Anasayfa » Gündem » Ottoman Hotels Group Genel Müdürü Serdar Balta: Az mı çile çektik!

Ottoman Hotels Group Genel Müdürü Serdar Balta: Az mı çile çektik!

Tüm dünyanın içinde bulunduğu bu zor süreçten Türk turizmi ve gastronomisi de ne yazık ki nasibini aldı…

Ne var ki ben bu olumsuz sürece başka bir pencereden bakıyorum, bu süreci adeta ‘az mı çile çektik’ şeklinde yorumluyorum ve ironi yapıyorum. Hemen aklımıza birçoğumuzun algı dünyasında üzüntülü, sıkıntılı zamanları anlatır usulca değil mi? Osmanlı’da ‘ok atmak’ manasını taşıyan bu deyim,  Türk turizmi ve gastronomisinin akla hayale gelmeyecek hedefi ve istikameti işaret ettiğine inanıyorum. Hepimiz, tüm camiamız, tüm çalışanlar çok çile çektik! Yay her geçen gün daha da geriliyor ancak bu musibetin çözümü bulunduğunda ki ümit ediyorum çok yakın, artık insanoğlunun yemek içmek gibi ihtiyaç normali olan tüm dünya seyahat etmek için sabırsızca bekliyor. İşte bu ‘Ok’, Türk turizmi hayal bile edemeyeceğimiz hedeflere giden, bu çileyi de çeken biz Türk turizmcisi!

Haydi gelin bunu biraz da Türk gastronomisine hatta daha da derinine inerek otel içerisinde Türk gastronomisini yaşatmaya çalışan otel restoranlarına yorumlayalım, en çok çileyi çekenlerden biri de onlar çünkü…

Dünyada her geçen gün gelişen Gastro Otel konseptinin eşsiz şehrimiz İstanbul’da yaşatabilmenin ve sürdürülebilirliği gerçekten de zor ama zoru da başarabilmek güzel değil mi zaten?

Toplumumuzda kalıplaşmış bir algı olan otel içindeki restoranlar pahalı neden mi turistik!

Hele hele bir de bunu eşsiz Tarihi Yarımada’da Yedi Tepe İstanbul’da deneyimletiyorsanız daha da zor, neden mi? Ramazan aylarında akla gelen ve gezilen müzeler, tarihi değerlerimiz, Tarihi Yarımada.

Her bir vatandaşımızın adeta görevi olan Türk mutfağını tanıtmak ve yaşatmak! Yalnız bırakılması ve yabancı mutfak hayranlığı. Yanlış anlaşılıp hemen eleştirmeyin lütfen tüm yabancı mutfaklara saygım sonsuz! Ancak öncelikle milli, Türk mutfağımız değil mi?

Tüm bu zamanla aşabileceğimiz olumsuzluklara rağmen otel içerisinde restorancılığın olumlu yanları olumsuz yanlarından çok daha fazla, neden mi?

Otel yatırımcıları, yöneticileri otel içerisinde bir restoran yatırımına gerek var mı diye düşünüler masrafa değer mi? Evet var çünkü size uçsuz bir ufuk açar, odalar ile sınırlı bir otelde size ayrı bir karakter, kişilik kazandır.

Haber değeri taşıyan bir mutfak her zaman otelinizin ve bölgenizin dolayısı ile ülkenin en önemli pazarlama enstrümanı olacaktır.

Kültürel etkinlikler ve güne özel reçeteler ile (Mevlevi Somadı, Fetih Dönemi Yemekleri, Balık Haftası, Sefarad Yemekleri vb. ) bir otelin ve restoranın rutin akışını ve işlevselliğini sürekli dinamik halde getirir.

Geleceğimizin teminatı gençlerimize özel reçetelerin yaşaması ve yaşatılması için şans tanıyacaktır.

İletişim! Misafirleri ile iletişim kurmanın en önemli yoludur, bir misafir resepsiyonda 5 – 7 dakika vakit geçirir iken, restoranınızda saatler harcayabilir.

Deneyim ve misafir memnuniyeti! Misafirlere bir deneyim yaşatıyoruz, ‘sosyal mesafe’ terimine karşı olduğum ‘fiziki mesafe ‘ terimini uygun gördüğüm şu günlerdeki aynı zamanda yemek yeme deneyimi aynı zamanda ‘sosyalleşmektir’ sosyalleşmeye mesafe konulamaz! Olumlu deneyim yaşattığımız misafirlerinize farkındalık oluşturarak tekrar size dönmelerini ve sürekli misafirleriniz olmalarını sağlayabilirsiniz.

Extra misafir potansiyeli; Otel misafirlerinizin dışında kurduğunuz bir otel restoranınızda otel misafiri dışında konaklamayan ama gelecekte konaklamayı da tercih edebilecek bir misafir profili oluşturabilirsiniz.

En başta istihdama ve Türk turizmi genç turizmcileri bir ufuk açmak ile beraber, Türk ekonomisini de ilişkide olduğumuz 54 paydaşa paydaş katar.

Toplantılara, özel etkinliklere, resepsiyonlara, protokol yemeklerine hizmet verebilmek her zaman bir ayrıcalık sağlayacaktır.

Yüzde 85 otel misafiri dışarıyı keşfetmek ve deneyimlemek ister, eğer konaklayan misafiri (İstanbul ortalaması 3-4 gece ) restoranınızda öğle veya akşam yemeğinde 1 defa dahi ağırlamış iseniz bu bir başarı sinyalidir, doğru yoldasınız.

Şunu unutmayın ki; Daha fazla misafir memnuniyeti daha fazla misafir ile mümkündür. Tüm odalarınız dolu olmayabilir ancak tüm sandalyeliniz dolabilir. Bu işletmeyi, en başta personeli ve dolayısı ile yatırımcıyı da mutlu eder.

Tüm bu deneyimler bu çileyi çekmeye değer gerçekten.

Haydi Türk turizmcisi ve Türk gastronomu birlikte ‘Çile Çekmeye’ devam! Tahmin bile edemeyeceğimiz hedefleri bulmak ve vurmak için yarınlar yakında…

#turizm #gastronomi #türkiyeturizmi #türkgastronomisi #gastronomipandemi #otelrestoranları #serdarbalta #ottomanhotelsgroup #matbahrestaurant

 

İnceleyin

Bentour Reisen, 2021 yaz programını tanıttı

Bentour Reisen, 2021 Yaz Programı tanıtımını bu yıl ilk defa online platform üzerinden gerçekleştirdi. Her ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz