Anasayfa » Gastro Güncel » Ne Corona’ymış!..

Ne Corona’ymış!..

Normalleşme isteyenler sokakta alışabilecek mi merak ediyorum. Bugün turizm ve gastronomi sektöründe çalışanlar ciddi bir mağduriyet yaşadı. Bunları aşmak için yeni normallerde düşünülen önlemlerin çoğu aslında çalışanların mağduriyetini önlemeyebilir.

Bu konuda aşağıda kayıt dışı çalışan kişiler ne yapacak ve işletmeler ne yapacak?

Mesela;

*Arabanızı park eden vale

*Bar kapısında bekleyen bodyguard

*Kayıt dışı garsonlar

*Düğünlerde günlük yevmiye ile çalışan personel

*Fotoğrafçılar

*Taksiciler

*Turizm acentelerinde çalışanlar

*Rehberler

Bu arkadaşlarımızın çoğu nakit para, bazıları ise tip (bahşiş) ile çalıştığından mekanlarda olan elektronik menüler onların dezavantajına olacak.

Sektörde önemli dernekler var. Mesela TURES, TURYİD, Gastronomi Turizmi Derneği ama bu dernekler de doğal olarak işletme sahipleri olduğundan yeni normalleşme acaba bu personellere yansıyacak mı?

Burada halka inmemiz gerekmekte. “Ne vereyim ağabeyime” formatındaki garsonlar hayatımızda olduğu sürece ve biz onların içinde olan bu sektörün sadece patronlarını değil, tüm ekibini kollamak zorundayız diye düşünmekteyim.

İnsan iletişimine dayalı bir sektörden bahsediyoruz: Gastronomi …

İnsanı içinden çıkartırsak geriye ne kalır?

Bu noktada gerek tüm çalışan personele gerekse kurumlara GT Hijyen Belgesi olması ve bunu gthijyen.com gibi bakanlığın desteklediği site üzerinden lanse ediliyor olması benim içimi rahatlatır.

Sektör lideri Gastronomi Turizmi Derneği çok önemli bir araştırma raporu hazırladı. Bu konuda halkımızın beklentilerini sayısal olarak çok yakında basına açıklayacak. Ayrıca evlerimize kapandığımız dönemlerde Türk halkı olarak özlediğimiz yemekleri de açıklayacak.

Önümüzdeki günlerde bu özel açıklamaları muhakkak derneğin instagram hesabından takip etmenizi öneririm.

Kalın sağlıcakla…

#gastronomiturizmiderneği #gtd #gthijyenbelgesi #kültürveturizmbakanlığı #coronavirüs #covid19 #gürkanboztepe

İnceleyin

Muhammet Cüntay: Turizmde önümüzdeki dönem, Batı Karadeniz dönemi olacak

Turizmde önümüzdeki dönemin Batı Karadeniz dönemi olacağını belirten POYD İstanbul Başkan Vekili ve Zonguldak Turizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz