Anasayfa » Gündem » Türkiye kruvaziyer turizminde 2022 hedefi, 1.5 milyon yolcu

Türkiye kruvaziyer turizminde 2022 hedefi, 1.5 milyon yolcu

Haber: Hatice Ünal Bilen

TÜRSAB Turizm Kongresi kapsamında düzenlenen ‘Türkiye’de Kruvaziyer Turizmi’ başlıklı panelin  konuşmacılarından TÜRSAB Kruvaziyer Turizmi İhtisas Başkanı Ercan Abitağaoğlu ve Celestyal Cruises Ülke Müdürü Özgü Alnıtemiz, 2022 yılı Türkiye kruvaziyer turizmine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TÜRSAB Kruvaziyer Turizmi İhtisas Başkanı Ercan Abitağaoğlu, pandemi öncesi dünyada yüzde 20 büyüyen kruvaziyer pazarının Türkiye’de son beş yıldır neredeyse sabit olduğunu belirtti. Gelecek yıl için beklenen yolcu sayısının 1.5 milyonun üzerinde olduğunu ifade eden Abitağaoğlu, “Yıl bitmedi, devam ediyor ve turistler gemilerle henüz kasımın başında gelmeye başladı. Daha öncesinde gelenler toplamda 4-5 bin gibi çok küçük rakamlardı aslında.” dedi.

“Trafik başladı”

Türkiye’de gemi trafiğinin başladığını kaydeden Abitağaoğlu, son bir ayda yaklaşık 8-9 bin yolcunun geldiğini ifade ederek, “Ekim sonuna kadar zaten deniz hudutları kapalıydı. Açıldıktan sonra evet geldi. Bu arada hudut kapalıyken de gelen gemiler oldu. Türkiye’den hem personel yüklemesi yaptılar. Hem de teknik destek almak için gelenler oldu. Ama getirdikleri gerçek turist sayısı ne diye sorarsanız, son bir ayda gelen yaklaşık 8-9 bin kişi diyebilirim. Onun üstünde çok yüksek bir rakam gelmedi. Ama gelmeye devam ediyor. Şu anda trafik başladı.” şeklinde konuştu.

Özgü Alnıtemiz: “2022 için 600 gemi bekliyoruz”

Celestyal Cruises Ülke Müdürü Özgü Alnıtemiz ise, Türkiye’nin kruvaziyer turizminde en iyi olduğu 2015-2016 yıllarında limanlara 1600 seferin düzenlendiğini belirtti. Bu rakamın pandemiyle beraber çok aşağılara indiğini söyleyen Alnıtemiz, salgın sebebiyle bütün şirketlerin operasyonlarını durdurduğunu ve Türkiye’ye gemi gelmediğini hatırlattı.

“2022’de 600 gemi bekliyoruz” 

Önümüzdeki yıl 600’e yakın gemi beklediklerini ifade eden Alnıtemiz, Türkiye’nin şu anda İstanbul, İzmir, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Antalya ve son birkaç senedir de Gökçeada limanıyla kruvaziyer turizmine hizmet verdiğini vurgulayarak, “Gökçeada’ya daha ufak kapasiteli butik gemiler yanaşıyor. Maksimum 700 kişi kapasiteli gemiler yanaşıyor. Bu sene de 4-5 sefer bekleniyor.” diye konuştu.

“Türkiye-Mısır kombinasyonları başladı” 

TÜRSAB Kruvaziyer Turizmi İhtisas Başkanı Ercan Abitağaoğlu ise, önümüzdeki dönemde yeni açılacak rotalarla ilgili açıklamalarda bulunarak, “Farklı kombinasyonlar yapılıyor. Mesela Antalya’dan başlıyor. Doğu Akdeniz yapıyor. Türkiye – Mısır kombinasyonları başladı. Yeni, daha önce yapılmıyordu. Ege’de farklı Yunan Adaları’yla Kuşadası birleşmeye başladı. Kuşadası ve Atina üzerinden yeni bir ürün çıktı.” şeklinde konuştu.

#türsab2021turizmkongresi #türkiyedekruvaziyerturizmi #türsabkruvaziyerturizmiihtisasbaşkanı #ercanabitağaoğlu #CelestyalCruises #özgüalnıtemiz #karavanturizm #kruvaxiyerturizmi #cruise #antalyapinebeachbelek

İnceleyin

Rönesans’tan Türkmenistan’a Çok Amaçlı Otel ve İş Merkezi projesi

Rönesans Holding bünyesinde faaliyet gösteren Rönesans Endüstri Tesisleri’nin Türkmenistan’da inşa ettiği Garagum Çok Amaçlı Otel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz