Anasayfa » Marka » Sabah Yatakları’na TSE güvencesinde Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi

Sabah Yatakları’na TSE güvencesinde Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi

Sabah Yatakları, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yapılan, Covid-19 hijyen, enfeksiyon önleme ve kontrol belgelendirme programı şartlarını yerine getirerek TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi almaya hak kazandı.

Türk yatak sanayinin güçlü üretim kuruluşlarından Sabah Yatakları, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele sürecinde almaya hak kazandığı sertifikaya ilişkin şu açıklamalara yer verildi:

“Sabah Yatakları olarak, Covid-19 salgınındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.  Firma olarak, sürecin getirdiği sorumlulukla, sağlığı en önemli önceliğimiz olarak görüyor, tüm faaliyet alanlarımızda en üst düzeyde tedbir ve önlemleri hayata geçiriyoruz. Bu zorlu günlerde üretim ve hizmetlerimizi aksatmadan, tüm çalışma arkadaşlarımızın, paydaşlarımızın, iş ortaklarımızın ve tüketicilerimizin sağlığı konusunda üzerimize düşen ödevleri eksiksiz şekilde yerine getirerek hareket ediyoruz. Bu çalışmaların neticesi olarak TSE tarafından yapılan, Covid-19 hijyen, enfeksiyon önleme ve kontrol belgelendirme programı şartlarını yerine getirerek TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi almaya hak kazandık.Bu sürecin bütün adımları aşağıda detaylı olarak sıralanmıştır;

 

 Tüm süreçleri kapsayan risk analizinin hazırlanması.

Risk analizini destekleyen Acil Eylem Planı – Covid-19 Süreç Yönetim Prosedürü ve Talimatlarının hazırlanması.

Kriz masası oluşturularak acil durum ekipleri belirlenmesi ve görevlerinin belirlenerek eğitimlerinin tamamlanması.

Personelin bilgilenmesi için eğitimlerin tekrarlanması, kişisel temizliğin, maske kullanımının ve sosyal mesafe kuralının önemine dikkat çekilmesi.

İşletmenin hemen her yerine kolay ulaşılabilir dezenfektanların yerleştirilmesi; personelin kullandığı ortak alanlara kişisel temizlik ve virüsten korunma önlemlerini anlatan afişler asılması. Sağlık Bakanlığımızın konuyla ilgili eğitim filmlerinin sürekli olarak gösterilmesi.

Çalışma alanlarının sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edilmesi. Makine parkının ve el aletleri gibi cihazların kullanımlarının kişiselleştirerek kontrol altına alınması.

Vaka takip algoritması oluşturulması.

Personel servisleri, soyunma odaları, tuvaletler, yemekhane, zeminler, masalar, tezgahlar, lavabolar, kapı kolları, musluk başları, elektrik düğmeleri, binek araçlar gibi ortak kullanım alanları için temizlik ve hijyen planı, talimatı ve kontrol çizelgeleri oluşturulması.

6 kişilik temizlik ekipleri oluşturularak, her personelin bölgesini de ayırmak suretiyle temizlik sıklığının arttırılması.

İşletmeye giren herkesin termal kameralar ile sürekli olarak ateş ölçümlerinin yapılması yoluyla erken teşhis için önlemlerin alınması.

Yemekhane için tek kullanımlık malzemeler tedarik edilmesi.

Yemekhane servis alanının kapatılarak direk temasın önlenmesi.

Yoğunluk yaşanmaması için yemek saati ve dinlenme molalarının 4 gruba ayrılması.

Yemekhane oturma düzeni, personel servisi oturma düzeni ve soyunma odaları için sosyal mesafeye uygun planlar oluşturularak kontrol altına alınması.

Ofisler, soyunma odaları, depolar, üretim alanları, yemekhane ve personel servislerinin günde iki kez baştan aşağı dezenfekte edilmesi.

Nakliye ve hammadde getiren araçların fabrika alanı dışında dezenfekte edilmesi ve en az 1 saat havalandırıldıktan sonra içeriye alınması.

Tüm üretim hattında kullanılan makine ve el aletlerinin ULV cihazı ile günlük olarak dezenfekte edilmesi.

Yemekhane, üretim girişi, idari bina girişleri, toplantı salonu girişlerine ayak havuzu konulması.

Gelen hammadde, sair malzeme için bekleme alanı oluşturularak en az 4 saat havalanmasını sağlandıktan sonra ilgili birime alınması.

Kişisel kargo alımlarının yasaklanması; gün içerisinde gelen kargoların önceden belirlenen alanda 24 saat bekletilerek ve dezenfekte edilerek ilgili birimlere aktarılması sağlandı.

Havalandırma sistemi filtrelerinin periyodik kontrolünün yapılarak temiz hava debisinin arttırılması.

Atık yönetimi ile ilgili mevzuat gereksinimlerini karşılayacak şekilde yöntem belirlenerek kontrol altına alınması.

Durumu anlık olarak takip ederek gerekli önlem ve aksiyonları almaya devam edeceğiz. Bu sürecin ülkemizde ve dünyada hızla sona ermesini umuyor, hepimiz için sağlıklı günler diliyoruz.”

#SabahYatak #TürkStandartlarıEnstitüsü #TSECovid19GüvenliÜretimBelgesi #yatak #otelyatak

İnceleyin

Ar Yıldız Genel Müdürü Yalım Yönter: “Pandemi, marka değerimizi bir kat daha artırdı”

Haber: Hatice Ünal Bilen – Fotoğraflar: Hakkı Günerkan 1948 yılından bu yana çelik mutfak sektörünün ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz