Özgü Alnıtemiz, kruvaziyer turizmin gelecek 4 yılını değerlendirdi

Haber: Hatice Ünal Bilen

Kafa Radyo’ya konuk olan Celestyal Cruises Türkiye Direktörü Özgü Alnıtemiz, Türkiye ve dünya kruvaziyer turizmin gelecek 4 yılını değerlendirdi.

Turizm profesyoneli Deniz Dikkaya’nın sunduğu Kafa Radyo’ya konuk olan Celestyal Cruises Türkiye Direktörü Özgü Alnıtemiz, Türkiye ve dünya kruvaziyer turizmini değerlendirdi. Kruvaziyer sektöründe kapasitelerin hızla arttığını kaydeden Alnıtemiz, 2027 yılında 40 milyon yolcu sayısının hedeflendiğini, 2028’e kadar bu arzın yüzde 20 oranında artmasının beklendiğini açıkladı.

2027 hedefi: 40 milyon yolcu trafiği

Pandemiyle birlikte tüm dünyada durma noktasına gelen kruvaziyer turizminin 2023 yılında üstüne koyarak geri döndüğünü kaydeden Özgü Alnıtemiz, dünyada yaklaşık 31.5 milyonluk bir yolcu trafiği oluştuğunu, bu yılki hedefin ise 36 milyona çıkarmak olduğunu söyledi.
Dünya genelinde 2027 yılı için 40 milyon yolcu sayısının beklendiğine dikkat çeken Alnıtemiz, “Kapasiteler artıyor. Bizler de hep beraber takip ediyoruz. Dünyanın en büyük kruvaziyer gemileri yavaş yavaş suya iniyor. Kapasite gitgide büyüyor. 2028’e kadar bu arzın oda sayısının yüzde 20 daha artması bekleniyor.” dedi.

“ABD, 15 milyon yolcusuyla lider pazar konumunda”

Dünya kruvaziyer turizmini ve sektörü domine eden ana pazarları değerlendiren Özgü Alnıtemiz, Amerika’nın halen lider pazar konumunu sürdürdüğünü ve 15 milyon yolcu trafiğiyle pazarın yüzde 50’sine hakim olduğunu söyledi. Karayipler’in Amerikalı turistlerin ilk tercih ettiği destinasyonların başında geldiğini vurgu yapan Alnıtemiz, yaklaşık 12 milyonluk yolcu trafiğine sahip ziyaretlerde ABD’yi Avrupa ve Asya ülkelerinin takip ettiğini ifade etti.

“Türkiye en parlak yılını 2015’te yaşadı”

Alnıtemiz, Türkiye’nin ise en parlak yılını 2015’te yaşadığını belirterek şöyle konuştu: “O zaman aşağı yukarı 1.9 milyon bir yolcu trafiği sağlıyordu. Ama o dönemki malum hepimizin bildiği üzere jeopolotik, ekonomik ve coğrafyanın getirdiği sıkıntılardan ötürü neredeyse durum noktasına geldi. Zaten Galataport da o dönem içerisinde yapım aşamasındaydı. İstanbul’da bir limanımız da yoktu. Geçtiğimiz yıl 1.6 milyon yolcu trafiğiyle artık eski sayıları yakaladık diyebiliriz. 2024’te de inşallah yıl sonu 2 milyona yakın yolcu trafiğiyle kapatmayı hedefliyoruz.”

Türkiye’deki kruvaziyer turizmi sayısı nasıl artar?

Türkiye’deki kruvaziyer turizmi sayılarının artmasına ilişkin tespit ve önerilerini de paylaşan Alnıtemiz şöyle devam etti: “Bir gemi şirketi filosundaki bir gemiyi konumlandırırken tabii ki oradaki ana pazardan da ne kadar yolcu alacağı da önemli. Çünkü koskoca gemiyi İstanbul’da konumlandırıyor. Dolayısıyla İstanbul’dan bindireceği yolcu sayılarının da önemi var tabii ki yurt dışından ve uzak pazarlardan da gelen yolcular da var. Ama Türk pazarında önemi yadsınamaz. Dolayısıyla ne kadar Türk gezgini kruvaziyer gemilerinde misafir edebilirsek, gemilerin de o anlamda iştahı artacaktır. Burada konumlandırmak isteyeceklerdir. Dolaylı olarak turizm de gelişecektir. Doğru bir matematik değil ama biz bir Türk yolcu koyarsak gemiye, beş yabancı yolcu gelecek gibi kendime göre bir matematik yaptım.”

“Gemilere sadece ‘yolcu’ olarak bakmamak lazım”

Özgü Alnıtemiz, kruvaziyer gemilerinin sadece kruvaziyer yolcusu anlamına gelmediğine dikkat çekerek “İstanbul ya da Kuşadası hareketli gemilerde Amerika, Uzakdoğu, Avrupa pazarından gelen misafirler belli bir süreyi de Türkiye’de geçiriyor. Dolayısıyla bu geçirdikleri sürenin de yaratmış olduğu bir katmadeğer var. Sadece kruvaziyer yolcusu olarak bakmamak lazım. Çoğu zaman soruyorlar, ‘Kruvaziyerin ekonomiye katkısı ne’ diye. Gelen yolcunun yaptığı harcamanın dışındabunların öncesi, sonrası, konaklamaya yaptıkları harcamaları da bu matematiğin içine dahil etmek gerektiğini düşünüyorum.” diye belirtti.

“Kruvaziyerin geleceği gençlerde”

Kruvaziyerin geleceğinin genç jenerasyonda olduğunu vurgulayarak sözlerini sürdüren Alnıtemiz, “Kruvaziyerin geleceğini genç nesilde görüyoruz. X, y, z jenerasyonu. Şu anda bu jenerasyonun yüzde 75’i cruise seyahatini deneyimleyebilirim. Deneyenlerin yüzde 85’i bir daha giderim diyor. Dolayısıyla kruvaziyerin geleceğinin gençlerde olduğunu söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

“Kapadokya’yı görmeden 9 kere Paris’e giden Türk gezginler var”

Türkiye’deki gezgin profil üzerine de görüşlerini aktaran Alnıtemiz, Kapadokya’yı görmeden 9 kere Paris’e gidenlerin olduğunu kaydetti ve “Her şeyin ötesinde ülkemizi tanıyacağız. Türk gezginlerin seyahat periyotlarına baktığımız zaman daha çok temmuz-ağustos aylarında geziyoruz. Bu anlamda deniz kum güneş tatili biraz daha ön plana çıkıyor ve bazen gezginler buradan da çok feragat etmek istemiyor. Bizler de diyoruz ki, bir cruise gemisinde doğayı, denizi, gastronomiyi, tarihi ve aslında her şeyi bir arada bulabileceğiniz bir üründen bahsediyoruz. Bununla alakalı kendinize ne kadar zaman ayırmak istiyorsanız bunu yapabilme şansınız var. İnsanlar hayal ettikleri seyahatleri kolaylıkla gemi tatilinde planlayabilir.” diye konuştu.

“Gezme kültürüne odaklanmak önemli”

Alnıtemiz, gezme kültürüne hep beraber odaklanmanın da önemine işaret eden sözlerinde,” Üç tarafımız denizlerle çevrili diyoruz. Bu korkuyu da bir şekilde sizlerin sayesinde yenmeye çalışıyoruz. İşimiz kolay değil. Yunanistan bugün Türk turistlerin en fazla ziyaret ettiği destinasyonlardan biri. Aşağı yukarı yılda 1 milyon yerli turist Yunanistan ve Yunan Adaları’na gidiyor. Bütün kruvaziyer şirketlerini toplarsak en iyi yılda 50 bin kişisiniz gemilerle seyahat ettirebilmişiz. Bu çok şaşırtıcı, çok ufak bir porsiyon. Herkese beğendirecek gibi de bir durum söz konusu değil tabii ki ama şöyle söyleyeyim, bir kez deneyimleyen bir daha vazgeçmiyor.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir