Anasayfa » Gastro Güncel » Türkiye, mutfağını bu 19 ünlü Türk şefle tanıtacak!

Türkiye, mutfağını bu 19 ünlü Türk şefle tanıtacak!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tanıtım çalışmaları kapsamında 19 ünlü Türk şefini belirledi. Go Turkey web sitesinde ‘Türk Ünlü Şefler’ başlığıyla açılan sayfada, ünlü şeflere ilişkin şu ifadeler yer aldı:

Ali Güngörmüş, Michelin yıldızı alan ilk Türk aşçıdır . Akdeniz mutfağına dair görüşü meşhurdur ve üç yemek kitabının yazarıdır.

Arda Türkmen, İstanbul’da bir restoran sahibi ve sevilen televizyon kişisidir.Aylin Yazıcıoğlu, Nicole Restaurant’ın eski kurucusu ve eski şefidir. Türkiye’ye dönmeden önce Paris’te okudu ve çalıştı.

Civan Er, Hatay’ın mutfağından esinlenerek deneysel restoran Changa’da yıllarca çalıştıktan sonra İstanbul’da ünlü restoran Yeni Lokanta’yı açtı.

Doğa Çitçi, Gaziantep mutfağında uzmanlaşmıştır ve yöresel mutfağı tanıtan Gaziantep Mutfaklarının koordinatörüdür.Fatih Tutak, Kopenhag’da Noma ve Tokyo’da Nihonryori Ryugin’de çalıştıktan sonra Türk mutfağını pişirdiği Bangkok’taki The House on Sathorn’da şef olarak yerleşti.

İsmet Saz, orada tanınmış şeflerle çalışmak için ABD’ye kaçmadan önce İstanbul’da saygın birçok restoranda çalıştı. 2015 yılında İstanbul’da TOI Restaurant & Lounge’u açtı.Kemal Demirasal, şef olmadan önce profesyonel bir rüzgar sörfçüydü . Deneysel restoranı Alancha , İstanbul’a açılmadan önce Çeşme’de doğdu.

Maksut Aşkar, ünlü restoranı Neolokal’da mutfağını oluşturmak için çiftlikten masaya bir yöntem ve minimalist bir estetik kullanıyor. Toprak Ana’yı ilham kaynağı olarak alan Aşkar ve genç Neolokal mutfak tugayı, yerel ve küresel klasiklerde Türk mirası ürünlere muhteşem bir dönüş yaptı. Restoran özellikli Dünyanın En İyi 50 Restoranlar listesinde 2019 yılında.Mehmet Gürs, İstanbul’un en tanınmış şeflerinden biridir. Türk ve İskandinav mutfağını birleştiren şık bir mekan olan Mikla’yı kurdu ve “Yeni Anadolu Mutfağı” tarzını tanıttı . Mikla, 2015 yılından bu yana Dünyanın En İyi 50 Restoran Listesi’nde yer almaktadır.

Musa Dağdeviren, İstanbul’un en popüler restoranlarından biri çalışır Çiya. Anadolu’nun dört bir yanından gelen tariflerden ve yerel mevsimlik malzemelerden yararlanarak, lezzetli yemeklerin dönüşümlü bir menüsünü oluşturuyor. Phaidon tarafından yayınlanan The Turkish Cookbook adlı bir kitap yayınladı ve Netflix programı “The Chef’s Table” da yer aldı.Nusret (Salt Bae), uluslararası popüler et restoranı Nusr-Et’i kuran bir kasap, restoran sahibi ve şeftir . Et hazırlama ve baharatlama tekniği internette bir sansasyon yarattı. Onun et lokantası yerliler arasında ünlü iken Nusr-Et burger genç nesiller arasında inanılmaz derecede popüler.

Ömür Akkor, Türk mutfağının Osmanlı kökenlerini araştıran bir gurme şef. Anadolu’da kayıp tariflerin ve yemek tarihlerinin izini sürüyor ve yemek kitapları yazıyor.Osman Sezener, İzmir’deki köklerine dönüp OD Urla restoranını açmadan önce İtalya, İstanbul ve ABD’de çalıştı.

Refika Birgül, Türk mutfağı hakkında yemek kitapları ve köşe yazıları yazmış bir yazar ve televizyoncu.

Şemsa Denizsel’in önceki restoranı Kantin, İstanbul’a özgü yemekleri yalın, kaliteli bir estetikle yarattı. Tariflerini pişirmeye devam ettiği bir YouTube kanalı var.

Serkan Güzelçoban, Michelin yıldızı kazanan ikinci Türk şef. Almanya’da doğup büyümüş olmasına rağmen ailesi Denizli’den geliyor.Somer Sivrioğlu, 25 yaşında Avustralya’ya gitmek üzere İstanbul’dan ayrıldı ve Land Down Under’da çok sevilen bir şef oldu.Vedat Başaran, Osmanlı döneminden kalma yemek kitaplarından ilham alan bir şef ve yemek kültürü araştırmacısı.

#kültürveturizmbakanlığı #goturkey #19ünlütürkşef #Türkşef #şef #türkiyetanıtım #gastronomi #gastronomiturizmi

 

 

 

 

 

İnceleyin

Wyndham’dan Tiflis’e yeni otel

Wyndham Hotels & Resorts, en yeni markası Registry Collection Hotels’i Tiflis’te yeni inşa edilen 100 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz