Anasayfa » Gastro Güncel » Türkiye’nin ilk dijital sürdürülebilirlik web portalı yayında!

Türkiye’nin ilk dijital sürdürülebilirlik web portalı yayında!

Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun web sayfası üzerinde ‘Sürdürülebilirlik Web Portalı’nı yayına alan Metro Türkiye, 140 bin HoReCa işletmesinin erişimine açtığı portal ile yeme-içme sektörünün sürdürülebilirliğe hangi adımlarla yaklaşacağına ışık olurken, müşterilerine sürdürülebilir ürün ve hizmet sunmaya yönelik çözümler sunuyor.

30 yılı aşkın süredir tüm işlerinin merkezine sürdürülebilirliği koyan ve bütünsel bir yaklaşım ile ele aldığı sürdürülebilirliğin öneminin farkındalığı ile hareket eden Metro Türkiye, sürdürülebilirlik çalışmalarında kendi operasyonlarıyla sınırlı kalmayıp, tüm ekosistemin geleceği için uzun soluklu projeler geliştiriyor. En yakın iş ortağı olarak gördüğü HoReCa  işletmelerinin sürdürülebilirliğini desteklemek ve onlara yol göstermek üzere çalışmalarına aralıksız devam eden Metro Türkiye, son olarak kendi bünyesi altında faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun web sayfası üzerinde ‘Sürdürülebilirlik Web Portalı’nı yayına aldı.

34 Metro ülkesi arasında bir ilk olmasıyla öne çıkan portalın detaylarını ve HoReCa sektörüne sunduğu ayrıcalıkları Metro Türkiye Kalite Güvence Grup Müdürü Tülay Özel anlattı…“Sürdürülebilirlik kavramı artık bir tercihten öte zorunluluk”

Sürdürülebilirlik yaklaşımının günümüzde giderek belirginleşmeye başlayan kritik öneminden bahseden sözlerinde, “Çeşitliliğin ve üretimin devamlılığını sağlarken insanlığın yaşamını da daimi kılan, kendi ihtiyaçlarımızı gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün vermeden çevreye saygılı bir şekilde karşılayabilmemizi sağlayan sürdürülebilirlik yaklaşımı günümüzde insanlığın dünya üzerindeki etkilerinin giderek belirginleşmeye başlamasıyla kritik derecede önem kazandı. Doğal kaynakların tükenmesinin önüne geçerek daha yaşanabilir bir dünya oluşturmak için sürdürülebilirlik kavramı artık bir tercihten öte zorunluluk.” ifadelerine yer veren Tülay Özel, portalın kuruluşuna ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Metro Türkiye olarak kuruluşumuzdan bu yana sürdürülebilirliğin öneminin farkındalığı ile hareket ediyor, sürdürülebilirliğe bütünsel bir şekilde yaklaşıyoruz. Bu kapsamda sürdürülebilir iş modelini uygulayabilmeleri adına yeme-içme sektörüne sürdürülebilirlik çalışmalarında yol gösterecek bu portalı hayata geçirdik. Yayına almamızın üzerinden henüz 2 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen şu ana kadar 60.000 kez görüntülenen portalımız tüm sürdürülebilirlik bilgilerinin, trendlerin, dünyada ve Türkiye’deki iyi uygulama örneklerinin bir arada olduğu ve tamamen HORECA sektörüne yönelik Türkiye’nin ilk dijital sürdürülebilirlik platformudur. Aynı zamanda 34 Metro ülkesi arasında böylesine geniş kapsamlı olan ilk sürdürülebilirlik portalıdır da.”

“140 bin HoReCa işletmesinin erişimine açık olacak”

Yaklaşık bir yıllık yoğun çalışma sonucunda hayata geçirilen portalın Türkiye’de faaliyet gösteren yaklaşık 140 bin HoReCa işletmesinin erişimine açık olacağını ifade eden Özel, portalda yeme-içme sektörünün sürdürülebilirliğe hangi adımlarla yaklaşacağını aktaran bilgilerin yanı sıra müşterilerine sürdürülebilir ürün ve hizmet sunmaya yönelik çözümlerin de yer aldığını belirtti.

34 Metro ülkesi arasında bir ilk

Tülay Özel, 34 Metro ülkesi arasında ilk olmasıyla öne çıkan sürdürülebilirlik portalının içeriğine dair ise şunları söyledi: “Portalda ‘Sürdürülebilirlik Hakkında Genel Bilgiler’, ‘Sürdürülebilir Ürün ve Çözümler’ ve ‘Sürdürülebilir Restoran’ olmak üzere üç ana bölüm altında toplam 12 alt bölümde 22 konuda önemli bilgilere yer veriliyor. İlk başlıkta sürdürülebilirliğin doğru bir şekilde tanımı yapılarak işletmelere bu konudaki güncel trendler, değişimler, yapılması gerekenler hakkında özel içerikler sunuluyor. İkinci başlıkta ise ‘Sürdürülebilir Ürün ve Çözümler’ konusuna yer veriliyor. Bu başlık altında ise değişime mutfaktan başlamak üzere sürdürülebilir ürün çeşitleri, atık yönetimi ve azaltımı önerileri gibi içerikler yer alıyor.  Son başlıkta ‘Sürdürülebilir Restoran’ konusunda ise HORECA’nın bu dönüşümü kendi içerisinde başlatabilmeleri için gerekli yol haritası sunuluyor.”

Restoranlarda fazladan yemek hazırlamaya son verecek menü önerileri

Portal üzerinden ulaşılabilen ‘Atık Azaltım Menüsü’ isimli rehberden de bahseden Tülay Özel, sürdürülebilir menü oluşturmaya ve sürdürülebilir gıda ve yemeklere yönelik kriterlere yer verilen rehberin gıda atığı azaltılmış menülerin nasıl hazırlanacağı konusunda örnekleriyle birlikte gastronomi dünyasına yol gösterici olacağının altını çizdi.

Metro Türkiye Kalite Güvence Grup Müdürü Tülay Özel’in anlattığına göre; Kahvaltılıklar, çorbalar, mezeler ve ara sıcaklar, ana yemek, tatlılar ve teknikler olmak üzere altı ana başlık altında pratik bilgilerin yer bulduğu rehber, örnek olarak şeflere et suları ve çorbalarda kullanılabilen mantar, ıspanak ve maydanoz saplarını aynı zamanda kahvaltılık öğünlerde artan peynir parçaları ile nasıl değerlendirebileceklerine ilişkin tavsiyelerde bulunuyor. Bir başka örnekle, protein açısından çok besleyici mercimek ve pırasa köküne ilave olarak genellikle kullanılmayan, su oranı oldukça yüksek brokoli saplarını da rahatlıkla birçok yemekte değerlendirme yoluna gidilebileceği gibi öneriler de ‘Atık Azaltım Menüsü’ rehberinde mevcut. Bu alanda daha pek çok bilginin yer aldığı kitapçıkta sıfır atık ile alakalı birçok farklı öğünlere ait reçetenin yanı sıra çeşitli tariflerde kullanılabilecek aromatik yağ, bitki saplarından turşu yapımı gibi teknikler de paylaşılıyor.

#MetroTürkiyeKaliteGüvenceGrupMüdürü #TülayÖzel #SürdürülebilirlikWebPortalı #MetroTürkiye #HoReCa #Türkiyeninilkgastronomikeşifplatformu #Gastronometro #AtıkAzaltımMenüsü #gastronomi #şef #executiceşef #hotelrestaurantcafe #evdışıtüketim

 

İnceleyin

Ebru Baybara Demir: Yaptığım işe çok inanıyorum

Haber: Hatice Ünal Bilen Mutfak Dostları Derneği öncülüğünde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Altın Kaşık Gastronomi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz