Anasayfa » Etkinlik » Özgül Özkan Yavuz: “Gastronomide fark oluşturan hikayeleri birlikte yazmalıyız”

Özgül Özkan Yavuz: “Gastronomide fark oluşturan hikayeleri birlikte yazmalıyız”

Haber: Hatice Ünal Bilen – Fotoğraflar: Ümit Başer Alkaç

Gastronomi Turizmi Derneği’nin ‘Kanaat Önderleri Konuşuyor’ temalı GastroTalks konferans etkinliğinin konuğu olan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Gastronomide fark oluşturan hikayeleri birlikte yazmalıyız” dedi, Türk mutfağı seferberliği çağrısı yaptı…

Gastronomi Turizmi Derneği (GTD), ayda bir geleneksel olarak düzenlediği ‘Kanaat Önderleri Konuşuyor’ temalı GastroTalks konferans dizisinde bu defa Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’u ağırladı. 2 Ekim Cuma akşamı pandemi tedbirleri kapsamında Swissotel The Bosphorus Istanbul – Chalet Restaurant’ın bahçesinde gerçekleşen yemekli toplantıda Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ve dernek heyetinin yanı sıra Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık gibi önemli isimler de yer aldı. 2023 gastronomi stratejilerinin detaylı olarak masaya yatırıldığı etkinlikte, bakanlık çalışmaları kapsamında TGA (Turizm Geliştirme Ajansı) ile yapılabilecekler konuşuldu.Özgül Özkan Yavuz: “Türk mutfağı seferberliği başlatın”

‘Kanaat Önderleri Konuşuyor’ temalı GastroTalks konferans dizisinin pandemi sonrası ilk konuğu olan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, yaptığı konuşmada, “Gastronomide fark oluşturan hikayeleri birlikte yazmalıyız” dedi, Türk mutfağı seferberliği çağrısı yaptı. Özellikle ülkemizdeki restoran menülerinde yemek adlarının Türkçe yazılması ve yurt dışında da bunun bir akım haline gelmesi için derneğin misyon üstlenmesi gerektiğine işaret eden Özkan Yavuz, bakanlık olarak GTD’nin yanında olduklarını belirtti.

“Yerel ürünlerimiz yurt içi ve yurt dışı menülere Türkçe girilmeli”

Şeflerin yanı sıra restoranlarda kullanılması gereken ev yemekleri ve Türk ürünlerinin dünyaya yayılması gerekliliğini belirten Özkan Yavuz, GTD’nin bu alandaki çabalarını desteklediklerini ve gastronomi turizmi konusunun bakanlık tanıtımlarında en önemli argüman olduğunu aktardı. Yoğurt, pide, mantı vb. yerel ürünlerin yurt içi ve yurt dışı restoran menülerine Türkçe olarak girmesinin önemine dikkat çeken Özkan Yavuz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi himayesinde İngilizce baskısının yapıldığı Türk Mutfağı Yemek Tarifleri kitabının yurt dışına giden resmi heyetler ile first lady’lere takdim edilmesinin ciddiyetinden bahsetti. Tüm bunların yanı sıra Türk mutfağının sağlıklı beslenme konusunda büyük bir önem arz ettiğini özellikle Akdeniz mutfağı beslenmesinin yeniden ilgi çekmesinin ülkemiz için bir fırsat olduğunu ifade etti.“Üretici firmaların uzun vadeli iş birlikleri önemli”

Gastronomik ürün üretici firmaların ve sanayicilerin bu alanda uzun vadeli iş birliklerinin önemine değinen Özkan Yavuz, ayrıca çevre, doğa ve sürdürülebilir gıda politikaları konusunda derneğe büyük iş düştüğünü aktardı.

Bülent Akarcalı: “GTD iş birliği ve standartları önemli”

Türk mutfağını dünyada markalaştıracak önerileriyle bir yol haritası çizen Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, GTD iş birliği ve standartların önemine vurgu yaptı. Özellikle pandemi sonrasında önemi daha da artan GT Hijyen Belgesi konusuna dikkat çeken Akarcalı, Gastronomi Belgesi ve Gastroköy projesine ilişkin bilgiler aktardı.

Etkinlik, Şef Ali Ronay’ın sunumlarıyla lezzetlendi

Gastronomi Belgesi –GT Hijyen Belgesi ve Güvenli Turizm sertifikasyonlarının öneminin aktarıldığı etkinlikte ayrıca İstanbul Beyoğlu Kültür Yolu Projesi ile birlikte Türk dizi ve sinemalarının yurt dışında gösteriminin Türkiye turizminin tanıtım çalışmalarına sağlayacağı katkılar detaylandırıldı. Swissotel Bosphorus Istanbul’un Executive Şefi Ali Ronay ve ekibinin hazırladığı Ege Mercanı & Türk Mutfağı sunumlarıyla lezzetlenen etkinlik, Gastronomi Turizmi Derneği’ne yeni üyelerin beratlarının takdiminin ardından, GTD Başkanı Gürkan Boztepe’nin Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a teşekkür plaketi ve kendi kitabını hediye etmesi ile son buldu.#gastronomiturizmiderneği #gtd #kanaatönderlerikonuşuyor #gastrotalks #kültürveturizmbakanyardımcısıözgülözkanyavuz #gastronomi #gastronomiturizmi #swissotelbosphorusistanbul #şefalironay

 

 

İnceleyin

Wyndham’dan Tiflis’e yeni otel

Wyndham Hotels & Resorts, en yeni markası Registry Collection Hotels’i Tiflis’te yeni inşa edilen 100 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz