Anasayfa » Tezer Öner » Turistik İdman Yurdu, Covid- United’a karşı…

Turistik İdman Yurdu, Covid- United’a karşı…

Evet sayın seyirciler “Turistik İdman Yurdu” ile “Covid- United” arasındaki maçın son çeyreğine girmiş bulunuyoruz. Eylül ortası olmasına rağmen cayır cayır güneşli havalar hala turizme pardon oyuna elverişli bir ortam sunmakta. Maçın başında “Covid United” acımasız ve agresif bir oyunla öne geçti. Ancak oyunda çok ciddi duraklamalar, sakatlıklardan ve ölümlerden kaynaklı uzun süreli aralar verilmiş olmasına rağmen son çeyrekte “Turistik İdman Yurdu” durumu eşitlemeye doğru ciddi efor sarf ediyor. Hakem hava şartlarını ve tüm ev sahibi seyircilerin baskısından mütevellit oyunu uzatmalara götürecek gibi görünüyor. Eğer maç normal süresinde biterse “Turistik İdman Yurdu” çok ciddi bir gelirden olacak ve belki de oyuncularını ya da sahalarından bazılarını satmak zorunda kalacak. Maç ne kadar uzarsa, beraberlik ve hatta kazanma şansımız daha da çoğalacak!..

Ne kadar aynı değil mi? Dünya hep bir yarış, müsabaka veya meydan okuma içinde. Rakipler hep değişiyor. Bazen iki devlet, bazen depreme karşı insan, bazen virüse karşı insan, bazen ekonomik krize karşı insan, bazen birbirine karşı iki insan… Biz her zaman mücadele içinde kalmaya veya hayat mücadelesine devam edeceğiz. Sektörler de hayat şartları veya birbirleriyle mücadele ediyorlar. Ancak bu seneki mücadele hiçbir tecrübemizle uyuşmadı. Çok farklı ve çok global bir rakiple mücadele ediyoruz. “Covid United” çok sıkı bir takım. Yaz gelir nefesi kesilir dedik olmadı… Havalar ısınır terden biter dedik olmadı… Zamanla gücünü kaybeder etkisizleşir dedik olmadı… Panzehirini bulur canına okuruz dedik olmadı… Dünyanın en iyi forvetleri kaleye şut üzerine şut çekiyor ama daha gol atanımız yok! Halbuki bu rakip her gün dünya çapında sürekli gol atıyor ve sanki bizimle alay ediyor.

Turizm sektörümüz can havliyle elinden geleni yapıyor ama çözümler kısıtlı, tedbirler sıkıcı, hayat daraldı ve gelirler azaldı… Panik havası dağılmakla beraber çaresizlik duygusu halen sektörde bir karabasan oluşturmaya devam ediyor. Şu anda lehimize olan tek şey, kayan mevsimler sayesinde havalar halen gezmeye, denize ve seyahate uygun seyrediyor. Sektör çoktan sezonu uzatmaya karar verdi bile…

Uzun zamandır sektörü bu kadar olumsuz etkileyen bir felaket olmamıştı. Savaşları saymazsak, doğal afet niteliğindeki bu süreç köklü değişiklikler yapılması için de bir devir kapatıp devir açma özelliği gösterdi. Turizm, deniz, güneş, kültür, kongre ve kış tatil anlayışlarımızın tamamı yeni kalıplara girmeye başladı. Uyumlanma ve kabuk değiştirme çok hızlı olmak zorunda. Bu arada bu dönem yeni bazı yollar ve bugüne dek akla gelmeyen turistik aktiviteler keşfetmemizi sağlayacak.

Eğitim ve ticari kalıpların değişmesi aynı zamanda turizmin de değişesi demektir. Belki de bu sene eğitim daha uzun süreçlere yayılarak tamamen uzak etkileşimlerle sağlanacak. Belki bir sene sonra artık okullar için yaz tatilinden bahsetmek yerine çocuklara eğitim görebilecekleri altyapıları sağlayan otellerle 8 – 9 aya uzamış sezonlardan bahsedeceğiz. Belki artık aileler otelin eğitim salonunda sabah iki öğleden sonra iki saat eğitim gören çocuklarıyla ekim, kasım, mart, nisan ve haziran aylarında bile güneyde tatil yapar hale gelecek. Belki artık sezonluk yaz ve kış diye anlaşma yapan ve yarım sezonda işsiz kalan personeller senelik anlaşmalar yapacak veya sadece 2 ay tatil gibi işsizlik çekecek ya da ücretli/ücretsiz izinle sürekli kadroların oluşması mümkün olacak. İstihdam sorunları belki bu şekilde uzun vadede çözülecek.

Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu ve dünyaya her daim ayak uydurmak zorunda olan ve yaşam savaşında olan bir canlı olduğumuzu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmazsak sanırım bu tip süreçleri atlatmamız daha kolay olacaktır.

Gene de tüm sektörü, gayretleri ve gösterdikleri olağanüstü dayanıklılık için tebrik ediyorum. Bu badireden sonra Türk turizmi inanılmaz bir evrimle çok güçlü ve çok deneyimli olarak dünyada adından söz ettirecektir.

#covid19 #turizm #tezeröner #agondanışmanlıkmümessillikhizmetleri

 

 

İnceleyin

Tezer Öner: 2021 acıların ilacı mı?

2020 nihayet bitti. Herkes evinde bile olsa bu bitişi mutluluk ve umutla karşıladı. Sevinçle karşıladı… ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz