Anasayfa » Sarp Özkar » PR ve İletişim Sayesinde Trafiğinizi 10 Kat Nasıl Artırabilirsiniz?

PR ve İletişim Sayesinde Trafiğinizi 10 Kat Nasıl Artırabilirsiniz?

Travel PR Ajans Başkanı / Sarp Özkar

“Satışların güvenli bir şekilde artışı ve yeni yatırımcıların ilgisi iyi kurgulanmış bir Halkla İlişkiler çalışmalarından sonra gelir.”

Halkla İlişkiler, tamamen ilişki yönetimi ve iletişimler bütünüdür. İş dünyasında hiçbir şey; arama motorlarıyla, müşterilerinizle, geleneksel ve sosyal medyayla, bulunduğunuz daha geniş pazarlarla, hatta yatırımcılar ve paydaşlar ile kurulan sağlıklı iletişim olmadan gerçekleşemez.

Halkla İlişkiler ve SEO birlikte çalışır

Arama motoru için optimize edilmiş Dijital PR çalışmaları, web sitenize ve markanız için oluşturulmuş blog sayfalarınıza güçlü linkler sağlayarak arama motorları ile ilişkiler kurar. Anahtar kelimelerin ve bilgi veren içeriklerin akıllıca kullanılması, şirketiniz ve sahip olduğunuz markalar için yüksek aramalar üreterek, dijital pazarlama sürecinin başlangıcında şirket profilinizi yükseltir. Kaliteli organik linkler, sitenizi kaç kişinin ziyaret edeceğini ve buna bağlı olarak da sitede geçirecekleri süreyi belirler. Web sitenize backlink veren alanında söz sahibi dijital mecralar, markanızı ve şirketinizi arama sıralamasında yukarı taşıyarak sitenize daha fazla trafik çekmenizi sağlar. Keza on-page ve off-page yapılacak SEO çalışmaları da aynı şekilde… Bu yöntem, güvenilirliği daha az olan ücretli reklamlara kıyasla, değerli bir trafik oluşturur. İyi bir halkla ilişkiler çalışması, araştırmacıların sorduğu soruları yanıtlar. İnsanların sahip olduğu-aradığı eksiklere hitap eder ve işletmenizi arama motoru sıralamalarında daha yükseğe çıkarır.

Aynı durum, hedef kitlelerinizin izlediği sosyal platformları kullanarak başlattığınız sohbetler yoluyla, araştırmacıları sosyal medyada sitenize yönlendiren linkler için de geçerlidir. Yer imleri ve URL’lere yazma gibi doğrudan linkler sitenize trafik çekmede çok yararlıdır. Birçok markanın kullandığı, e-posta pazarlamasının kullanılması da, doğrudan linkler sayesinde sitenize trafik çekmenizi sağlar. Burada fark oluşturan konu; arama yapanların sorularını yanıtlayan ve optimize edilmiş SEO çalışmaları yapılarak oluşturulmuş içeriğin, sitenize birçok ücretli profil yükseltme çözümlerinden çok daha fazla trafik çekmesidir.

Marka etkileşim trafiğini artırmak

İnsan ve sosyal katılım alanında, Halkla İlişkiler sadece dijital trafiği değil, aynı zamanda satışa yol açan marka etkileşim trafiğini de artırmakta önem arz eder. Ürününüz görünür olmalı (farkındalık oluşturulmalı), onu görenlerin ilgisini çekmeli, daha sonra satın alma arzusu oluşturmalı ve satın alma yapmak için onları harekete geçirecek kadar motive edebilmelidir. PR ve İletişim çalışmaları, bu farkındalık, ilgi, eylem sürecinin hayati bir girdisidir, çünkü kullanıcılar ve diğer kitleler ile sıkı ilişkiler ortaya koyar.

Yayımlanan Nielsen Trust Pazarlama Raporu’na göre; medyada yer alan markaların hemen hepsinin, güçlü ve güvenilir bir marka danışmanı olduğunu açıkladı. Ayrıca, araştırmada tüketicilerin %83’ünün tanıdıkları kişilerin tavsiyelerine değer verdiğini, %92’sinin çevrimiçi incelemeleri okuduğunu ve alıcıların %66’sının çevrimiçi olarak yayınlanan tüketici görüşlerini güvenilir bulduğunu gösterdi. Etkileşim oluşturan tüketicilerle yapılan görüşmeler ve iletişim faaliyetleri, marka etkileşimi ve trafik için altın değerindedir. Konunun uzmanlığını gösteren basın bültenleri, piyasadaki yeni eğilimler, farkındalıklar ve yeni ürün geliştirmeleri trafik, güven ve etkileşimin itici bir güç olduğunu göstermektedir. Halkla İlişkiler ve PR çalışmaları, marka amacını göstermenin ve şirketinize, ürünlerine bir değerler sistemi kazandırmanın harika bir yoludur.

Trafik ve etkileşimi artırmak için neden PR’ı kullanırız?

Trafiği artırmadan ve sosyal etkileşim oluşturmadan satışları artırmayı denemek, bunun gerçekleşme ihtimalini son derece düşürecektir. İyi optimize edilmiş SEO çalışmaları ile kurgulanmış PR-iletişim çalışmalarının oluşturduğu  dijital ilişkiler ve sosyal medya kanallarının verimli kullanımı olmadan ya da basında yer almadan, trafik çekmek mümkün olmadığı gibi, tüketici tarafında satın alma kararlarının alınması için gerekli olan marka ilgisini de oluşturamazsınız. Ürününüzün doğru ve tüketiciye yarar sağlayan bir ürün olması gerekir ancak bu yine de tek başına yeterli değildir. PR ve iletişim çalışmaları sayesinde trafik oluşturur ve başka hiçbir şeyin yapamayacağı şekilde etkileşim oluşturabilirsiniz. Şunu unutmayın ki; satışların güvenli bir şekilde artışı ve yeni yatırımcıların ilgisi iyi kurgulanmış bir Halkla İlişkiler çalışmalarından sonra gelir.

#halklailişkiler #prveiletişim #turizmhalklailişkiler #dijitalprçalışma #turizmdijital #sarpözkar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.