Anasayfa » Gündem » Paket Tur Yönetmeliği’nin yeniden düzenlenen 16. maddesine göre…

Paket Tur Yönetmeliği’nin yeniden düzenlenen 16. maddesine göre…

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), üyelerine Paket Tur Yönetmeliği’nde yapılan yeni düzenleme ile ilgili bir açıklama metni paylaştı. Yönetmeliğin yeniden düzenlenen 16’ncı maddesi ile ilgili olarak, fesih bildiriminin paket tur düzenleyicisi veya aracısına ulaşmasından itibaren 14 gün içinde yapılması hususunun 15 Mayıs 2020 tarih ve 31128 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği bildirildi.

Paket Tur Yönetmeliği’nde yeni düzenleme ile ilgili açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Değerli Üyelerimiz;

Birliğimizin 01 Nisan 2020 ve 16 Nisan 2020 tarihlerinde yaptığı başvuru üzerine Ticaret Bakanlığı’nın Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne geçici madde eklemek suretiyle yaptığı değişiklik 15 Mayıs 2020 tarih ve 31128 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe eklenen geçici madde ile Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle gerçekleşmeyen ve/veya tüketici tarafından iptal edilen paket turların bedellerinin iadesi konusunda Yönetmeliğin 16’ncı maddesi yeniden düzenlendi. Buna göre, Yönetmeliğin 16’ncı maddesindeki mevcut düzenleme kapsamında; fesih bildiriminin paket tur düzenleyicisi veya aracısına ulaşmasından itibaren 14 gün içinde yapılması hususu; 5 Şubat 2020 tarihinden sonraki iptal ve iade taleplerinde aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

5 Şubat 2020 tarihinden sonra başlayacak ve hava yolu ile ulaştırma içeren paket turların gerek seyahat acentası gerekse tüketici tarafından iptali halinde seyahat acentası tarafından hava yolu taşımacılığı için ödenen bedeller, uçuş yasağı kalktıktan sonraki 60’ıncı günü izleyen 14 gün içinde katılımcıya iade edilecektir. Katılımcının uçuş bedeli dışında kalan tutarın iadesini istemesi halinde bu bedel; paket tur ve sözleşme ile ilgili ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar kesilmek suretiyle ödenecek; tur katılımcısının hava yolu taşımacılığına ilişkin tutarın dışında kalan kısmı talep etmemesi halinde ise tüm paket tur bedelinin iadesi, uçuş yasağı kalktıktan sonraki 60’ıncı günü izleyen 14 gün içinde yapılacaktır.

Katılımcının bilgilendirilerek; hava yolu taşımacılığına ilişkin tutar dışında kalan paket tur bedelini (vergi, harç vb. kesilerek) talep edip etmediğine ilişkin seçimi, seyahat acentası tarafından ispata elverişli bir yöntemle kayıt altına alınacaktır.

İlgili düzenlemeye ilişkin Resmi Gazete linki aşağıdadır.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/05/20200515-8.htm

Kamuoyuna duyurulur.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği

TÜRSAB

#türkiyeseyahatacentalarıbirliği #türsab #paketturyönetmeliği #turizm #seyahat #covid19

İnceleyin

Türkiye’nin simge oteli 30. yılını kutluyor!

Dünyanın en köklü ve lüks otel gruplarından Kempinski markası yönetiminde misafirlerini ağırlayan Çırağan Palace Kempinski ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz