Anasayfa » Gastro Güncel » Metro restoranlarla gücünü birleştirdi, ‘Metro Gıda Hareketi’ni başlattı

Metro restoranlarla gücünü birleştirdi, ‘Metro Gıda Hareketi’ni başlattı

Metro Toptancı Market, gıda kayıp ve atıklarının önlenmesi ve milli kaynak israfının son bulması için, Türkiye’nin önde gelen restoran ve şeflerinin katılımıyla Metro Gıda Hareketi’ni başlattı.

 Türkiye’de her yıl üretilen 49 milyon ton meyve ve sebzenin yüzde 25 ila 40’ı arasında değişen miktarı ya üretim ve dağıtım zinciri aşamasında kayba uğruyor ya da satış ve tüketim aşamasında atık haline dönüşüyor. TÜBİTAK araştırma verilerine göre; en iyimser tahminle kayba uğrayan ürün miktarı, 11,6 milyon ton. Bu da yıllık yaş sebze-meyve ihracatımızın tam 4 katına karşılık geliyor. Türkiye’de sebze-meyve ticareti 100 milyar TL civarında bulunuyor, bu miktarın en az 25 milyarlık bölümünün atık ve kayıp olduğu hesaplanıyor.

Bu kaynak israfını önleyerek ticari değer yaratan çalışmalar yapan Metro Toptancı Market, önce TÜBİTAK iş birliğiyle gerçekleştirdiği bir araştırmayla konunun bilimsel boyutunu gündeme getirdi. Metro şimdi de gıda atık ve kayıplarının en yoğun yaşandığı ev dışı tüketim sektöründeki restoranlar ve şefleriyle gücünü birleştirerek, Metro Gıda Hareketi’ni başlattı.

Türkiye’nin tek gastronomi festivali niteliğini taşıyan ve Gastronomi & Pazarlama Danışmanlık Firması Dude Table tarafından bu yıl sekizinci kez düzenlenen Restoran Haftası’nda bu büyük hareketi başlatan Metro, Türkiye’nin önde gelen restoranlarından temsilci ve şeflerin katılımıyla Gastronometro’da bir basın toplantısı düzenledi. Meyve ve sebzede yaşanan ağır kayıpları önlemek için TÜBİTAK ile birlikte fire nedenlerinin araştırmasının sonuçlarını paylaşan Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan; “Yaptığımız araştırma, bize, kötü koşullarda tedarik edilen ürünün iyi koşulda tedarik edilene oranla 9 kat daha fazla atığa dönüştüğünü gösterdi. Yine araştırma sonucuna göre, yaşanan kayıpların en çok olduğu aşamaların paketleme ve nakliye olduğu ortaya çıktı. Bu araştırma bize gıda kayıp ve atıklarında da sürece bütünleşik bakmanın çok önemli olduğunu gösterdi. Zincirin tek bir halkası eksik kalırsa bu halkanın tüm zincire olan etkisi çok daha büyük oluyor. Tedarik zincirinin altı aşamasının iyi ve kötü koşul örneklemleriyle yapılan araştırma sürecinin sonucunda; kötü koşullarda tedarik edilen ürünün iyi koşulda tedarik edilene kıyasla 9 kat daha fazla atığa dönüştüğünü gözlemledik. Bunun yanı sıra iyi tedarik zinciri uygulamaları ile önemli miktarda ürünün kaybedilmesinin önüne geçilmesinin mümkün olduğunu gördük.” şeklinde konuştu.1492595627_MetroGidaHareketiBasinToplantisi

Hareket çığ gibi büyüyecek

“Profesyonellerin güçlü iş ortağı olmak hedefiyle çalışan bir şirket olarak, şimdi şeflerle de gücümüzü birleştiriyor ve Metro Gıda Hareketi’ni başlatıyoruz” diyen Özerkan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu iş birliğiyle gıda kayıp ve atıklarını azaltabilecek örnek bir ticari model ortaya koyuyoruz. Restoran Haftası boyunca, restoranların ve şeflerin gıdanın israf olmaması için hayata geçirdiği uygulamaları, önerileri gözler önüne sereceğiz. Bu büyük harekete katılacak işletmelerle Metro Gıda Hareketi’ni anlatan videolar çekeceğiz, farklı etkinliklerle ses getirerek ve tüm iletişim kanallarında duyurusunu sağlayarak kamuoyunda ve sektörde bir duyarlılık yaratacağız. Ancak bu hareketin burada kalmayacağına, duyarlı şeflerimizin ve tüketicilerimizin katılımıyla çığ gibi büyüyeceğine inanıyoruz.”

Kubilay Özerkan, toplantıya katılan tüm restoran temsilcileri ve şeflere teşekkür ederek, “Her birlikte büyük bir adım atıyoruz. Şeflerimizin duyarlılığı ve desteği bu projeyi hak ettiği yere getirecektir. Bugün burada bizimle olan tüm sektör temsilcilerinin halihazırda bu alanda duyarlılığı ve uygulamaları var. Biz istiyoruz ki, onların bu bilinç düzeyini tüm sektör ve ülkede yaygınlaştıralım” dedi.

#Metro #restoranlarlagücünübirleştirdi #restoran #gücünübirleştirdi #MetroGıdaHareketi #MetroGıda #Gıda

İnceleyin

İşte 2022’de öne çıkacak 6 yeni pastacılık trendi

2022’de pastacılık sektöründe farklı deneyimler, göze hitap eden lezzetler, kutlamalar, sağlıklı yaşam, sürdürülebilirlik ve orijin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz