Anasayfa » Etkinlik » Porselenin Yıldızı, Lezzetin Yıldızlarını “ Design for Chefs ” için Kütahya’da Ağırladı

Porselenin Yıldızı, Lezzetin Yıldızlarını “ Design for Chefs ” için Kütahya’da Ağırladı

 Porselenin yıldızı, lezzetin yıldızlarını “Design for Chefs” etkinlikleri kapsamında 2017-2018 tasarımlarına yön vermek amacıyla Kütahya Porselen fabrikasında ağırladı. Hedefte Türkiye’deki tüm şeflere ulaşmak ve markanın gelecek tasarımlarına birlikte yön vermek var!

Kuruluşundan bu yana Türkiye’nin ekonomisine her koşulda tam destek sunan Kütahya Porselen, yerli ürün talebini artırmak ve gastronomi sektörüne daha katma değerli ve kullanıcı odaklı ürünler sunabilmek amacıyla Executive Chef Rafet İnce liderliğindeki sektörün ileri gelen şefleriyle birlikte fabrika tanıtımı ve odak grup toplantısı gerçekleştirdi. Kuruluşun tasarım çalışmalarındaki fikir ortakları olarak gördüğü şeflerin katkılarıyla verimli bir odak grup çalışması gerçekleştirildi.Türkiye’de porselen sektöründe şeflere yönelik önde gelen tasarım organizasyonlardan biri olan “Design for Chefs 2016” 12 Kasım Cumartesi günü Kütahya Porselen’in Kütahya’daki kuruluş yerleşkesinde başladı. Öncelikle özel sunumlar eşliğinde Kütahya’nın yöresel lezzetlerini tadan şefler, ardından üretim tesisinde porselenin emek yoğun üretim sürecini zaman zaman bizzat üretime dahil olarak tecrübe ettiler. Organizasyonun ikinci gününde odak grup çalışması kapsamında Kütahya Porselen tasarım ekibi ile gastronomi şefleri arasında gerçekleştirilen toplantıda geleceğin gastronomisi ve porselen ürünleri tartışıldı. Değerli fikir çıktılarının alındığı toplantının ardından NG Porselen Müzesi ziyareti gerçekleştirilerek organizasyon tamamlandı.

Gelenekselleşecek

Gelenekselleştirilmek amacıyla başlatılan “Design for Chefs” organizasyonunda edinilen olumlu izlenimler ve tartışılan yeni ürün fikirleri, yerli gastronomi ve yerli porselen sektörünün aynı kültürel değerler üzerinde yükselmesi adına büyük önem taşıyor. Türkiye’nin markası Kütahya Porselen, kullanıcı odaklı yenilikçi ürün fikirleriyle ve gerçekleştireceği yeni etkinlikleriyle sektörünün lokomotifi olmaya devam edecek.

Rüştü Düver: “2016 iyi geçti, 2017’nin daha da iyi geçeceğine inanıyoruz”

Hotel restaurant & hi-tech dergisi olarak bizler de bu verimli ve keyifli etkinliğin bir parçası olarak mutfak dünyasının en gözde şefleriyle yola çıktık, porselen bir tabağın zorlu ama bir o kadar da ilgi çeken üretim hikayesine konuk olduk.Etkinlikler boyunca bizleri bir an olsun yalnız bırakmayan Kütahya Porselen Genel Müdürü Rüştü Düver ile bir araya geldik, “Design for Chefs” etkinliğinden markanın 2017 büyüme stratejilerine, tasarım odaklarına ve porselen gelişimine kadar her bir konuyu detaylı olarak konuştuk.

 Rüştü Bey, “Design for Chefs” etkinliğinin düzenleniş amacından bahsederek, şeflerle başlattığınız tasarım çalışmalarını ana noktalarıyla anlatır mısınız?

Kütahya Porselen olarak bugüne kadar kendimizi çok iyi tanıtamadığımızı düşünüyorum. Pazara yönelik harika ürünlerimiz vardı ama ne yazık ki ne markamızı tanıyorlar ne de yaptığımızı biliyorlardı.Özellikle son beş yıldır gerek Afyon’daki toplantılarımız gerekse birebir yaptığımız görüşmelerimiz neticesinde ürünlerimizi hedef kitle ve pazarlara ulaştırmaya ve tanıtmaya çalıştık. Ancak bu girişimlerimiz de belli bir noktaya kadar gelişebildi.Şöyle de bir durum söz konusu tabii; şeflerimizin kafalarında kullanmak istedikleri çok sayıda ürün var. Doğal olarak ürün gamının hepsini birebir showroomlarımızda görme imkanları da olmuyor. Biz nereye showroom açarsak açalım uzaklığından veya yakınlığından şikayet ediyorlar.Örneğin Şişli’de bir showroomumuz var, haliyle lokasyonun trafik sorunundan şikayet ediyorlar. İstanbul sınırları içinde bu sorunu çözmek bugünün koşullarında çok da kolay değil. Baktığınızda her yerde farklı problemler var aslında…Biz de bundan hareketle “Design for Chefs” buluşmasının en doğru yol olacağına karar vererek bu yıl ilkini düzenledik.

“Şefler üretim zorluğunu görerek, ürünleri daha dikkatli kullanıyorlar”

Bu etkinlikle neyi hedefledik? Her şeyden evvel şefler üretimin ne şekilde gerçekleştiğini yerinde görerek, ürünleri daha dikkatli kullanıyorlar. Bu kadar zor üretilen bir ürünün aslında tukaka olmadığının farkına varıyorlar. Bu da bizim açımızdan çok değerli ki Kütahya’daki fabrikamızda çalışmalarımızı yerinde görerek kendileri de takdir ettiler zaten.Şeflerin istek ve beklentilerine uygun tabaklar yapmak bizim için önemli bir nokta. Nitekim bundan 6-7 sene önce Defne Koz’a tabak tasarlattığımız zaman da yine bu şeflerle birlikte beyin fırtınası yapmıştık. Defne Koz, onlardan aldığımız geri dönüşümlere göre tasarımlarına yön verdi. Dolayısıyla bugünkü toplantılarda da gördüğünüz gibi fabrikanın tüm tasarım ekibi buradaydı. Toplantılardan çıkan sonuçlar doğrultusunda ekibimiz bundan sonraki tasarımlarını daha doğru bir şekilde yapmaya gayret edecekler.

üretim

İki günlük programın ilk günü fabrika üretim bandının şeflere tanıtımı, bilgilendirme toplantısı ve ikinci gününde karşılıklı fikir alışverişleriyle geçti. Peki bundan sonraki yol haritanız ne olacak, biraz daha detay verebilir misiniz?

Türkiye’deki şeflerin sayısı bu kadar değil tabii. Antalya bölgesi var, Anadolu’da şeflerimiz var. Buraya gelenler Türkiye’nin yıldız şefleri. Bildiğiniz üzere bu pazar çok geniş. Bir de bu işin halk lokantaları var. Anadolu’da daha farklı konseptler var. Bu sebeple bunların hepsine uygun çalışmalar yapmamız lazım.Bundan sonraki adımımız, etkinliğimizi farklı şef gruplarına yönelik gerçekleştirmek olacak. Bu sayede hem markamızı tanıtacağız hem de onların isteklerine uygun çalışmalar yapmaya gayret göstereceğiz.Amacımız şeflerle buluşmamızı yılda bir veya iki kere düzenleyerek geleneksel hale getirmek. Bundan sonraki yıllarda farklı şeflerle bir araya gelerek Türkiye’deki tüm şeflere ulaşmayı hedefliyoruz.

Kütahya Porselen’in Horeca pazarındaki rekabet gücünden, pazar payından da bahseder misiniz? Markayı otel ve restoran pazarında ne şekilde konumlandırıyorsunuz?

Buna dair Türkiye’de bir ölçümleme yok. Ülkemizdeki otel pazarı budur, pazarın şu kadarı Kütahya Porselen markasınıdır şeklinde ne yazık ki istatiksel bilgi paylaşımı yapamıyorum. Ancak pazardaki konuma ve cirosal rakamlara göre değerlendirdiğimizde bu sektörün yaklaşık %40’ına hakim olduğumuzu söyleyebilirim.Kütahya Porselen olarak biz ilk kurulduğumuzdan bu yana Horeca grubu içindeydik. Ancak biliyorsunuz Kütahya ve Güral birlikte hareket ettikleri bir dönemde ailenin bir takdiri vardı. Güral Porselen Horeca grubunda, Kütahya Porselen ise ev grubunda ilerlemesi yönünde politikaları vardı. 2004 yılına kadar bu şekilde ilerledik. Böyle olduğu için de özellikle halk tipi restoranlarda, sokaktaki kebapçılarda, çorbacılarda Kütahya Porselen’i çok fazla göremediniz. O yüzden insanlar daha çok rakip firmaları tercih ettiler çünkü pazarda çok etkin değildik.2004’ten sonra ise dikkat ederseniz hep büyük ve kaliteli projelerin içinde yer aldık. Beş yıldızlı otellerde, tatil köylerinde özellikle a la carte’lara baktığınız zaman bizim konsept ürünlerimizi ağırlıklı görmeniz mümkündür.

Peki önümüzdeki yıldan beklentileriniz neler? 2016 yılı değerlendirmesiyle birlikye yeni dönem proje ve yatırımlarınızdan da söz eder misiniz?

2016 yılını biz bir bütün olarak kabul ediyoruz. Bu yüzden de Horeca, ev serisi ve ihracat grupları olarak ayırmak istemiyorum.Sorunuza geleyim, Kütahya markası için bu yıl çok başarılı geçti. Bunun değerlendirmesini de şöyle yapıyoruz, üretim yapan fabrikalarımızın tamamı 2016 yılı boyunca çalıştı. Dolayısıyla biz ürettiğimiz malı satmışız. Şayet bir sıkıntı olsaydı fabrikalarımızın bir veya ikisini kapatmış olurduk.Bu doğrultuda 2016 bizim için kötü bir yıl değildi ama birtakım sektörler kötü olduğu için biz onların yerine ikame pazarlar koyduk. Mesela Horeca pazarının eski başarısı yoktu. Sadece bu yıl da değil, geçen yıl da kötüydü. Biz Horeca’daki eksikliğimizi bu defa diğer alanlarda, ihracatta tamamladık. İşte bu yüzden olaya bir bütün olarak baktığımızı söylüyorum.2017 yılına gelirsek, gelecek yılın da aynı şekilde kötü olacağını düşünmüyorum. Hatta daha iyi bir yıl olacağı inancındayım.

resim

Müzeyyen Şirin :”Şeflerimizi dinlemek tasarımlarımıza değer katacak”

“Design for Chefs” etkinliğine önemli katkıları ve nazik ağırlamasıyla değer katan isimlerden biri de hiç şüphesiz, Kütahya Porselen Genel Müdür Yardımcısı Müzeyyen Şirin’di. Dünyaca ünlü markanın tasarım odaklarını, gelecek dizayn çalışmalarına yön verecek marka-şef dayanışmasını ise Müzeyyen Şirin ile konuştuk.

Müzeyyen Hanım, Kütahya Porselen’in bugüne kadarki tasarım çizgisi ve yaklaşımları neydi? “Design for Chefs” buluşmasından sonraki marka-şef ittifakı üretim sürecine dizayn aşamalarında ne şekilde yansıyacak?

Bu organizasyonda nihai tüketicimiz ve aynı zamanda bizim için çok değerli olan şeflerimizden tasarımlarla ilgili geri bildirim almayı hedefledik. Zaten adı üstünde, organizasyonumuza “Design for Chefs” dedik.Bu etkinliğin ilkini 2012 yılında çok da profesyonel olmadan İstanbul’da gerçekleştirmiştik. Oradan aldığımız geri bildirimler doğrultusunda Tasarımcı Defne Koz ile çalışarak çok güzel bir koleksiyon ortaya koyduk. Bu da bize “Red Dot Design Award” ve “IDEA Awards” ödüllerini getirdi.Biz o zaman anladık ki, kendi içimizde kapalı yaptığımız doğru tasarımcılarla yapmadığımız tasarımlar çok daha başarılı oluyor. Türkiye’nin değerli şeflerinin görüşlerini almak bize çok daha olumlu katkılar sağlayacaktı…Organizasyon kararı tam da bu düşünce üzerine çıktı. Yaklaşık 2-3 ay önce Rafet İnce şefimiz ile yaptığımız bir değerlendirme toplantısının ardından organizasyonu hayata geçirmeye karar verdik. Bununla hem şeflerimiz porselen üretimini görsün, Kütahya Porselen’i tanısın hem de etkinliğin esas önemli kısmı olarak tasarım ekibimizle şeflerin karşılıklı bilgi ve fikir alışverişlerine ortam sağmayı istedik.

Bu buluşmasının hemen ardından tasarım ekibinizle ne tür bir çalışma yürüteceksiniz? Bundan sonraki yol haritanız ne olacak?

Bugün oturumun ilk kısmını gerçekleştirdik. Ardından buradan çıkan görüşleri alıp değerlendirerek tasarım ekibimizle birlikte iki gün daha çalışma yapacağız ve ortaya bir tasarım teması çıkaracağız. Bu tema üzerinden de tasarımlarımızı gerçekleştirip, şeflerimize ürünün kullanımıyla ilgili görüşlerini alıp, akabinde pazara sunacağız.Bu çalışmanın çok faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü tasarımda esas tuttuğumuz nihai müşterilerimizin beklentileri gibi onları sunan şeflerimizin beklentileri de çok değerli bizim için. Bunu da en sağlıklı ve verimli şekilde bu toplantılarla alacağımızı düşünüyorum.

Kütahya Porselen’in ev dışı tüketim kanalında tasarım algısı nedir? Tasarımlarını belirleyen kriterleri nelerdir?

Bahsettiğim gibi fokus grubu çalışmaları yaparak trend olan konularda öncelik yapmayı hedefliyoruz. Öncelikle tasarım algımızı az önce de söylediğim gibi müşterilerimizin beklentilerine göre gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz.Bizim sektörümüzün trend belirleyicileri Avrupa’da çok daha yaygın. Her yılın ağustos ayında trend belirleyicilerden bize bilgiler gelir. Onlarla birlikte müşteri beklentilerini öğrenerek gelecek iki yıl için tasarım temalarımızı belirliyoruz. Bir tasarım koleksiyonunu hazırlamak zaten iki yılımızı alıyor. İki yıl içinde de o ürünü geliştirip, nihai grubu fokus grubu çalışması yaptırarak görüşlerini sunuyoruz.

aa

Türkiye ve dünyada bu sektöre yönelik trendler ne yöne doğru gidiyor?

Türkiye ve dünyada trendler doğallığa ve organikliğe doğru gidiyor. Beyaz ürünlerin yanı sıra özellikle gastronomi alanında mat görünümlü doğal, tabağı elinize aldığınızda düzgün olmayan girift yapıya sahip tabaklar öne çıkıyor. Avrupa’da böyle, Türkiye’de de böyle.Renk konusunda ise artık daha esneğiz; beyazdan çıktık, tabaklarda renkli tasarımlar da görüyoruz. Renkli derken yorucu olmayan, daha sade, rahatlatıcı, pastel tonlardan bahsediyorum.“Reaktif sır” dediğimiz teknik bir terim var. Yüzeydeki birkaç ambiyansı doğallığını koruyarak öne çıkaran tasarımlar ki artık onlara da sıkça rastlıyoruz.

Rafet İnce / Burgu Arjaan & Tango Arjaan by Rotana Executive Şefi

“Porselene bakış açımız değişti”“Ben Kütahya Porselen’in marka yüzüyüm aynı zamanda. Ama şunu söyleyebilirim, bu geç kalınmış bir proje, bence 10 sene önce yapılıp, hayata geçirilmesi gerekirdi. Çünkü Kütahya Porselen gerçekten iki gün boyunca gezdik ve gözlerimizle de gördük ki, dünyanın ve Türkiye’nin en büyük porselen markası. Keşke tüm bu yatırımlar, şeflere olan yakın ilgi ve yaklaşımlar bundan 10 sene öncesinde başlasaydı, çok daha iyi olurdu. Burada önemli bir kayıp var. Bundan önce ağırlıklı olarak perakendeye yatırım yapılmış, artık bizlere yatırım yapılıyor. Çünkü onlar da biliyor ki tabağa onayı veren, şefler…Peki bu üretim ve tasarımlara ne şekilde yansır? Tabağın tek kullanıcısı şefler olduğu için onların söylediklerine kulak vermek, taleplerine uygun çözümler sunmak önemli. 2017 ve 2018 döneminde tüm bu çalışmaların etkilerini ve tepkilerini göreceğiz. Bu buluşmalar bizlerin dışında Türkiye’nin farklı şehirlerinden seçilmiş şeflerle de devam edecek. Toplamda 150 kadar şefle Kütahya Porselen yeni tasarımlarına hayat vermeye devam edecek. Herkesin ortak etkileri birleştirilip, toplamda 25 farklı tabak dizayn edilecek.Avrupa’ya baktığımızda tabak tasarımları şeflerin ve gurmelerin yorumları üzerinden gerçekleştirilir. Biz de ise bir ilkti.“Design for Chfes” etkinliğiyle ayrıca porselene bakış açımız değişti. Altı üstü tabak, porselen deyip geçiyorduk. Fabrikayı gezdiğimizde bambaşka bir dünyaya eriştik. Dolayısıyla bunun verimli ve faydalı bir çalışma olduğunu düşünüyorum.”

 Gökhan Tufan / Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı

“Kütahya Porselen’in temizlik ve düzenine hayran kaldım”“Türkiye’de çok sayıda otel ve restoran yatırımları gerçekleşiyor. Yatırımcıların ve otel genel müdürlerinin bir takım fikirleri oluyor. Bunlara istinaden bir ürün tedariki gerçekleşiyor. Lakin bunların kararını şefler veriyor. Sonuçta tek elden kullanıcıları olarak operasyonel manada tabakta kalite, çeşitlilik, dizayn gibi kriterleri en iyi bizler biliyoruz. Dolayısıyla bu etkinliğin her iki tarafa da ciddi bir fayda sağlayacağını düşünüyorum.Bu organizasyonun önemli noktalarından biri de, Kütahya Porselen bir dünya markası. Öncelikle böyle bir markanın üretim tesisini gezmek bizim için çok büyük bir şans. Prosesleri yerinde görmek önemliydi. Onun dışında üretim alanlarında temizlik, hijyen ve düzene açıkçası hayran kaldım.Bununla beraber Kütahya Porselen TAŞKAPON’un ana sponsorlarından biridir. O nedenle de bu vesileyle konfederasyonumuza verdiği desteklerden dolayı Genel Müdür Rüştü Düver’e ve tüm ekibe teşekkürlerimi sunuyorum.”

şefler

 Uğur Alparslan / Sürmeli Hotel İstanbul Executive Şefi

“İki günde çok şeyler aldık, çok şeyler verdik”

“Etkinlik çok keyifli ve verimli geçti. İki günlük program boyunca Türkiye’nin önemli otel ve restoran gruplarından seçilen şef arkadaşlarımızla bir beyin fırtınası yaptık. Neticesinde ortaya ciddi bir proje çıkacağına inanıyorum. Bu çalışmaların devam etmesi halinde eminim, hem Türk hem de Avrupa gastronomisi anlamında önemli sonuçlar ortaya çıkacak. Design For Chefs 2016 etkinliğinin ilk buluşmasında biz şefler olarak çok şey aldık, çok şeyler de verdik diye düşünüyorum.”

Mehmet Yalçınkaya / Wyndham Grand Kalamış Marina Hotel Executive Şefi

“Üretici firmalar bizi dinlemiyordu, bu ilktir”

“Bu etkinlik sayesinde aslında Kütahya Porselen ile de tanışmış olduk. Onun ötesinde etkinliğin gelecek tasarımların başarısı açısından sektörümüze önemli bir katkı sağlayacağı düşüncesindeyim. Arkadaşlarımız toplantılarda isteklerini bildirdiler, bu da çok önemliydi. Çünkü normalde üretici firmalar bizlere bir tabaktan neler beklediğimizi sormazlar. Tabii kimi firmalarla bu anlamda beyin fırtınası yaptığımız zamanlar da olmuştu ama hiçbiri Design For Chefs kadar etkili bir çalışma olmadı. Bu ben ve diğer meslektaşlarım için ilkti. Bu sebeple de bizleri tasarıma ortak eden Kütahya Porselen’e teşekkür ederim.”

Ayvaz Akbacak / Danışman Şef

“Organizasyon muhteşemdi. Bu tür etkinliklerin hem tüketici hem üretici hem de şeflere büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bunun da sebebi, yapılan toplantıların sonuçlarına bakarsanız, bazı ürünlerin gözükmediği, bazı ürünlerin ulaşmadığı, bazı şeflerin görüşlerinin firma yöneticilerine ulaşmadığına tanık olduk. Avrupa’daki çoğu büyük firmaların ArGe departmanlarında şefler vardır. Bu neden? Çünkü ne istediğini biliyor, bunun için de üreticiler de bu beklentiler doğrultusunda üretim yapıyor. Karşılıklı bilgi alışverişinin hem Kütahya Porselen markasının yeni tasarımlarına hem de sektöre faydalı olacağını düşünüyorum.”

#PorseleninYıldızı #Porselen #LezzetinYıldızları #Lezzet #DesignforChefs #KütahyadaAğırladı #Kütahya

 

 

İnceleyin

Günden güne, fincandan fincana memnuniyet; JURA

1931’den bu yana yenilikçi üst düzey ev aletleri üretimi gerçekleştiren JURA Elektroapparate AG; ev, ofis ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz