görmekteyiz.” dedi. Türkiye’de kişi başı 30 € olan PCR Test ücreti, Almanya’da 60 €, İsviçre’de de 160 CHF (150 €) olduğuna değinen Uğur, “Örneğin Almanya’dan gelen 2 çocuklu bir aile bu durumda 360 € PCR Test ücreti ödemek zorunda. Bu masraflar orta seviyede bir turistin ödeyemeyeceği düzeyde.” dedi.

“Masrafların bir kısmını biz üstleneceğiz”

Bu sebeple Türkiye’ye gelecek turistlerin geldikleri ülkelerde oluşan PCR test masraflarının bir kısmını Bentour olarak üstlenme kararını aldıklarını belirten Kadir Uğur: “Geçen 2020 Yaz sezonunda da uygulamış olduğumuz benzer bir aksiyon kamuoyunun da olumlu karşılandı. Fevkalade güzel geri dönüşler aldık ve rezervasyonlarımıza ivme kazandırdık. Türkiye’den çıkarken oluşacak PCR test masrafları da Türkiye’deki otelcilerimiz tarafından karşılanırsa, turistlerin önündeki bu ek masraf engelini ortadan kaldırabiliriz. Turizmde çok krizler yaşadık ve bu krizleri de hep başarı ile aştık. Bu büyük krizi de hep beraber aşacağımız inancındayım. T.C. Turizm Bakanlığımızın da bu yolda bizleri ve turistleri yalnız bırakmayacağı inancındayız. İnşallah yine en kısa zamanda güzel günler ve daha iyi sezonlar bizimle olacak” şeklinde düşüncelerini aktardı.

3bentour #bentourresisen #pcrtesti #kadiruğur #covid19 #turizm #seyahat

 

 

İnceleyin

Muhammet Cüntay: Turizmde önümüzdeki dönem, Batı Karadeniz dönemi olacak

Turizmde önümüzdeki dönemin Batı Karadeniz dönemi olacağını belirten POYD İstanbul Başkan Vekili ve Zonguldak Turizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz