Token’dan yemek kartı sektörüne dijital çözüm: TokenFlex

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

Türkiye’de 700 bine yakın noktada kullanılan Beko markalı ödeme kaydedici cihazları geliştiren ve Arçelik bayileri aracılığıyla piyasaya sunan Token Finansal Teknolojiler şirketi, 2018 yılı öncesinde Arçelik içerisinde şirket içi girişimcilik projesi olarak başladı. Geçen süreçte çok hızlı bir büyüme kaydeden ve Türkiye’de yüzbinlerce işletmenin ve hemen hemen tüm bankaların önemli bir çözüm ortağı haline gelen Token,  hızlı büyüyen finansal teknolojiler alanında, Koç Holding’in etkinliğini artırmak adına 2018 yılında Arçelik’ten bölünme suretiyle ayrılarak şirketleşti. 2020 yılında da hisseleri Koç Holding’e satılarak doğrudan Koç Holding iştiraki haline geldi.

Ödeme kaydedici cihazlarla başlayan faaliyetlerini 2018 yılındaki kuruluşundan bu yana, elektronik belge, online ödeme araçları, dijitalleşme çözümleri ve kapalı devre ödeme sistemleri ile genişlettiklerini belirten Token Finansal Teknolojiler Genel Müdür Yardımcısı Erkin Uzun, Token Finansal Teknolojiler olarak geliştirdikleri teknolojilerle işletmelerin süreçlerini iyileştirmek, verimliliklerini artırmak ve karlı bir şekilde büyümelerine yardımcı olmayı hedeflediklerini vurguluyor.

Erkin Bey, Token’ın diğer ürün, hizmet ve hedefleri hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Faaliyetlerimizi ödemeler ekosistemindeki farklı alanlara genişletmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda 2020 yılında bir ödeme ve elektronik para şirketi kurduk, faaliyet lisansımızı bekliyoruz. Sonrasında Odero markasıyla online ödemeler alanında hizmetler sunmaya başlayacağız. Online ödeme çözümlerimizi yurt dışına taşımak da hedeflerimiz arasında. Bu amaçla sene başında Hollanda ve Romanya’da iki şirket kurduk. Romanya’da faaliyet lisansı alma çalışmalarımız devam ediyor.

Türkiye’de, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 507 numaralı VUK tebliği “Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetimi Sistemi” doğrultusunda Beko 400 TR’yi geliştirdik ve bu kapsamda onay alan ilk şirketlerden biri olduk. Android tabanlı POS cihazımız Beko 400 TR ile satış, ödeme ve e-fatura işlemlerini tek platformda birleştiriyoruz. Bunun yanında petrol istasyonlarına yönelik olarak tasarladığımız yeni nesil pompa yazarkasa ürünümüzü de çok yakında Türkiye’de satışa sunacağız. Son olarak, bir süredir çalışmalarını yürüttüğümüz dijital yemek kartı hizmetimiz TokenFlex için saha çalışmalarına başladık.

Neden Yemek Kartı? Bu sektörde sizi cezbeden neydi?

Bizim ana ilkelerimizden birisi, gücümüzü aldığımız Türk ekonomisine güç katmak, toplumun ekonomik ve sosyal gelişimine yardımcı olmak. Yemek kartı sektörünü incelediğimizde, faaliyetlerimizi destekleyici bir ürün olmasının yanı sıra, bu ilkelerimiz ile de ne kadar uyumlu bir ürün olacağını düşündük.

Yemek kartı sistemini, sistemin paydaşları ve ekonomimiz açısından faydalı bir sistem olarak görüyoruz. Bunu biraz daha açmak isterim. Yemek kartlarının, çalışanına yemek kartı veren şirketler açısından, diğer öğle yemeği sunma alternatiflerine göre ciddi operasyonel avantajları ve kolaylıkları var. Sisteme dahil olan şirketler, çalışanlarının yemek masraflarını  çok daha kolay takip edebiliyor, tüm yemek bedelini tek fatura ile yönetebiliyor. Daha da önemlisi, yemek kartı kullanan firmalar vergi teşviklerinden faydalanıyor. Bu teşvikler, firmaların yemek maliyetlerini de önemli ölçüde azaltıyor. Çalışanlar açısından bakınca, onların da yemek kartı kullanımından gayet memnun olduğunu görüyoruz. Hele de teşviklerden sağlanan faydanın bir kısmının çalışana yansıtılması durumunda, çalışanların alım gücünde artış da sağlanmış oluyor. Ekonomimize katkısına ise ayrı bir parantez açmak isterim. Şirketlerin çalışanlarına vermiş oldukları yemek bedellerinin nakit yerine yemek kartı olarak verilmesi, bu paranın doğrudan yemek ve tüketime hazır gıda sağlayan esnaf noktalarına dönmesini sağlıyor. Bu, sektör esnafına ve Türkiye’de hizmet sektörünün gelişimine sağlanan önemli bir imkan, ekonomik büyümeye de katkı sağlayan bir faktör… Ek olarak, yemek kartları sayesinde bu harcamaların tamamı kayıt altına da alınmış oluyor. Ekonomimize bu anlamda sağladığı katkıyı da göz ardı etmemek lazım.

Sektörün potansiyeli itibariyle baktığımızda ise, Türkiye’de sektörün büyümesine yönelik halen önemli bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Haziran ayı itibariyle Türkiye’de SGK’ya kayıtlı iş yeri sayısı yaklaşık 2 milyon, zorunlu sigortalı kişi sayısı ise yaklaşık 16 milyon.

Araştırmalarımıza göre, bu sayının halen küçük sayılabilecek, %15’in altında bir kesiminin yemek kartı sisteminin parçası olduğunu tahmin ediyoruz. Bizim ödeme kaydedici cihazlarımız ile ilgili istatistikler de bu tahmini destekliyor. Zira, sektörde ödeme kaydedici cihazlarımızı kullanan 100 bine yakın restoran müşterimiz içerisinde yemek kartı kullanım oranı %10 civarında. Bu da bizim adımıza sektörde önemli bir potansiyele işaret ediyor.

Token olarak güçlü bir platform yayılımına sahip bir firmayız. Türkiye’nin dört bir köşesinde Beko markalı ödeme kaydedici cihazlarımızı kullanan restoran ve marketler var. Bu cihazlar üzerine TokenFlex uygulamasının hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayarak üye iş yeri ağımızı hızla genişleteceğimize ve sektördeki potansiyelin ortaya çıkmasına önemli bir katkı verebileceğimize inanıyoruz.

TokenFlex’in özellikleri nelerdir? Diğer kartlardan farkı ne olacak?

Yemek kartları çok eskiden beri yeme-içme endüstrisinin tanıdığı finansal ürünler. İlk olarak geçen yüzyıl ortalarında yemek çekleri olarak başlamış. Sonrasında teknolojinin de yardımıyla kart uygulamasına geçilmiş. Şu anda ağırlıklı olarak kart şeklinde kullanılmaya devam ediliyor.

Alışkanlıklarımız ve tanımlama kolaylığı sebebiyle TokenFlex’e biz de yemek kartı diyoruz. Ancak, esasında TokenFlex’in kullanımında fiziksel bir kart yok. Yeni dünyanın beklentilerine uygun, tamamen dijital, akıllı telefonunuza indireceğiniz bir uygulama aracılığıyla kullanabileceğiniz bir ürün. Uygulamayı cep telefonunuzdaki herhangi bir uygulamada olduğu gibi uygulama marketlerinden indiriyorsunuz. Uygulama içerisindeki kameranın, ödeme noktasındaki karekodu okuması yoluyla ya da NFC özelliği sayesinde sadece cep telefonunuzu POS cihazına yaklaştırarak ödemeyi tamamlıyorsunuz. Bu arada, sistemimizin kartla çalışabilme kabiliyeti de var; ancak biz mümkün olduğunca dijital kullanımda ısrar ediyoruz. Sadece kullanıcı açısından değil, üye iş yerleri açısından da dijital çözümler üzerinde çalışıyoruz.

Örneğin, geliştirmekte olduğumuz, cep telefonlarına yüklenebilecek olan bir Esnaf POS uygulaması ile esnaf noktalarındaki dijitalleşmeye katkı sunmak ve POS maliyetlerini azaltmak gibi bir hedefimiz de var. Son olarak, alt yapı ve operasyonel süreçler tarafında da dijitalleşme ve otomasyon için teknolojinin tüm imkanlarını kullanıyoruz. Daha çok teknoloji, daha düşük maliyetler ve yüzbinlerce noktadaki platform yayılımımız ile isteyen herkesin bu sistemin bir parçası haline gelmesini ve avantajlarından faydalanmasını sağlamayı istiyoruz.

Bu kart özelinde hedefleriniz nelerdir?

Tüm dünya olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Çok fazla belirsizlik var. Her geçen gün daha da fazlasıyla karşılaşıyoruz. Böyle bir dünyada hep birlikte mutlu bir şekilde var olabilmek için, her geçen gün daha fazla esneklik talebimiz var. Bizim TokenFlex ürünüyle ilgili olarak genel hedefimiz, müşterilerimize, kullanıcılarımıza ve üye iş yerlerimize iş süreçleri ile ilgili ihtiyaçları olan esnekliği sağlayabilmek ve böylece belirsizlikleri daha iyi yönetebilmelerini sağlamak. Bu yüzden de uygulamamıza TokenFlex ismini verdik.

Esneklik sadece paydaşlarımız için değil, bizim gibi şirketlerin iş modeli tasarımları açısından da son derece önemli. Zira, müşteri ihtiyaçları, mevzuat ve hatta rakipler bile çok hızlı bir şekilde değişiyor. Bu yüzden, biz de TokenFlex’e sadece bir yemek kartı çözümü olarak değil, sahada karşılaşacağımız diğer ihtiyaçlara göre biçim vereceğimiz esnek bir teknolojik alt yapı olarak bakıyoruz. Örneğin, Türkiye’deki işletmelerin dijital dönüşümünü hızlandırmak da bizim misyonlarımız arasında… Halihazırda buna yönelik olarak piyasaya sunduğumuz ürünlerimiz var. TokenFlex ile diğer dijitalleşme çözümlerimiz arasında önemli sinerjiler oluşacağını öngörüyoruz.

Son olarak, ne yapacağımızla birlikte nasıl yapacağımızı da önemsiyoruz. Buna yönelik de bir hedefimiz var. TokenFlex, startup bakış açısıyla hazırlanmış ve sahaya sunulmuş bir hizmet. Bu işi tek başımıza yapmıyoruz, yanımızda paydaşlarımızdan oluşan geniş bir ekosistem var. Yanımızda bizi bu işe heyecanlandıran, alanlarındaki uzmanlıklarıyla bizi gururlandıran ve gelecekte yapabileceklerimize dair umutlandıran çok değerli yerli yazılımcılar ve girişimciler var. Ve tabii ki arkamızda bize her zaman olduğu gibi en güçlü desteği veren Koç Holding gibi büyük bir grup ve onun geniş iştirak ve partner ekosistemi var. TokenFlex olarak, Koç Holding çatısı altındaki tüm şirketlerin ve iş ortaklarının TokenFlex’e geçişiyle kurumsal müşteri ağımızı genişletmeyi ve müşterilerimize sunacağımız ürün çeşitliliğimizi artırmayı hedefliyoruz.

#TokenFinansalTeknolojiler #TokenFlex #erkinuzun #yemekkartı #arçelik #beko #koçholding #ödeme #ödemekaydedicicihazlar

Token’dan yemek kartı sektörüne dijital çözüm: TokenFlex” için bir yorum

  1. Ben kayıt oldum hesabımı aktifleştiremiyorum yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir