Türk ve dünya turizmcileri “online” toplandı

Türkiye ve dünya turizminin profesyonellerini online motivasyon toplantıları ile buluşturmaya devam eden TravelShop Turkey’in 16 Nisan Perşembe günü düzenlediği çevrimiçi toplantıyı 100’e yakın ülkeden 500’ü aşkın turizmci izledi. 

Geçtiğimiz hafta, moral ve motivasyon sunumunun ilkini uluslararası turizmcilere ve hemen ardından Türk turizmcilerine yönelik gerçekleştiren Travelshop Turkey, 100’e yakın ülkeden 500’ü aşkın turizmciyi 16 Nisan Perşembe günü online motivasyon toplantısında buluşturdu. Dünyadan ve Türkiye’den söz sahibi isimlerin bir araya geldiği organizasyonda, dünyanın en prestijli sivil toplum kuruluşu olarak bilinen Amerika Tur Operatörleri Birliği (USTOA) Başkanı Terry Dale de katılımcılar arasında yer aldı. Murtaza Kalender: “Turizm olmazsa hayat durur”

Dünyada bugüne kadar hiçbir platformda, 100’e yakın ülkeden 500’den fazla acentenin online bir araya gelmediğinin altını çizen TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, “Dünyada turizm olmazsa hayat durur. Turizm olmazsa, dünya yaşanmaz bir hale gelir. Biz turizmciler, kıtaları ve kültürleri birleştiren gücüz. Hiç tanımadığımız birçok insanı mutlu edip motivasyonunu sağlayan kişileriz. Şartlarımız ne olursa olsun amacımız; turizme katkı sağlamak, Türk turizmini değişik kategorilerde çoğaltarak 81 ilimize yaymak ve sektörün gelişimine katkıda bulunmak” dedi.Terry Dale: “Turizm, 2021’de normale döner”

Online motivasyon etkinliğine katılan Amerika Tur Operatörleri Birliği (USTOA) Başkanı Terry Dale, konuşmasına organizasyonu gerçekleştiren Murtaza Kalender’e teşekkür ederek başladı. Dünyada ilk defa çevrimiçi bir etkinliğe katıldığını ve harika duygular içinde olduğunu ifade eden Dale, sektörde bir araya gelerek sorunları paylaşmanın değerine dikkat çeken konuşmasında, engin tecrübelerini paylaştı, 2021 yılında turizmin normale döneceğini belirterek, sektörün tüm dünyadaki paydaşlarına adeta umut saçtı. Murtaza Kalender ise, konuşmasının ardından USTOA Başkanı Terry Dale’i kendisini ülkemizde ağırlamak üzere Türkiye’ye davet etti.Ahmet Aras: “Bodrum en güvenilir destinasyon olacak”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yaptığı konuşmada dünya turizmcilerine seslenerek, yakın bir zamanda Bodrum’un dünyada en güvenilir, en sağlıklı turizm destinasyonuna döneceğini belirtti. Bugünden gereken tedbirleri aldıklarını ifade eden Aras, dünya turizm acentalarına “Denizi, kumu, tarihi ve doğasıyla Bodrum’un dünyada bir eşi benzeri yok. Biz dünyanın en lüks yatlarına ve yat limanına sahibiz. Bünyemizde birçok turistik tesis ve denize sıfır lüks otellerimiz var.” sözleriyle katılımcı acentaları Bodrum’u pazarlamaya davet etti.

Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Zeynel Kılıç da, Covid-19pandemisinin dünyada hızla yayılmasından söz ederken, aldıkları önlemleri anlatarak, Bodrum’un bu pandemiden en hızlı ve etkili şekilde kurtulacağını ümit ettiğini söyledi. Kılıç, haziran başı gibi pandeminin ülkede bitmesini beklediklerini aktardı.Çetin Gürcün: “Bundan sonra yeni booking kuralları olacak”
Dünya Seyahat Acenteleri Birlikleri Federasyonu (UFTAA) Başkan Yardımcılığı yapan ve daha önce 2 dönem TÜRSAB Genel Sekreterliği görevinde bulunan Çetin Gürcün, turizmde paniğe kapılmaya gerek olmadığını ifade etti. Daha önce ülke olarak benzer sorunlar yaşandığını anımsatan Gürcün, “Covid-19 virüsünün eşi benzeri yok maalesef. Turizm camiası olarak evlerimizde çalışarak 2020 yılı sonu ve 2021 sezonu için yeni çalışmalar yapmamız gerekiyor. Artık eski “booking” kuralları geçerli değil, bundan sonra yeni booking kuralları olacak, tüketiciyi daha çok koruyan yeni booking kuralları oluşacak. Dolayısıyla turizmcilerin tüm yeni booking kurallarına ve yeni trendlere hazır olması gerekir”  diye konuştu.

Tarkan Akyüz: “OldCity, Covid-19 sonrasında da başarıyla devam edecek”

İstanbul Old City Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz, organizasyonda bir konuşma yaparak, platform bünyesinde İstanbul Tarihi Yarımada bölgesinde aralarında butik, 3, 4 ve 5 yıldızlı 500’e yakın turistik tesis bulunduğunu, bu tesislerinin çok hijyenik şekilde hazırlandığını, Covid-19 sonrası dönemde de en başarılı şekilde hizmet vermeye devam edeceğini kaydetti. Akyüz ayrıca, platform üyesi otellerden birini tümüyle sağlık çalışanlarının hizmetine sunduklarını söyledi.

Babür: “Virüs sonrası turizme ilk hazır şehir İstanbul olacak”

Etkinlikte konuşma yapan ISTTA Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Babür, İstanbul’un kısa sürede turizme hazır olacağını, hatta Covid-19 sonrası dönem için en hızlı şekilde, turizme hazır olan şehrin de İstanbul olacağını kaydetti.

Türkiye Rehberler Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural, birliğe bağlı 10 bin tecrübeli rehberin bulunduğunu, 2. Dünya Savaşı’ndan daha büyük bir krizle karşı karşıya olunduğunu dile getirdi. Hükümetin sektöre olan desteklerini anlatan Tural, krizin kısa zamanda çözülmesi temennilerini iletti.Bir sonraki buluşma 21 Nisan’da gerçekleşecek

Motivasyon etkinliğinin organizasyonunu ve moderatörlüğünü yapan Murtaza Kalender, kapanış konuşmasında, etkinliğe katılan tüm sektör paydaşlarına, katılımcı ve konuşmacılara teşekkür ederek ve bir sonraki oturumlarının, 21 Nisan 2020 tarihinde, Türkiye saati ile 15:00’de gerçekleşeceğini bildirdi.

3travelshopturkey #murtazakalender #onlinemotivasyontoplantısı #turizm #covid19 #koronavirüs

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir