Anasayfa » Marka » Sinan Zengin: “Tasarımlarımızın çevreci, ulaşılabilir ve evrensel olmasını önemsiyoruz”

Sinan Zengin: “Tasarımlarımızın çevreci, ulaşılabilir ve evrensel olmasını önemsiyoruz”

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

Kütahya Porselen, yeni mağazaları, ödüllü tasarımları ve gastronomi buluşmalarına ev sahipliği yapan etkinlikleri ile yeni başarılara imza atmaya devam ediyor. Kütahya Porselen Pazarlama Müdürü Sinan Zengin, markanın en yeni tasarımlarını ve projelerini anlattı.

Kütahya Porselen’in tasarımlarının odağındaki fikir nedir?

Tasarımlarımızın yenilikçi, kullanıcı dostu, sağlıklı, çevreci, ulaşılabilir ve evrensel olmasını önemsiyor ve bu bağlamda ulusal ve uluslararası tasarımcılarla iş birliği yaparak fark yaratan tasarımları sofralarla buluşturuyoruz. Son dönemlerde doğadan izler taşıyan ve sadelik hissi uyandıran koleksiyonlara ağırlık verdik. Bunlardan biri 4000’den fazla ve 300’den fazlası da ödüllü tasarımları olan Karim Rashid iş birliği ile ortaya çıkardığımız Skallop koleksiyonumuz oldu. Skallop, Antique White ve Coloured olmak üzere iki seriden oluşuyor. Antique White serisi, deniztarağının kendine özgü rengiyle zamansız bir ruhu temsil ederken, Coloured serisinde mavi ve pembe tonları yer alıyor. Coloured, seriye özel hazırlanan renkli hammaddeler ile elde edildiği için renkler sadece yüzeyde kalmıyor, doğanın bir parçası gibi ürünün her zerresine nüfus ediyor. Bu koleksiyonda düz tabaktan peynir tabağına, çay fincanından kupa ve kaselere kadar farklı boylarda ürünler yer alıyor.Son dönemdeki diğer yeni koleksiyonlarınız neler?

Tasarımıyla fark yaratan bir diğer serimiz ise Crash. Modern ve amorf formuyla öne çıkan Crash, çay ve kahve keyfine keyif katarken, cesur görünümüyle de dikkat çekiyor. Tümüyle atık materyaller kullanılarak tasarlanan Hypnose koleksiyonu ile de %100 geri dönüştürülmüş porseleni sofralara kazandırdık. İlhamını gülün taç yapraklarına dolan yağmur damlacıklarından alan Rosa koleksiyonumuz ise sofralarda sakin, huzurlu ve iyileştirici bir etki yaratıyor. Rosa ve Hypnose koleksiyonlarımızla iF Design Award 2021’de ürün disiplininde ev/sofra eşyası kategorilerinde 2 ödüle layık görüldük. Yüksek teknolojimiz ve inovasyondaki gücümüzle yaşamın doğal döngüsünden ilham alan eşsiz sofralar yaratmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Kutlama sofralarından günlük yaşama ve çocuklara kadar her ihtiyaca dokunacak ürünler sunuyoruz. Doğallığı ve şıklığı bir araya getiren Modern Obje koleksiyonuyla da yaşam alanlarına dinamizm katmayı hedefledik. Geometrik formların, platin yansımaların ve metalik görünümün öne çıktığı Modern Obje koleksiyonu, az aksesuar ile güçlü bir etki yaratmayı sağlarken, işçiliğindeki naiflik ile de dikkat çekiyor.Pandemi sektörü nasıl etkiledi?

Belirli bir dönem sevkiyatta ilgili sıkıntılar yaşansa da biz üretimimize ara vermeden devam ettik. Pandemi online satış kanalımızın büyümesini oldukça hızlandırdı, özellikle perakende mağazalarımızın kapandığı dönemde tüketicilerden yoğun ilgi gördü. Pandemide takım bazlı ürünler yerine kişiye özel ürünlere ilgi arttı. 2021’de yeni shoowroom yatırımlarınız da oldu.

Pandemide zorlu bir süreçten geçsek de yatırımlarımıza devam ettik. Bu süreçte showroom yatırımlarımızı hızlandırarak Antalya, Ankara, İstanbul, İzmir ve Bodrum’da yeni mağazalarımızı açtık. Bu mağazalarımızda özel tasarımlardan hediyeliklere kadar birçok özel ürünü tüketicilerle buluşturuyoruz. İstanbul İstoç’ta 3.000 metrekarelik mağazamızda müşterilerimize modern bir ortamda, tarz sahibi ve fonksiyonel ürünler sunarken mağazada, porselen sektörüne yeni bir soluk da getirmeyi hedefledik. Burada mağaza içinde yer alan profesyonel mutfaktaki etkinliklerle Horeca sektörünün önde gelen şeflerini, sektör temsilcilerini ve basın mensuplarını ağırlayarak gastronomi buluşmaları düzenliyoruz. “NG Mutfak Sanatları Akademisi” adı altındaki 55 kişilik seminer ve eğitim salonunda da gastronomi öğrencilerine eğitimler vererek kariyerini bu alanda planlayan gençlerle bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuyoruz.Bu gastronomi buluşmalarını HOSTECH BY TUSİD Fuarı’na taşıdınız…

Fuarın birinci ve ikinci gününde Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanımız Sema Güral Sürmeli ev sahipliğinde gerçekleşen özel yemekte Chef Rafet İnce imzalı lezzetlerle şık sunumlarımızı bir araya getirdik. Chef Rafet İnce’nin hazırladığı Chef Table sunumları konuklarımızla buluşturduğumuz davete Gamze Cizreli, Saffet Emre Tonguç, Yelda İpekli, Murat Kolbaşı, Merve Yıldırım, Murat Güloğlu, Berna Sağlam Naipoğlu, Serda Büyükkoyuncu ve Aslı Hünel de katıldı. Fuarın üçüncü ve dördüncü gününde ise ünlü şefleri standımızda ağırladık.

#KütahyaPorselan #KütahyaHoreca #KütahyaPorselenPazarlamaMüdürüSinanZengin #KarimRashid #Skallopkoleksiyonu #AntiqueWhite #Coloured #sofraüstüürünler #horeca #evdışıtüketim #Hotelrestaurantcafe #HOSTECHBYTUSİDFuarı

 

İnceleyin

Erpiliç ve Bolca Hindi ‘Sıfır Atık’ belgeli

Türkiye’nin en önemli piliç ve hindi eti üretim firmalarından Erpiliç ve Bolca Hindi; israfın önlenmesi, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz