Anasayfa » Etkinlik » Sirha Lyon Dünya Şeflerini Ağırlayacak

Sirha Lyon Dünya Şeflerini Ağırlayacak

21-25 Ocak 2017 tarihlerinde Lyon’da yapılacak olan yiyecek içecek, restorancılık ve otelcilik alanında dünya buluşması olarak bilinen Sirha Lyon 2017 etkinliğinin basın toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi.

Toplantıda, Sirha Dünya Direktörü Marie-Odile Fondeur, Gastronomik Etkinlikler Direktörü Florent Suplisson ve Bocuse d’Or Akademi Türkiye Başkanı Rudolf Van Nunen dünyanın en prestijli organizasyonunun içerisindeki yarışmalardan, program detaylarına, gastronomi sektörünün son trendlerinden jürilerin puanlama sistemine kadar bütün detayları paylaştı.

_MRT2534

‘’Sirha’nın görevi, gastronomi sektörünün köprüsünü oluşturmak’’

Sirha Dünya Direktörü Marie-Odile Fondeur ‘’Sirha, tüm meslek kollarıyla, yiyecek ve içecek sektörünü arasında bir köprü görevi görmektedir. Tüm ziyaretçiler ve katılımcılar Sirha’nın bu işlevini anladıkça şaşırmakta, geleceğin trendlerinin belirlenmesine Sirha’nın büyük rol oynadığını, 225 tanesinin de Türk olduğunu’’ ekledi.

Sirha’nın uluslararası bir çok imkan sunduğunu dile getiren Fondeur, “Dünyanın birçok yerinden gelen şefler, ilham almak için bu fuarı ziyaret ediyorlar, yeni trendleri takip edebiliyorlar, kendilerini yetiştirmek ve geliştirmek için birçok imkanı bulabileceğini’’ söyledi.

_MRT2513

En prestijli 3 yarışma Sirha Lyon’da

Gastronomik Etkinlikler Direktörü Florent Suplisson, ‘’Sirha Lyon kapsamında 3 büyük yarışma var. Bu yarışmalar 7 bin m2’lik bir alana kuruluyor. Bu alanda gerçekleşecek yarışmalardan biri ‘Catering Cup’. Toplu yemek hizmetleri üzerine olan bu yarışmada 12 ülke kıyasıya yarışacak. İkincisi ise ‘Pastacılık Dünya Kupası’. Pasta şefleri için büyük önem taşıyan bu yarışmada sadece pasta değil, dondurma bile yapıyorlar. Tatlardan görselliğe kadar birçok kriterde puanlar toplamaya çalışan şefler bu kupa için kıyasıya yarışıyor. Üçüncü yarışma, mutfağın Everrest’i olarak bilinen Bocuse d’Or bu sene 30. yaşını kutluyor. Günümüzde dünyanın en büyük şefleri diyebileceğimiz şefler Bocuse d’Or’da yetişti.  30’uncu yılda Bocuse d’Or yarışmasına katkı sunan herkesi kutlayacağız. Bunun için büyük bir kutlama yapacağız” diye konuştu.

Florent Suplisson

‘’Bocuse d’Or finalinde Türkiye’yi de görmek istiyoruz’’

Bocuse d’Or Akademi Türkiye Başkanı Rudolf Van Nunen ise, ‘’24-25 Kasım 2016 tarihlerinde Sirha İstanbul kapsamında Türkiye Ön Elemelerinin gerçekleştiği Bocuse d’Or yarışmasından geçen adaylar 2017’de Avrupa’ya gitmek için kıyasıya yarışacak. Geçen yıl Budapeşte’de yapılan yarışmada 15’inci olduk. Genç şeflerin ve daha önce yurtdışına çıkmamış şeflerin, ülkelerinde olmayan ürünleri kullanarak yaptıkları yemeklerle böyle başarı elde edebilmeleri bizim için büyük başarı. Biz, Türkiye’nin bayrağını Lyon’a en kısa sürede taşıyacağız’’ İfadelerini kullandı.

Rudolf Van Nunen

#Lyon, #yiyecekiçecek, #restoran, #otel, #SirhaLyon, #etkinlik, #BocusedOr, #FlorentSuplisson, #RudolfVanNunen, #MarieOdileFondeur, #gastronomi, #dünyaşefleri, #CateringCup

İnceleyin

Tatilsepeti akademisinde kendi influencer’ını yetiştirecek

Turizm sektörü oyuncularından Tatilsepeti’nin influencer olmayı arzu edenlere sunduğu ‘Influencer Academy’ başvuruları başladı. Sektörün deneyimli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz