Türk Mutfağı Haftası’na özel Hatay menüsü, Matbah’da

Matbah Restaurant, Türk Mutfağı Haftası’na özel Hatay menüsü ile konuklarını ağırlamaya başladı. İlki geçtiğimiz yıl, bu yıl ise 21-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan programının ana teması, “Sürdürülebilir Türk Mutfağı: Atıksız, geleneksel, sağlıklı”.

Zengin gastronomi kültürünü Türk Mutfağı Haftası kapsamında 21-27 Mayıs tarihleri arasında ikinci kez Türkiye Cumhuriyeti’nin dış temsilcilikleri ve yurt içinde tanıtacak olan Türkiye, bu önemli haftanın etkinlikleri sayesinde geniş kitleleri, Türk mutfağının eşsiz reçeteleriyle tanıştırıyor. Ottoman Hotel Imperial bünyesinde bulunan Matbah Restaurant’ta Türk Mutfağı Haftası sebebiyle ilki geçtiğimiz yıl, bu yıl ise 21-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Türk Mutfağı Haftası programının ana teması “Sürdürülebilir Türk Mutfağı: Atıksız, geleneksel, sağlıklı” olarak belirlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2023 Türk Mutfağı Haftası menüsü “Kadim ve Sürdürülebilir Türk Mutfağı” başlığı altında, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Gastronomi şehirlerinden Hatay mutfağına ithaf edildi.

Bu yılın özel menüsü, Hatay yemeklerinden oluşuyor

Türk Mutfağı Haftası kapsamında yurt içinde ve yurt dışında Türk mutfağının eşsiz örnekleri sunulurken; bu yılın özel menüsü Hatay mutfağının yerel yemeklerinden oluşuyor. Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan Hatay mutfağı, kendine özgü kahvaltısı ve 650’den fazla yemeği ile dikkat çekiyor. Kentin kültürel zenginliğinin yansıdığı mutfak; taze sebzelerin, kaliteli zeytinyağının, baklagillerin ve tahılların ağırlıkla kullanıldığı eşsiz bir Akdeniz mutfağı. Bu yılki yurt içi ve yurt dışı etkinliklerinde yer verilecek Hatay menüsünde ise, biberli ekmek, zeytin salatası, humus, kısır, tepsi kebabı ve künefe yer alıyor.

81 ilde düzenleniyor

Türk Mutfağı Haftası boyunca 81 ilde düzenlenecek olan etkinliklerde yerel malzemeler ve geleneksel pişirme teknikleriyle hazırlanacak, kadim ve sürdürülebilir Türk mutfağını yansıtan tüm menüler, Türk kahvesi, Türk çayı ve lokum ikramıyla da Türk mutfağının tüm yönleriyle deneyimlenmesini sağlayacak.

#türkmutfağıhaftası #hataymenüsü #matbahrestaurant #ottomanimperialhotel #gastronomi #unescoyaratıcışehirlerağır #kültürveturizmbakanlığı #şefkadiryılmaz #matbah #tarihiyarımada #sürdürülebilirtürkmutfağı #atıksızmutfak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir