Anasayfa » Marka » Pandemi sürecinde ekipman tercihi nasıl yapılmalı?

Pandemi sürecinde ekipman tercihi nasıl yapılmalı?

Oda içinde ziyaretçilerin doğrudan kullandığı ekipmanlar pandemi sürecinde daha da önem kazandı. Kullanıcıların sürekli değişmesi nedeni ile ekipmanlar için ek uygulamaların programa dahil edilmesi gerektiğini belirten KLEO Minibar İş Geliştirme Müdürü Evrim Gür, pandemi sürecinde ekipman tercihine dair şu bilgilere değindi…

Yenisi ile değiştirme veya bakım

Minibarların ekonomik ömürleri 9-11 yıl arasında değişmektedir. Kozmetik (ürün görünümü) olarak minibarlar düzgün olmalı, temizlik ve bakım periyotları sıklaştırılmalıdır. Eğer kısmi yıpranmalar var ise teknik departmanları olan oteller, üreticiden parça değişimi teklifi almalı ya da tüm minibarların bakım ve onarımlarının fabrikada yapılması için re-work teklifi talep etmelidir. Minibarlar eskimiş ise değiştirilmelidir.

Doğru ürün tercihi

Minibar ve mini buzdolabı iki ayrı kavramdır. Mini buzdolabı kişisel kullanım için tasarlanmışken, minibar çoklu ve değişken kullanıcıların taleplerine cevap verir. Mini buzdolabı ile minibarı ayıran en önemli fark buzluktur. Minibarlarda hijyenik ve kolay temizlik açısından buzluk bulunmaz. Böylelikle içeride girinti ve çıkıntı olmayan kullanışlı ve hijyenik bir alan sunulur. Pandemi sürecinde buzluklu dolaplardan uzak durulması gerekebilir. Bir önceki kullanıcının gıda artığını donması için buzluğun üzerinde bekletmesi veya unutması bile o buzdolabının bastan sonra dezenfekte edilmesini gerektirir.

Ürün tasarımı ise, kolay temizlenebilmesi (Easy to Clean) için önemlidir. Hem dış gövdesinde hem de iç hacminde ne kadar az girinti ve çıkıntı var ise, o ürün hem kolay kullanılır hem de kolay temizlenebilir. Bu nedenle karmaşık tasarımları tercih etmemek gerekir.

Performans değerlendirmesi

Minibar, son yıllarda sadece otellerin sundukları içeceklerin bulunduğu bir ekipman olmaktan çıkmıştır. Konuklar yanlarında getirdikleri insülin, ilaç, anne sütü ve bebek malzemesi gibi gıdaları da kaldıkları sürede minibar içerisinde saklamaktadır.

Minibar ürünleri 24 saat oda içerisinde çalışan tek üründür. Ziyaretçilerin kaldıkları otel hakkında fikir edindikleri ekipmanlardan biridir. Bir minibar ne kadar temiz ve uygun performansta çalışıyor ise ziyaretçi o kadar memnun kalmaktadır.

Ayrıca ülkemiz iklim koşullarına göre doğru soğutma sisteminin tercih edilmesi de önemlidir. Minibarlar absorbe, peltier ve kompresör sistem olarak 3 farklı soğutma sistemlerinde üretilir. Absorbe ve Peltier sistemler ısıtma karşılığı soğutma elde ettiklerinden kabin içerisindeki ısı salınımları yüksektir. Bu nedenle soğutma performansları için 20 derecede test edilmiş katalog performans değerlerine değil, gerçek ortamdaki soğutma ve elektrik sarfiyat performanslarını değerlendirmek daha da önem kazanmaktadır. Tercih noktasında şu anda dünyadaki en güncel trend, kompresör sistem minibarlardır.

#kelo #minibar #otel #restoran #cafe #evrimgür #covid19

 

 

İnceleyin

Genişlemiş pazar ağını güçlü Ar-Ge ekosistemine borçlu: Kristal Endüstriyel

Kristal Endüstriyel, endüstriyel mutfak serüveninde 26. yılını geride bırakarak, Ar-Ge Merkezi ekibi ile küresel trendleri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.