Anasayfa » Etkinlik » Restoran Haftası başladı

Restoran Haftası başladı

Metro Türkiye ana sponsorluğunda Dude Table tarafından 11. kez düzenlenen Restoran Haftası 5 Mayıs itibariyle başladı. 31 Mayıs’a kadar devam edecek olan etkinlik, İstanbul başta olmak üzere İzmir, Bodrum, Denizli ve Gaziantep’te de gerçekleştirilecek.

Gastronomiyle sosyal yaşamın tüm dinamiklerini bir araya getiren ve şehir yaşam kültürüne katkı sağlayan Restoran Haftası, Türkiye’nin ilk gastronomi festivali olma özelliği taşıyor. Bu yıl “sürdürülebilirlik” teması ile gerçekleşecek 11’inci Restoran Haftası 5-31 Mayıs tarihlerinde Metro Türkiye ana sponsorluğunda Dude Table Gastronomi ve Pazarlama Ajansı tarafından düzenlenecek. Akasya AVM’nin Alışveriş Merkezi sponsoru Hellmann’s’ın ise Sokak Lezzetleri Sponsoru olduğu Restoran Haftası, tüm gastronomi tutkunlarını bu yıl da yeni lezzet deneyimleri yaşamaya davet ediyor. Restoran Haftası süresince Türkiye’nin önde gelen katılımcı restoranları, etkinliğe özel olarak oluşturdukları sürdürülebilirlik temalı menülerini daha uygun fiyatlarla lezzet severlerle buluşturacak. Bu yılki programda Metro Türkiye’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek “35 Yaş Altı 3 Şef” yarışması ise ilk kez düzenlenecek. Yarışma, Türk mutfağını sürdürülebilir bir geleceğe taşıyacak genç şefleri öne çıkarmayı ve desteklemeyi amaçlıyor.

Vegan & vejetaryen, yerel & coğrafi işaretli ve atıksız menüler

Türkiye’nin ilk gastronomi apoletini taşıyan Restoran Haftası bu yıl İstanbul dışında; İzmir, Bodrum, Denizli ve Gaziantep’te de düzenlenecek. Türkiye’nin en önemli restoranlarının ve en değerli şeflerinin katıldığı haftada sürdürülebilirlik teması ile özel olarak hazırlanmış menüler sunulacak. Etkinlikte 72’yi aşkın sayıda restoran markası yerini alırken, şubeli markalarla birlikte Restoran Haftası’na 100’ün üzerinde restoran katılacak. Katılımcı restoranların “sürdürülebilirlik” temasında hazırladıkları lezzetler, uygun fiyatlarla lezzet tutkunlarıyla buluşacak. Restoran Haftası’na katılan markalar menülerini “sürdürülebilirlik” teması kapsamında, atıksız mutfak disiplinine uygun, yerel & coğrafi işaretli, vegan & vejetaryen menüler olarak üç kategoride oluşturacak.

Türk Mutfağı 2.0 Konferansı’nda sürdürülebilirlik konuşulacak

Her yıl lezzet tutkunlarının iyi yemek odağında eşsiz bir deneyim yaşadığı Restoran Haftası’nda aynı zamanda Türk mutfağı farklı perspektiflerden ele alınıyor. Etkinlik programına ilk kez 2019 yılında alınan ve gastronomi profesyonellerini buluşturarak her yıl farklı bir temayı işleyen Türk Mutfağı 2.0 Konferansı’nın bu yılki teması ise “Sürdürülebilirlik” olacak. 14 Mayıs’ta Feriye’de düzenlenecek olan ve ana sponsorluğunu Metro Türkiye’nin üstlendiği konferansta, birbirinden değerli gastronomi profesyonelleri, sürdürülebilir Türk mutfağı üzerine konuşacak. Konferansa katılım için başvurular Restoran Haftası web sitesi üzerinden yapılacak.

Metro Türkiye’den genç şeflere Prag’ta eğitim hakkı

Bu yıl Restoran Haftası kapsamında ilk kez düzenlenen “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması”nda genç şefler Türk mutfağının sürdürülebilirlik elçileri olmak için yarışacak. Ana sponsorluğunu Metro Türkiye’nin üstlendiği “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması” ile mutfağında sürdürülebilirliği ana disiplini haline getirmeyi hedefleyen genç şefler yarışacak. Finale kalan 3 genç şefe Prag’ta bulunan Metro platformunda eğitim hakkı verilecek. Yarışmanın jüriliğini; Gastronometro Direktörü Maximillian J.W. Thomae, Dude Table Gastronomi Ajansı Başkanı Funda İnansal, Gazeteci- Gastronomi Yazarı Ebru Erke ve Cooks Grove Kurucusu Şef Şemsa Denizsel üstelenecek. Atıksız mutfak prensibiyle hazırladıkları reçeteleri ile jüri karşısına çıkacak 10 aday arasından seçilen 3 şef, 14 Mayıs’ta, Feriye’de Restoran Haftası kapsamında gerçekleştirilecek olan Türk Mutfağı 2.0 Konferansı’nda açıklanacak. Yarışmada başarılı olan bu 3 genç şef aynı zamanda “Türk mutfağının sürdürülebilir genç elçileri” olacak.

Akasya AVM’de özel etkinlikler

Yaklaşık üç hafta sürecek olan Restoran Haftası damaklarda iz bırakırken, 13 Mayıs’ta Akasya AVM’de Melis Danişmend’in sahne alacağı açılış konseri ile İstanbullulara keyifli anlar yaşatacak. 17 Mayıs’ta Akasya Kültür Sanat’ta gerçekleşecek olan Sürdürülebilirlik Sahnesi’nde Türkiye’nin önde gelen şefleri Bora Bozankaya, Deniz Temel ve Müge Ergül, Bahar Akıncı moderasyonunda mutfaktaki sürdürülebilirliğin önemini konuşurken Gaziantep’ten Galez ve Denizli’den Labada’nın lezzetleri dinleyicilere sunulacak. Panele başvurular Restoran Haftası web sitesinden yapılacak. Akasya AVM’nin Restoran Haftası noktalarından Cafe 33’te 25 Mayıs’ta düzenlenecek olan “Bahar Akıncı ile Restoran Haftası Menü Tadımı” ile Cafe 33’ün Restoran Haftası’na özel oluşturduğu menüsü, Bahar Akıncı’nın sohbeti eşliğinde lezzet tutkunları tarafından tadılacak.

Sokak lezzetlerine sürdürülebilirlik dokunuşu

Restoran Haftası’nın sokak lezzetleri sponsoru Hellmann’s kafessiz yumurtalarla reçetesini hazırladığı mayonezi ve sürdürülebilir domateslerden ürettiği ketçabı ile Restoran Haftası noktalarına sos deneyiminde sürdürülebilir bir çözüm ortağı oluyor. Hellmann’s’ın sahiplendiği Restoran Haftası Sokak Lezzetleri kategorisinde yer alan Banko Burger’in Dekk şubesinde, 21 Mayıs’ta “Atıksız Sokak Lezzetleri” tadımı gerçekleştirilecek. Katılım detayları Restoran Haftası web sitesi üzerinden duyurulacak.

Hangi restoranlar yer alıyor?

Her yıl tutkunlarının merakla beklediği Restoran Haftası’na sürdürülebilirlik temasında oluşturdukları menülerle katılan restoranlar ise şöyle: 2 Bites, Alaçatı İmren, Alaf Bistronomi, Ali Ocakbaşı, Alter Cadde, Anadoluhan, Araka, Asuman Akasya AVM, Banko Burger, Barmy, Basta! Street Food Bar, Bi Nevi Deli, BigChefs, Boter, Café 33 by Bistro 33 Akasya AVM, Chop’t, Daş Mutfak, Del Mare, Dem, Divan Gaziantep, Divan İstanbul, Divan İstanbul Asia, Divan İstanbul City, Divan Pub & Brasserie’ler, Ek Biç Ye İç, Elbet Steakhouse Akasya AVM, Food Hall, Foxy, Frontiere İstanbul, Gia Urla, Good Stuff Market, Gram, Halat by Divan, Hiç Urla, House of Ekria Alaçatı, IL Cortile İstanbul, İnkase, Karnas Vineyards, Kase No.16, Ken Sushi & More, Kokoa, Kokoreçci Baki Usta, Köşebaşı, Labada Denizli, Lime Alaçatı, Lokanta Feriye, Madam Niça, Markus Ribs, Maromi by Divan, Midpoint Akasya AVM, Muutto İstanbul, Nişantaşı Brasserie, Nove Garden, Octo, Pandeli, Perihan Meyhane, Rita Deli, Rita Moda, Osteria Salvatore, Sanayi 313, Sanayi Bahçe, Snob Street Food, Sou Baker, Tamirane, The Souq İstanbul, Tutti Deli Catering, Vino Locale, Yamo Sushi, Yumami Street Food.

#restoranhaftası #türkiyeninilkgastronomifestivali #metrotürkiye #TürkMutfağı2.0Konferansı #sürdürülebilirlik #Veganvejetaryenyerelcoğrafiişaretliveatıksızmenüler

İnceleyin

Matbah Restaurant’tan Türk Mutfağı Haftası’na özel menü

Osmanlı kraliyet mutfağının olağanüstü geleneksel tatlarını lezzetseverlerle buluşturan Matbah Restaurant, bu defa da Türk Mutfağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz