Pandemi yaşam maliyeti listesini değiştirdi: İstanbul’da son durum ne?

Mercer 2021 Yaşam Maliyeti Araştırması şehir sıralamasında geçtiğimiz yıl 156’ıncı sırada yer alan İstanbul, bu yıl 17 sıra ucuzlayarak listeye 173’üncü sıradan girdi. Dünyanın en pahalı şehri Aşkabat olurken, en ucuz şehri ise Bişkek olarak açıklandı. 

Mercer’ın mobil işgücüne yönelik ücret ayarlamalarında ve politikalarında son derece önemli bir referans kaynağı olan ve bu sene 27’incisi gerçekleştirilen ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Ülkeler COVID-19’un neticesinde ortaya çıkan ekonomik ve siyasi sorunların yanı sıra sağlık sorunlarıyla mücadele etmeye devam ederken, pandemi Mercer 2021 Yaşam Maliyeti Araştırması şehir sıralamasında büyük değişikliklere yol açtı. Beş kıtada 209 şehri kapsayan araştırmada 2021 yılında dünyanın en pahalı şehri Aşkabat olurken; en ucuz şehir ise Bişkek olarak belirlendi. Yıllardır ilk sırada yer alan Hong Kong 2’inci sıraya gerilerken, dünyanın finans merkezi New York, listede 20. sırada yer aldı.

İstanbul 173. sırada

Geçtiğimiz yıl 156’ıncı sırada yer alan İstanbul, bu yıl 17 sıra ucuzlayarak listeye 173’üncü sıradan girdi.

Araştırma 5 kıtada 209 şehri kapsıyor 

Yurt dışındaki çalışanlara ödenecek ücretler konusunda hükümetler ve çokuluslu şirketlere rehberlik eden ‘Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması’, 5 kıtada 209 şehirde gerçekleştirildi. Araştırmada bu kentlerin yaşam maliyetleri hesaplandı. (Milliyet)

#Mercer2021YaşamMaliyetiAraştırması #istanbul #aşkabat #bişkek #enucuzşehir #enpahalışehir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir