Müberra Eresin: “TÜROB olarak İstanbul’un İttifak’a katılımını önemli buluyoruz”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Visit Istanbul ev sahipliğinde bugün düzenlenen, “İpek Yolu Şehirleri Uluslararası Turizm İttifakı Konferansı”nda konuşan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, İpek Yolu’nun sadece Ortaçağ dönemindeki eski bir ticaret aracı olmadığını, günümüzde önemli bir turizm potansiyeli taşımasının yanında kültürel mirasların yaşatılmasına da katkı sağladığını belirtti. İpek Yolu turizm potansiyelinin tanıtımının tüm bu rotadan yararlanan ülkelerin iş birliğiyle mümkün olacağını vurgulayan Eresin, “Ekonomik kalkınma için; İpek Yolu üzerindeki ülkelerde, özellikle dünyada son zamanlarda yaygınlaşan kültürel mirasın turizmde değerlendirilmesi anlayışı özendirilmelidir.” diye konuştu.

15 ülkeden 22 şehir ve 60 turizm elçisi ile Türk turizm sektör temsilcilerinin katıldığı konferansta konuşan TÜROB Başkanı Müberra Eresin konuşmasında şu konulara değindi:

“Uluslararası turizm iş birliği platformu olarak tasarlanan İttifak, ortak katkı ve paylaşılan fayda prensibiyle üye şehirlerin daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir turizm gelişimini hedeflemektedir. Bu hedefe uygun uluslararası forumlar, ortak tanıtımlar, endüstri eşleştirmeleri ve insan kaynakları geliştirme gibi faaliyetler aracılığıyla üye şehirlerin turizm sektöründeki iş birliğini artırmayı da amaçlamaktadır. Ülkemiz ve İstanbul turizminin gelişimi, kapsamlı ve etkin tanıtımı açısından bu hedeflenen faydalar çok önemlidir.

“İpek Yolu, önemli bir turizm potansiyelidir”

İpek Yolu’nun Atlas Okyanusu’ndan Çin’e, Avrupa’dan Asya’ya uzanan, sadece Ortaçağ dönemindeki eski bir ticaret aracı olmadığı, Batı ve Doğu kültürleri arasında etkileşim köprüsü olduğu, güncel dünya için ise; ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi açıdan büyük önem arz ettiği ayrı bir gerçektir. İnsanlık ve iktisat tarihinin en eski kurumsal yapılarından biri ve en önemlisi olan İpek Yolu; günümüzde bu güzergah üzerindeki ülkeler ve şehirler için önemli bir turizm potansiyeli taşımasının yanında kültürel mirasların yaşatılmasına da katkı sağlamaktadır.

İpek Yolu turizm potansiyelinin tanıtımı, tüm bu rotadan yararlanan ülkelerin iş birliğiyle mümkün olacaktır. Ekonomik kalkınma için; İpek Yolu üzerindeki ülkelerde, özellikle dünyada son zamanlarda yaygınlaşan kültürel mirasın turizmde değerlendirilmesi anlayışı özendirilmelidir.

“Karşılıklı turizm bağlarının geliştirilmesini bekliyoruz”

TÜROB olarak, İstanbul’un İpek Yolu Şehirleri Uluslararası Turizm İttifakı’na katılımının önemine inanıyor ve katılımcı ülkeler arasındaki karşılıklı turizm bağlarının geliştirilmesini bekliyoruz. İttifakla ilgili tüm çalışmalarda TÜROB olarak daima iş birliğine hazır olduğumuzun altını özellikle çizmek istiyorum. Son derece önemli olarak gördüğümüz bu ittifaka vizyoner bir bakış açısıyla İstanbul’umuzun katılımını sağlayan başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu olmak üzere Turizm Şube Müdürlüğü ve tüm paydaşlara teşekkür ederiz. Sözlerime burada son verirken, İpek Yolu Şehirleri Uluslararası Turizm İttifakı’nın İstanbul ve ülkemizin tanıtımına ve küresel iş birliklerinin geliştirilmesine vesile olmasını temenni ederiz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir