Spor turizminin 40 tonu

Tezer Öner

Spor turizmi, son yılların müthiş değer kazanan ve inanılmaz bir ivmeyle yükselen trendi!  Bunu mükemmel şekilde hissedebileceğimiz bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın ikinci gururunu yaşamak üzereyiz. 2023 Şampiyonlar Ligi Finali “İstanbul23” başlığı ile 10 Haziran 2023 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadında gerçekleşecek.


75.000 kişilik stadın tamamen dolması bekleniyor. Son baktığım İngiliz bilet sitelerinde satılmayan sadece 600 bilet kalmıştı. İtalyanlar sanırım tamamını satmış durumda. Manchester City ve Inter kulüpleri arasında gerçekleşecek final karşılaşması bizi ayrıca ilgilendiren bir özelliğe de sahip. İki kulübün de kaptanları Türk. Inter’de Hakan Çalhanoğlu ve Manchester City’de İlkay Gündoğan kupayı kaldıran ellerden biri olacak.

Spor turizmi benim en çok ilgilendiğim ve üzerine fazlaca düştüğüm bir konu. Çünkü beklenen odur ki, bu final hafta sonu olarak bile sadece 3 günde İstanbul’a 75 milyon EUR gelir bırakacak. Her futbolseverin kişi başı ortalama 300 EUR harcaması bekleniyor. Yayın ve reklam gelirleri ise buna dahil değil. Konu televizyon olunca bambaşka çerçevelerle karşılaşıyoruz. Ortalama 200 ülkeye ve 400 milyon seyirciye yayın yapılması gündemde. Bu Türkiye tanıtımı için bulunmaz bir nimet. Karşılaşmada kullanılacak topun tasarımı da belli oldu. Topun üzerinde 3 farklı desene sahip yıldız bulunuyor ve bu yıldızlar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsünü temsil ediyor. Bu bile başlı başına bir tanıtım demek. Çünkü bu top bir sene boyunca dünyada her spor mağazasında satışa sunulacak. Sadece gelecek gazeteci sayıcı 200’ün üzerinde ve en az çeşitli ülkelere mensup 60- 70 foto muhabiri de gelecek. Bu basın mensupları için mutlaka ayrıca organizasyonlar ve tanıtımlar yapılmalı.

Bir ülke kendisini tanıtmak için daha ne ister?

Oldum olası birkaç organizasyon ilgimi çekmiştir. Mesela Fransa Bisiklet Turu, İtalya Bisiklet Turu, Roland Garos Tenis Turnuvası ve Wimbledon tabii ki… Tartışmasız şekilde yaz ve kış olimpiyatları, uzun süren bir gecede bitmeyen hatta haftalara yayılan organizasyonlar… Ekipler, seyirciler, basın yayın kuruluşları, TV’ler, bloggerler, yazarlar, seyirciler ve TV’den takip eden milyonlar… Bir ülke kendisini tanıtmak için daha ne ister? Bunu çok iyi yapanlar elbette bu işin ekmeğini yıllardır yiyor. Ama bunu yapmak için geç kalmak diye bir şey de yok. Ne zaman başlanırsa başlansın her zaman bu tip organizasyonları dünyaya kabul ettirebilmek mümkün.

Türkiye geniş coğrafyası içinde birçok spor müsabakası için elverişli alanlar sunuyor. Son 10 yılda neredeyse tüm şehir statları yenilendi. Birçok spor kompleksi hizmete girdi. Bir dönem çok revaçta olan Antalya- Alanya bölgesinin futbol kamp otelleri vardı. Pandemide ilgi azalsa da tekrar artacağına şüphe yok. Çok güzel golf tesisleri yapılmıştı. Şimdi hiç ilgi yok… Kış sporları tesislerimiz atıl durumda… Formula 1 pisti yapıp dünyanın parasını harcadık ilgisizlikten adamlar artık bize yarış vermiyor. Türkiye Rallisi dünya çapında toprak pistleri olan harika Ege köy yollarına sahipti. Gereken atılımı bir türlü yapamadık. Hevesini kaybetmeyen tek spor ülkemizde maalesef futbol. Bir de salon sporlarında bir başarı grafiğimiz var artışta olan. Ama salon sporları istediğimiz açık alan reklam faaliyetlerine uygun olamıyor.

Ülkede her şey bir heves başlayıp sonra kendi kaderine terk edilerek unutulan bir anlayışla tüketiliyor. Futbol kültürü ve futbol seyircisi para harcayan, gezen, alkol alan, yemek yiyen ve bunlardan keyif alan bir topluluk. Bu ikinci final olarak başarılı bir tanıtım için fırsat. Başarılı organizasyon ise diğer gelecek fırsatlar için bir zemin oluşturacak… Umarım bu fırsatı iyi kullanırız.

Spor seyretmekten zevk alan biri olarak her zaman maç önü ve maç sonu şehir görüntüleri, röportajlar, helikopter çekimleri, maçın hikayesi, taraftar gruplarının heyecanı ve tüm o akışın sihirli havası beni içine çekmiştir. Her zaman da oraları görme isteği canlı yaşama isteğimi de tetiklemiştir.

İşte bunu sağlayabilmek için önümüzdeki fırsatı iyi kullanmamız gerekir. Spor barış, kardeşlik, centilmenlik ve kültür demektir. Buna bir de keşif ve merak duygularını ekleyebilirsek bu organizasyon için başarılı bir iş yapmış oluruz.

Bu arada ben kimi mi tutuyorum? Milli takım kaptanımız ve oyuncumuzun olduğu ayrıca Akdeniz takımı olması sebebiyle gönlüm İtalyanlar’dan yana… Bastır Hakan…

#tezeröner #2023ŞampiyonlarLigiFinali #İstanbul23 #AtatürkOlimpiyatStadı #turizm #sporturizmi #istanbul #türkiye

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir