Anasayfa » Manşet » Spor turizmimiz neden yok?

Spor turizmimiz neden yok?

Tezer Öner

Müthiş bir hafta sonu geçirdim. Gelenimiz gidenimiz, hareketli ve heyecanlı birçok aktivite ile beraber pazar akşamı artık uykusuzluk had safhada iken ve pazartesi sabahın 04.00’üne kadar TV ekranına kitlenmiş iken aklıma içinde bulunduğum durumun realitesi geldi. Bir an tüm hafta sonu ve buna bağlı düşünceler kafama hücum etti. Neler oldu bu hafta sonu ya dedim?

Öncelikle müthiş iki tenis finali seyrettim. Avustralya Open nihayete erdi. Hele tek erkekler finali 5,5 saat ile rekor kırdı. İki gün gündüzlerim tenisin oldu. Sonra Avrupa hentbol şampiyonasının finali nefes kesti. Snooker’da German Masters takibi, Dünya Kayakla Atlama finalleri, slalom finalleri, pazar akşamından pazartesi sabaha kadar NFL (Amerikan futbolu) konferans finalleri, arada EF1 yarışı, kayakla düz koşu ve körling bile seyrettim. En son NFL konferans finallerini seyrederken eşimle statların büyüklüğünü, yayını kaç ülkeye bastıkları, ta nerelerden bunun için bilet alıp gelmiş kişileri ve daha birçok şeyi konuşurken aklıma geldi. Cumartesi akşamı ne seyrettim ben dedim. Zap yaparken çok üzerinde durmamıştım ama aniden değer kazandı.

Bir kanalda söyleşi programında olimpiyat madalyalı kızımız 5. İslami Dayanışma Oyunları’ndan bahsetti ve diğer konukları program sunucusuyla beraber davet etti. Aaa? Öyle bir organizasyon mu var? Benim neden haberim yok? Dahası spor kulübü üyeliği olan sunucu ve diğer konukların haberi yok? Herkes ilk defa duyuyor. Ben de bu konu aklıma gelince sabahın köründe bilgisayarımı açıp araştırdım. Gerçekten varmış.

Konya 2021 İslami Dayanışma Oyunları!

İslami Dayanışma Oyunları’nın beşincisi 09-18 Ağustos 2022 tarihleri arasında Konya’da düzenlenecek. Oyunlara Türkiye dahil 56 ülkeden yaklaşık 3 bin sporcunun katılımı bekleniyor. Bu kısmı resmi sitesinden aldım. 56 ülkeden 3 bin sporcu olacak, bunun naklen yayını olacak, takımların antrenördü, sporcu ailesiydi, basın ekibiydi, sağlıkçısı, çalışanları vs. derken en az 30 bin kişi Konya’ya akacak. Hem de turizme çok katkısı olan tarih ve kültür başkentimiz Konya’ya…

Arkadaşlar, bundan Konya’nın haberi var mı? Bundan dolayı Türk turizmine ait teşkilat ve bakanlık organlarının tedbirleri var mı? Bunun reklam ve tanıtımı için çalışan var mı? Ben tesadüfen zap yaparken öğreniyorum ki spor delisi ve turizm yazarı biri olarak, bundan turizmcilerin, kentteki tesislerin, kafe, restoran ve bağlı kuruluşların haberi var mı? 56 ülke turizm açısından ne demek düşünen var mı? Bir organizasyon çatısı altında üstelik bu kadar çeşitli ülkeyi bir arada ağırlama şansımız varken çoktan her yerde davulların çalınıp kırmızı alarm ilan edilmesi gerekirdi. Bu işi ciddiye alan biri var mı?

Mesela dün tek erkekler finalini seyrederken arkadaki dijital ekranlarda sürekli Beijing 2022 Kış Olimpiyatları reklamı duruyordu. 5 gün sonra başlıyor. Çinlilerin bunu yazmadığı yer kalmadı. Bir senedir nerede, hangi spor organizasyonunda boş bir duvar, boş bir ekran bulsalar orada patlatıyorlar reklamı. Neden? Çünkü benim gibi meraklısı şartlar da uygunsa hiç çekinmez atlar gider, canlısını seyretmek ister. Çünkü spor en güzel turizm reklamıdır. Alp disiplini slalom yarışlarını seyrederken arada insanın gözü dağlara, organizasyonun yapıldığı kasabaya, rejinin süzerek verdiği çevresel görüntülere takılır ve içinde yer eder. Bir gün gidesin geldiğinde gördüğün o yerler ilk aklına gelir ve orada olmak istersin. Spor birçok ülkeye bedava reklam yapmanın en kolay ve en güzel yoludur. Bu tip organizasyonları ülkeye getirebilmek bile derttir. Biz almışız getirmişiz ama kimsenin birbirinden haberi yok… Lütfen… Ülkemizi, insanımızı, kültürümüzü ve turizm potansiyelimizi en kolay ve en güzel pazarlayabileceğimiz spor aktivitelerine gereken değeri verelim artık.

Sporla, sağlıkla ve turizmle kalın…

#tezeröner #sporturizmi #spor #turizm #İslamiDayanışmaOyunları #konya #konyasporturizmi #kültürveturizmbakanlığı

 

 

İnceleyin

Mövenpick Bosphorus acentelerle bir araya geldi

Mövenpick Hotel İstanbul Bosphorus, turizm acentesi çalışanlarıyla bir araya geldi… Mövenpick Bosphorus’un yenilenen ve kapasitesi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz