Çarşamba , 17 Ağustos 2022
Anasayfa » Cem Polatoğlu » Polatoğlu: Acenteciler, rehberler, çalışanlar hatta üç kağıtçılarımız bile hazır dostlar. Ya siz?

Polatoğlu: Acenteciler, rehberler, çalışanlar hatta üç kağıtçılarımız bile hazır dostlar. Ya siz?

Körfez Savaşı, Anayasa fırlatma, Sultanahmet bombaları, Reina baskını, Esad, Mısır, Almanya, Amerika restleşmeleri, Kardak krizi, Apo krizi, 5 Nisan kararları, Rus uçağının düşürülmesi vs. Hepsi hikaye. En fazlası 3, olmadı 6 ay sürdü krizlerin. Peki ya pandemi?

İkinci seneyi dolduruyoruz. Turizm tarihinin gelmiş-geçmiş en kötü dönemiydi bu. Sektöre çok büyük hasarlar verdi. Büyük-küçük birçok acente dayanamadı bu krize. Ya sektörü bıraktılar ya da geçici olarak başka işler yapıyorlar. Esas sorun sektördeki “eleman kaybı”.

Hiçbir sektöre benzemez turizmdeki bu kayıp. 15-20 sene tecrübe ister, sabır ister, bilgi, kültür, zeka ister, geceni, gündüzünü, bayramını, seyranını ister. Yol ister, yordam ister. İşte böyle birçok meslektaşımızı başka sektörlere kaptırdık. En önemlisi, bir daha geri dönmemek üzere kaybettik. Onlar artık çok daha az çalışarak çok daha fazla para kazanmanın mümkün olduğunu gördüler. Sadece ruhuna turizm bulaşmış benim gibi mazoşistler sektöre geri dönecektir.

Arkadaşlar, hazır mısınız?

Pandemi aşı ile birlikte düşme eğilimine girdi. Sektörde ufak ufak kıpırdanmalar başladı. Geçtiğimiz bayram yurt içi yapan meslektaşlarımız, tüm zamanların satış rekorlarını kırdı. Incoming’de Türkiye’ye gelebilen ülkeler acenteleri, esnafı ve otelleri kısmi de olsa rahatlattı. Outgoing yapan acenteler ise kıpırdanmaya, eski elemanlarını geri çağırmaya başladı. AB ülkeleri de tek tek Türklere kapılarını, konsoloslukları ise vize departmanlarını açmaya başladı.

Hatta üç kağıdın ABC’sini yazan, iki sene önce “2023’e sizi TURA götüreceğim” deyip uçağı, oteli bile olmayan turları satan, TL bazında Amerika turu satıp dolara çeviren, ancak dolar %40 artınca turları iptal edip binlerce kişiden hiçbir şey yapmadan %40 kar eden, resmi evrakta sahtecilik yapıp, müşterisine sahte sigorta poliçesi veren, isim hakkını kiraladığı duayen turizmci ölünce “Param nerede” diye soran, tek kuruş geri ödemediği müşterilerine; “paraların hepsini rahmetliye vermiştim” diyerek cennetin adresini gösteren bile, buradan götürüp Miami’de batırdığı paraları yerine koymak amacı ile Türkiye’ye dönmüş.
Kısaca, acenteciler, rehberler, çalışanlar hatta üç kağıtçılarımız bile hazır dostlar.

Vira Bismillah…

#cempolatoğlu #turizm #seyahat #acente #pandemi #kriz

 

İnceleyin

Foodtech Raporu yayınladı

Foodtech alanındaki inovasyon ve girişimlere rehberlik edecek GOOINN araştırma raporu yayınlandı. 2019 yılında 220 milyar ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz