Anasayfa » Cem Polatoğlu » Turizm ve Ankara

Turizm ve Ankara

Cem Polatoğlu

Ankara’da gerçekleştirilen Travelexpo Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, uzun zamandır başkentte yapılan fuarların en büyük ve kapsamlı olanı. Bu nitelikteki bir fuar, Ankaralılar için gecikti bile diyebiliriz. Çünkü en bilgili, görgülü ve kültürlü gezginler hangi şehirdendir diye sorulsa, başıma bir iş gelmeyecekse ben tereddütsüz Ankaralılardır derim. Kendi memleketim olduğu için mi? Hayır, ama uzun seneler Ankara’da yaşamak, okumak bana Ankaralıların gezgin kültürünü daha iyi tanıma fırsatı verdi.

Ayvalık, Bodrum, Marmaris, Kültür Rotaları ve bugün popüler olan onlarca tatil yöreleri henüz köyken, bilinmezken, nüfusları, haneleri, otelleri parmakla sayılırken; Ankaralılar bu bölgeleri bir nevi yeniden keşfetti, geliştirdi ve turizme kazandırdı.

1960’lı yıllarda, İstanbullu’nun yakınında Kumburgaz’ı, Silivri’si, Şile’si, İzmir’in Urla’sı, Çeşme’si, Foça’sı varken, dört tarafı kara parçalarıyla bezenmiş Ankaralı, denize çıkış yolları aradı. Akçakoca ile başlayan bu serüven; Ayvalık, ardından Bodrum ve Marmaris’in keşfiyle devam etti. Kültür turlarının popüler hale gelmesi, yeni ören yerlerinin, rotaların turizme kazandırılmasında Ankaralıların büyük katkısı vardır.

Elbette Ankara, nüfus ve gelir seviyesi olarak, İstanbul ve İzmir kadar gelişmiş değildir. Memur şehridir, asker şehridir başkentimiz. Ancak kıt bütçelerine rağmen Ankaralılar, hepimizden bir tık daha fazla gezgin, araştırmacı, kültürlü kişilikleri ile keşfetmeye, yeni yerler görmeye, tanımaya açıklar. Bu sayede Türkiye’de iç turizmin, kültür turizminin gelişmesine çok büyük katkıda bulundular.

Ankara’da zamanla turizm o kadar gelişti ki, son 20 yılda yurt dışına uçaklar, charter’lar direkt başkentten uçuş yapmaya başladı. Yeşil pasaportlu, yani vize sorunu olmayan gezgin sayısı tüm illerimizden fazla olan Ankaralılar, aynı zamanda turizmcilerin kurtarıcı müşterileri oldu.

Tek eksiği vardı Ankara’mızın. Hak ettiği büyük, özgün ve kaliteli uluslararası bir turizm fuarı. İşte o günler de geldi. Artık, turizme yön veren, ilklerin, kaşiflerin, gezginlerin kenti Ankara’da büyük bir fuar organizasyonu var: Travelexpo Ankara Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı. Son birkaç yıldır faaliyette olan fuar, bu sene en yüksek katılımcı sayısına ulaşarak sadece Ankaralılara değil, tüm gezginlere, seyahat acentelerine, otellere ve rehberlere hitap eder ve dünyadaki turizm fuarları ile yarışır hale geldi.

Gezgin şehri Ankara’mıza hayırlı olsun.

#cempolatoğlu #TravelexpoUluslararasıTurizmveSeyahatFuarı #ankara #turizm

İnceleyin

Matbah Restaurant’tan Türk Mutfağı Haftası’na özel menü

Osmanlı kraliyet mutfağının olağanüstü geleneksel tatlarını lezzetseverlerle buluşturan Matbah Restaurant, bu defa da Türk Mutfağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz